Jarno Trulli

Daniel Šupa, 16. prosince 2002, 10:58 Google+

Italský pilot s finsky znějícím jménem je bezpochyby současnou stálicí závodů Grand Prix Formule 1, přesto na výrazný úspěch stále čeká.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Trulli, Jarno

Trulli, Jarno | foto: Panasonic Toyota Racing

Sdílejte článek

Jeho rychlost a cit pro dokonalé kvalifikační kolo jsou všeobecně známé skutečnosti, gloriolu úspěchu však dodají až vítězství.

Motto: “O své rychlosti již přesvědčil, že umí vítězit však musí ještě dokázat.” Od skvělého startu kariéry až k podpisu smlouvy s Flavio Briatorem… Jarno Trulli byl již velmi záhy jeho motokárové kariéry označen za budoucí superhvězdu. Brzy dostal nabídku k testům monopostu Formule 3 a když přesvědčil o svých kvalitách, nastoupil v polovině roku 1995 do seriálu německé Formule 3. Přestože startoval pouze v polovině závodů, skončil celkově třetí a poprvé okusil pocit vítězství ve formulovém voze. Jeho talent neušel pozornosti a Jarno obdržel nabídku startovat v další sezoně s oficiální podporou týmu F1 Benetton opět v německé Formuli 3.

Přestože monopost Dallara, který měl k dispozici tým RC Motorsport, nebyl v roce 1996 právě nejkonkurenceschopnější, dokázal Jarno Trulli všem, že i s horším vozem byl v tehdejším německém mistrovství Formule 3 nejlepší a právem získal titul šampióna. Výborně si také vedl při tradičním závodě Formule 3 Grand Prix v Macau, kde zvítězil. Následně však bylo vítězství po jednání komisařů připsáno Ralphu Firmanovi. Rychlost a dravost nadchly Flavia Briatoreho, který tehdy působil, jako šéf týmu F1 Benetton a přizval Jarna k několika testům s monopostem Formule 1. Výsledkem byl podpis smlouvy mezi Jarnem a Flavio Briatorem o zastupování, a také smlouvy na pozici testovacího pilota týmu Benetton.

Minardi Hart a Prost Mugen

První rok v F1 nakonec vyšel dokonale...
Pod patronací a neustálým dozorem Briatoreho byl Jarno zapůjčen pro sezonu 1997 týmu F1 Minardi Hart s tím, že bude sbírat cenné zkušenosti, neboť Briatore počítal s mladým Italem v dalších letech do týmu Benetton. Na debutanta ve Formuli 1 si počínal dobře, ale díky nespolehlivosti monopostu dokončil v barvách týmu pouze GP Austrálie na 9. místě poté, co startoval ze 17. pozice.

Když se po vážné nehodě Oliviera Panise při GP Kanady ozval Alain Prost se žádostí o uvolnění Jarna pro angažmá v jeho týmu, dostal italský pilot po souhlasu s přestupem i konkurenceschopný vůz. Všechny ohromil tím, jak při GP Rakouska vedl v modrém voze celé startovní pole přes polovinu závodu. Bohužel se však cíle pro poruchu motoru Mugen nedočkal. Přesto, že podával na nováčka velmi dobré výkony, bodů příliš nezískal, v závěru sezony pak uvolnil místo Panisovi, poté co Francouz ukončil rekonvalescenci. Ve svém prvním roce v F1 získal 3 body za 4. místo v domácí Grand Prix týmu ve francouzském Magny Course a celkové 15. místo. Vzhledem k tomu, že po odvolání Flavia Briatoreho z Benettonu cesta Jarna do tohoto týmu nevedla, využil nabídky Alaina Prosta a podepsal dvouletý kontrakt s týmem Prost Grand Prix. Ambiciózní plány týmu Prost ve spojení s továrními motory Peugeot, generálním sponzorem Gauloises i zkušeným Panisem dávaly Jarnovi velká očekávání do nového roku.

Prost Peugeot

Marný boj s těžkým a poruchovým vozem…
Zmíněné ambiciózní plány však zůstaly pouze v představách týmu. Konstruktéři se nedokázali vyrovnat s novými předpisy pro rok 1998, monopost AP01 byl ve srovnání s konkurencí velmi hezký, ale příliš těžký a pomalý. Místo očekávaných soubojů v přední části startovního pole se modré vozy pohybovaly na samém závěru a do obrazu kamer se dostávaly buď při technických potížích nebo při předjíždění o kolo. Nová 7stupňová převodovka byla příliš křehká a motor také nevykazoval velkou spolehlivost, výsledkem byla celá řada odstoupení ze závodu. Přes veškeré úsilí v továrně při vývoji nového agregátu a přizvání osvědčeného konstruktéra Johna Barnarda k vylepšení aerodynamiky vozu, ke zlepšení nedošlo. Jarno předvedl neobyčejnou bojovnost a vytrvalost, která viditelně chyběla týmovému kolegovi, jenž se nedokázal smířit s tím, v jak katastrofální vůz se za jeden rok změnil monopost, se kterým v sezoně předešlé předjížděl i ty nejlepší. Výsledkem tristní sezony byl však pro Jarna pouze jediný bod.

Odchod k Jordanu vysvobozením...
Monopost AP02 byl již o něco zdařilejší konstrukcí, přesto měl k nejlepším příliš daleko. Jarno dokázal opět svůj talent a byl s tímto vozem překvapivě rychlý, nicméně rychlost se v bodech neodrazila ani v sezoně 1999. Na bodovaných pozicích dokončil pouze dva závody, zato v Grand Prix Evropy dokázal získat výborné druhé místo, když při krásném souboji udržel tvrdě dotírajícího Barrichella za sebou. Avšak role pilota ve středu pole Itala nelákala. Když obdržel nabídku k přestupu do týmu Jordan, který v tomtéž roce bojoval o titul mistra světa v podání H. H. Frentzena, Jarno s podpisem nezaváhal.

Jordan Mugen

Tvrdé procitnutí ze snu o vítězstvích…
Jarno si od přestupu velmi sliboval, žlutý tým Eddieho Jordana zbrojil a opět zaznívaly bojovná předsevzetí a očekávání, nicméně skutečnost byla naprosto odlišná. Konstruktéři vsadili při konstrukci monopostu EJ10 na maximální úsporu na váze a od tohoto kroku si slibovali konečný průlom do úplné špičky představované týmy McLaren a Ferrari. Monopost byl skutečně velmi rychlý a Jarno dokázal překvapit v Monaku a Belgii, kdy startoval v obou případech z druhého místa na startu. Vůz byl však velmi křehký a neuvěřitelně nespolehlivý. Výsledkem sezony 2000 bylo pouze 6 bodů, ale k dobru Jarnovi bylo to, že byl lepší jak ceněný Heinz Harald Frentzen.

Jordan Honda

Perfektní v kvalifikaci, ztracený v závodě…
V roce 2001 si získal Jarno nevalnou pověst pilota, který je vynikající v kvalifikaci, ale v závodě nedokáže proměnit získanou výhodu v odpovídající výsledek. Kvalifikoval se mezi prvními pěti v polovině Grand Prix sezony, ale jeho výkony v závodech byly charakterizovány častými poklesy soustředění a postupným propadem do zadních pozic. Jen těžko vysvětloval proč není schopen jezdit v závodech stejně rychle, jako při kvalifikaci. Nicméně i tak byla právě tato sezona zatím co do počtu získaných bodů tou nejúspěšnější. Přestože Trulli porážel jak Frentzena, tak Alesiho, který Němce vystřídal v závěru sezony v týmu, velmi rád přijal nabídku svého někdejšího mecenáše Briatoreho k podpisu smlouvy s týmem Renault.

Renault F1 Team

Stále stejný problém, přesto v týmu zůstal…
Společnost s kosočtvercem ve znaku se po svém působení s vlastním týmem ve světe Formule 1 na přelomu 70. a 80. let minulého století opět vrátila odkoupením týmu Benetton. Spolu s Jarnem hájil barvy francouzského týmu v sezoně 2002 Brit Jenson Button. Renault nasadil již třetí rok vyvíjený motor s úhlem rozevření válců 111°, který zajišťuje nízké těžiště a menší výšku než konkurenční hnací agregáty. Bohužel se však zatím nepodařilo dostatečně odladit nepříznivé vibrace a v důsledku nich nemohl být využit plný výkon motoru. Letošní monopost tak měl poměrně dobré jízdní vlastnosti, nicméně výkonem motoru zatím za absolutní špičkou zaostával a spolehlivost také nebyla právě nejlepší. Jarno opět bojoval, díky kombinaci tradičně výborné kvalifikace a nejlépe odladěnému startovacímu systému v poli se velmi často po startu pohyboval v polovině první desítky, bohužel však získal pouze 9 bodů a nejlepším výsledkem byla dvě čtvrtá místa. Přesto, že v kvalifikacích Buttona porážel, v závodech byl znovu slabší, a tak se získané pověsti opět nezbavil, naopak se dá říci, že ji spíše potvrdil.

Nejlepší rok, ale až za týmovým kolegou…
Přes Jarnovu nepříliš oslnivou sezonu 2002, poroučel se z týmu Jenson Button. Na jeho místo nastoupil další Briatoreho favorit, a to testovací jezdec Fernando Alonso, který jezdil v roce 2001 pro Minardi. Renault představil pro sezonu 2003 R23 s širokoúhlým motorem a přes stížnosti na vibrace a malý výkon zdatně konkuroval vozům Top3 týmů. Jarno zaznamenal nejlepší sezonu své kariéry, když skončil na celkovém 8. místě s 33 body. Tuto bilanci kazí fakt, že Alonso s druhým vozem získal bodů 55 a navíc i vítězství při GP Maďarska. Nutno na obhajobu Itala říci, že pokud měl spolehlivý R23 technické problémy, v drtivé míře se projevily u Jarnova vozu. Výrazným okamžikem bylo třetí místo v GP Německa. V samotných Grand Prix tak opět nepřekvapil, přesto bodoval v 10 z 11 dokončených závodů.

První vítězství, ale nepříjemný odchod od Renaultu…
Jarno byl od úvodní GP Austrálie velice konkurenceschopný a jak v kvalifikaci, tak tentokrát i v závodě, držel se svými soupeři zdárně krok. Jeho výkony svědčily o tom, že je ve výborné pohodě, a když získal v Monaku Pole position a poté zaslouženě i své první vítězství v F1, zdálo se, že mu ke štěstí nic nechybí. Ve Formuli 1 je ale vše velice pomíjivé. Jak nečekaný byl monacký triumf, stejně tak překvapivé bylo oznámení, že Renault již s Jarnem více nepočítá. Poslední body si připsal ve Francii. Tehdy chyboval a v předposlední zatáčce závodu ho předjel Barrichello na Ferrari. Celý tým rázem zapomněl na oslavy z Monaka a jednotně se pustil do kritiky. Ať už to bylo špatně ovladatelným vozem, jak tvrdil jezdec a nebo nezájmem o výsledek, jak naopak argumentoval tým, Jarno se v dalších závodech ploužil na hranici první desítky. Angažmá u Renaultu tak končilo neslavně a tři závody před koncem sezony 2004 se dohodl s týmem na předčasném uvolnění ze smlouvy a zamířil k Toyotě.

Statistické údaje:

Národnost: italská
Datum narození: 13. července 1974
Místo narození: Pescara (Itálie)
Bydliště: Monako
Výška: 173 cm
Váha: 60 kg
Osobní www stránky: www.jarnotrulli.com
Počet startů: 130
Počet bodů: 117
Počet vítězství: 1
Pole Position: 2
Nejrychlejší kola: 0
Stupně vítězů: 4
Debut v F1: GP Brazílie 1997
První vítězství: GP Monaka 2004
Počet titulů mistra světa: 0


Kariéra chronologicky:

1983-1995 motokáry
1995 německá Formule 3 / 1 vítězství a 3. místo celkově
1996 německá Formule 3 / šampión
1997 F1 Minardi Hart a F1 Prost Mugen / 3 body a 15. místo celkově
1998 F1 Prost Peugeot / 1 bod a 15. místo celkově
1999 F1 Prost Peugeot / 7 bodů a 11. místo celkově
2000 F1 Jordan Mugen Honda / 6 bodů a 10. místo celkově
2001 F1 Jordan Mugen Honda / 12 bodů a 9. místo celkově
2002 F1 Renault / 9 bodů a 8. místo celkově
2003 F1 Renault / 33 bodů a 8. místo celkově
2004 F1 Renault / 46 bodů a 6. místo celkově


* Aktualizace 4. ledna 2005

… 2 roky trápení s nevydařenými monoposty týmu Prost …

 

… s Jordanem za slibnou budoucností …

 

… z potápějícího se týmu pomohl Flavio Briatore …

 

… proč jsem rychlý pouze v kvalifikaci? …

 

Vytisknout

Diskuze: Jarno Trulli

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Ferrari SF-24 Carlose Sainze na startovním roštu

"Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Max Verstappen vyváží Landa Norrise mimo trať

"V takové situaci jsem poprvé." Norris o tom, jak jeho přátelství s Verstappenem ovlivňuje boj o titul

Carlos Sainz stříhá v Maranellu metr

"Zbývající závody s Ferrari nebudou mou poslední šancí na vítězství," věří Sainz mířící k Williamsu

McLaren je jedním z témat našeho ohlédnutí za předposlední částí sezóny

Jednou z mála jistot současné F1 je rekordman Fernando Alonso

Max Verstappen se svou trofejí

Colapinto varován před přestupem k Red Bullu: "Zničí tě!"

Valtteri Bottas v F1 se závoděním brzy skončí

Stake F1 úplně obmění svou jezdeckou sestavu, místo Bottase přichází nováček z Brazílie

Sergio Pérez sezónu za Red Bull podle Helmuta Marka dokončí

Colapinto či Sainz do Red Bullu místo Péreze? Spekulace sílí

George Russell sice dostal pokutu, ale výsledku na trati se netýkala

Poslední rest vyřízen - čtveřice provinilců, která porušila startovní proceduru, zná verdikt

Alex Albon a Williams zažili opravdu krutý závodní víkend (ilustrační foto)

PROHLÁŠENÍ po závodě: Verstappena uznává i konkurence

Pierre Gasly a Esteban Ocon dokázali téměř nemožné a posunuli Alpine z devátého na šesté místo v Poháru konstruktérů

Ani závod se neobešel bez červené, hrdinský výkon Alpine zastínil Verstappen

  • Pátek

    • 1. Trénink (5:30 - 6:30)
    • 2. Trénink (9:00 - 10:00)
  • Sobota

    • 3. Trénink (5:30 - 6:30)
    • Kvalifikace (9:00)
  • Neděle

    • Závod (7:00)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. NORRIS, 3. L... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

3. den, Jerez: Räikkonen nejrychlejší - anotační foto

3. den, Jerez: Räikkonen nejrychlejší

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. "Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud