O možném spojení Renaultu a McLarenu se začalo hovořit v nedávné době, když nespokojenost týmu s japonským dodavatelem nenabrala jiný směr. Přes Alonsova smělá prohlášení se začalo spekulovat, zda nedojde ke spojení, které jsme v F1 ještě neviděli.
Vozy McLaren zatím pohánělo deset motorů, pokud pomineme v počáteční éře hledání epizodní pokusy s "čistokrevným" Fordem, Climaxem, Serenissimou a BRM (patří sem i experiment s Alfou Romeo, který se ale týmu jako takového přímo netýkal), pak se za zády pilotů objevily agregáty Mercedes, Ford Cosworth, Honda, TAG Porsche a Peugeot.
Renault ale dal najevo, že čtyřem týmům dodávat motory nebude. Celou věc totiž ztěžuje jednání Hondy s Toro Rosso. Pokud by Japonci dodávali pohonné jednotky pro tým z Faenzy, uvolnily by se tím v jednom případě ruce Renaultu a tato kapacita by umožnila spojení s McLarenem.
Žádní další zákazníci
McLaren možná v duchu předpokládal, že u Renaultu zvládnou dodávky pro čtyři týmy (samozřejmě za předpokladu, že by Toro Rosso využívalo francouzskou jednotku i v roce 2018), nicméně u Renaultu dospěli k názoru, že v současné době je takový krok nemožný. Protože už značný počet komponentů na objednávku pro rok 2018 je připraven nebo naplánován, přidání dalšího zákazníka mimo Red Bull by pro Francouze znamenalo přílišnou zátěž.
Navíc tu jsou pravidla FIA, podle nichž nelze rozběhnout garance pro tým, pokud je spojen s jiným dodavatelem - lhůty, které by měly tento proces aktivovat, uplynuly. Takže pokud by Toro Rosso nadále zůstalo u Renaultu, McLaren by byl nucen nadále spolupracovat s Hondou. Mnoho dalších možností skutečně nemá, i když poněkud ďábelská představa McLaren Ferrari by se mnohým fanouškům možná zamlouvala...
Rozhodující se spolehlivost
Šéf Renaultu Cyril Abiteboul jako jednu z příčin neochoty rozšířit počet zákazníků uvedl, že tým nadále sužují problémy s nespolehlivostí, které je třeba řešit jako první. Momentálně je nutné se bezvýhradně soustředit na stávající tři týmy.
"Týká se to různých oblastí motoru, problémy mohou pocházet od různých dodavatelů nebo z rozličných oblastí od návrhu až po výrobu agregátu, samotného provozu a podobně. Je tu spousta věcí, které je potřeba vyřešit. Musíme se bezpodmínečně zlepšit v kvalitě, ale mám veškerou důvěru ve strukturu řízení, že si s tím poradí.
Upřímně řečeno, tohle je jeden z důvodů, proč nechceme mít víc zákazníků, než v současnosti máme. Nemáme zájem ředit naše úsilí, které se přelévá do příštího roku a nechceme ohrozit proces spolehlivého návrhu pro budoucí agregát. V letošním roce bylo vše těžké, protože se hodně věcí měnilo. Příští rok u nás dojde k velkému zlepšení v oblasti výkonnosti, ale pokud jde o »architekturu« motoru, bude to stejné jako letos," vysvětluje Abiteboul.