ANALÝZA sektorů: Rosberg suverénní díky chybám Ferrari, Pérez na rovince 334,5 km/h

Petr Hlawiczka, 16. dubna 2016, 15:30 Google+

ŠANGHAJ - ANALÝZA SEKTORŮ A MAXIMÁLNÍCH RYCHLOSTÍ KVALIFIKACE; Jaké časy a maximální rychlosti dosahovali piloti v jednotlivých sektorech čínského okruhu? Co z nich můžeme vyvodit? Podrobněji se ohlédneme za výsledky kvalifikace a podíváme se také na to, jak vypadají nejlepší strategie pro zítřejší Velkou cenu Číny.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Kimi Räikkönen pří pátečním tréninku v Číně

Kimi Räikkönen pří pátečním tréninku v Číně | foto: Scuderia Ferrari

Sdílejte článek

První sektor obsahuje nekonečnou první a zákrutu se zmenšujícím se poloměrem. Najíždí se do ní velmi rychle a skládá se ze dvou vrcholů, piloti ji však projíždějí jako jednu. Hned po ní následuje levotočivá pomalá zatáčka, výjezd z ní je rychlý.

Hned za pátou zatáčkou, která se jezdí naplno, začíná druhý sektor. Ten po velmi pomalé šesté zákrutě obsahuje jediné rychlé zatáčky okruhu: levotočivou sedmou a pravotočivou osmou, kde musí vůz dobře reagovat na změnu směru za velkého bočního přetížení (až 4,3 G). Následuje dvojice levotočivých zatáček 9 a 10, na výjezdu je třeba opět zacházet citlivě s plynem, v minulosti jsme zde byli svědky několika smyků. Na krátké rovince před brzděním do pomalé jedenácté zatáčky prostřední sektor končí.

Třetímu sektoru dominuje dlouhá (1175 m) rovinka, na níž se najíždí s táhlé, otevírající se klopené zatáčky č. 13. piloti zde musí být na plynu trpěliví a zbytečně nezatěžovat pneumatiky. Na konci této rovinky se měří maximální rychlosti (speed trap). Uzavírá jí pomalá vracečka č. 14, na cílovou rovinku s druhou DRS zónou se najíždí přes středně-rychlou šestnáctou zatáčku. Piloti zde využívají maximální šířku obrubníku a koly se často dostávají až na umělou trávu.

Více technických informací o okruhu v Šanghaji včetně telemetrie a videa naleznete zde.

Mapa okruhu v Šanghaji

Mapa okruhu v Šanghaji | zdroj: FIA

Rosberg získal své 23. pole position poté, co byl nejrychlejší ve všech sektorechm zatímco jeho týmového kolegu pronásledovala velká smůla. Po páteční výměně převodovky a avizované penalizaci (+ 5 míst) mu dnes odešel motorgenerátor tepelné energie (MGU-H), takže nezajel ani jedno měřené kolo. Mercedes mu vymění motor a Hamilton tak odstartuje z poslední pozice. Škoda, bitva na čele mohla být dramatičtější.

Největším soupeřem tak jim tak byla Ferrari, jenže oba piloti udělali ve svých rozhodujících pokusech chybu - Räikkönen promrhal minimálně dvě desetiny a Vettel jako jediný dokonce v Q3 nezajel lepší čas než v Q2 - věřil si a spoléhal na jediné kolo, risk mu ale nevyšel. Navíc šlo o risk zbytečný, ušetřená super-měkká sada mu v závodě na tak náročné trati k pneumatikám sotva k něčemu bude.

Překvapením se stal Ricciardo, jenž společně s Bottasem v Q3 jako jediní poskládali do jednoho kola své nejrychlejší sektory a Daniel vybojoval umístění v první řadě i přesto, že má za zády druhý nejslabší motor v poli. To jen dokresluje špičkovou úroveň vozu RB12, který patří z pohledu šasi k tomu nejlepšímu ve startovním poli - v pomalých zatáčkách je díky kombinaci aero-mechanického přítlaku už tím nejlepším.

Red Bull je navíc šetrný k pneumatikám, ale v závodním režimu za Mercedesem i Ferrari zaostává. Cílem Australana je nicméně pódium, proto bude zajímavé sledovat jeho počínání.

Nejrychlejší sektory kvalifikace

Nejrychlejší sektory kvalifikace | zdroj: Petr Hlawiczka / F1NEWS.cz / INCORP images

V kvalifikaci toho nejvíce promrhal Sainz (0,347) s, jenž měl na to zdolat Péreze, a Alonso. Ten mohl být mnohem rychlejší, než ukazuje součet jeho nejrychlejších sektorů (- 0,663 s). Svého času totiž dosáhl na opotřebovaných pneumatikách a s nižším výkonem motoru.

Když Honda sáhla po agresivnější mapě a dostal čerstvé super-měkké gumy, objevily se červené vlajky kvůli Hülkenbergově incidentu s uvolněným kolem (na vině byla chyba při výrobě matice), a Q2 skončila předčasně. Doplatil na to i jeho týmový kolega Button či Massa s Williamsem. Oba McLareny dnes měly pohodlně na postup do Q3.

Nejvyšší rychlost předvedl Pérez s Force Indií: 334,5 km/h. Prvních pět příče patří motorům Mercedes, které dělilo 0,9 km/h, na dalších čtyřech místech jsou vozy poháněné aktuální specifikací Ferrari.

Renault se svým motorem na loňské Ferrari očividně nestačí - nejrychlejší Ricciardo i přes nižší odpor ztrácel na Sainze 2,2 km/h, na Mercedes 5 km/h. Alonso dosáhl stejné rychlosti jako Red Bull, Honda však na francouzské výrobce v počtu koní stále ztrácí.

Maximální rychlosti kvalifikace v Číně (v km/h)

Maximální rychlosti kvalifikace v Číně (v km/h) | zdroj: Petr Hlawiczka / F1NEWS.cz / INCORP images

Pneumatiky a strategie
Dopoledne v Číně pršelo a kvalifikace začínala s mokrou tratí. Na středně-tvrdých pneumatikách toho dnes proto týmy moc neujely. Déšť smyl veškerou gumu, která pokryla trať během tréninku, což ovlivňuje chování pneumatik.

Super-měkká směs je o 0,8 sekundy na kolo rychlejší než měkká, daní za výkonnost však bude kratší první stint. Opotřebení a degradace pneumatik jsou v Číně tradičně vysoké.

Rosberg jako jediný postoupil z Q2 do Q3 na trvanlivějších měkkých pneumatikách, což by pro něj zítra mohlo být výhodou. Hamilton sice startuje z posledního místa, ale k dispozici má 2 čerstvé sady super-měkkých, 3 sady měkkých a 2 sady středně-tvrdých gum. Navíc dostane novou pohonnou jednotku.

Pro Velkou cenu Číny vypsanou na 56 kol se nabízí několik variant. Tou nejvýhodnější se jeví třízastávková strategie: start na super-měkkých s přezutím přezutí na měkké pneumatiky v 11., 22. a 41. kole.

Alternativou by (např. u Rosberga) mohl být start na měkkých, výměna za stejnou směs v 16. a 31. kole, a pak pro závěrečný stint od 46. kola obout super-měkké pneumatiky. Strategie měkká - měkká - měkká - středně-tvrdá vypadá rovněž použitelně, je však o něco pomalejší.

Vytisknout

Diskuze: ANALÝZA sektorů: Rosberg suverénní díky chybám Ferrari, Pérez na rovince 334,5 km/h

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Ferrari SF-24 Carlose Sainze na startovním roštu

"Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Max Verstappen vyváží Landa Norrise mimo trať

"V takové situaci jsem poprvé." Norris o tom, jak jeho přátelství s Verstappenem ovlivňuje boj o titul

Carlos Sainz stříhá v Maranellu metr

"Zbývající závody s Ferrari nebudou mou poslední šancí na vítězství," věří Sainz mířící k Williamsu

McLaren je jedním z témat našeho ohlédnutí za předposlední částí sezóny

Jednou z mála jistot současné F1 je rekordman Fernando Alonso

Max Verstappen se svou trofejí

Colapinto varován před přestupem k Red Bullu: "Zničí tě!"

Valtteri Bottas v F1 se závoděním brzy skončí

Stake F1 úplně obmění svou jezdeckou sestavu, místo Bottase přichází nováček z Brazílie

Sergio Pérez sezónu za Red Bull podle Helmuta Marka dokončí

Colapinto či Sainz do Red Bullu místo Péreze? Spekulace sílí

George Russell sice dostal pokutu, ale výsledku na trati se netýkala

Poslední rest vyřízen - čtveřice provinilců, která porušila startovní proceduru, zná verdikt

Alex Albon a Williams zažili opravdu krutý závodní víkend (ilustrační foto)

PROHLÁŠENÍ po závodě: Verstappena uznává i konkurence

Pierre Gasly a Esteban Ocon dokázali téměř nemožné a posunuli Alpine z devátého na šesté místo v Poháru konstruktérů

Ani závod se neobešel bez červené, hrdinský výkon Alpine zastínil Verstappen

  • Pátek

    • 1. Trénink (5:30 - 6:30)
    • 2. Trénink (9:00 - 10:00)
  • Sobota

    • 3. Trénink (5:30 - 6:30)
    • Kvalifikace (9:00)
  • Neděle

    • Závod (7:00)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. NORRIS, 3. L... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Pascal Wehrlein hovoří o své tréninkové nehodě

Wehrlein vysvětluje příčiny své nehody, DRS na vině není (+ VIDEO)

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. "Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud