Otevřený dopis vydaný pod hlavičkou GPDA 23. března letošního roku, určený zainteresovaným stranám, ale i fanouškům (celé znění dopisu najdete zde), podpořili prakticky všichni aktivní piloti F1. Dle některých názorů se domnívají, že mají právo bojovat za zlepšení F1, kterou oni sami reprezentují. Ale objevily se i odlišné názory, které vedle samotného Ecclestonea, jehož se obsah bytostně týká, vyslovil například mistr světa 1997 Jacques Villeneuve.
Stefan Nils Edwin Johansson po neúspěšném intermezzu s týmem Shadow (1980) poté působil v F1 v letech 1983 - 1991 a vystřídal deset dalších značek. Nejúspěšnější roky prožil ve stájích Ferrari a McLaren. Také on zastává názor, že kriticky laděný dopis GPDA vůči zainteresovaným stranám byl "velmi špatný nápad.
"Byl jsem proto rád, jak se s ním Bernie vypořádal. V podstatě s piloty souhlasil, jenom opravil pravopis a gramatiku, což jenom podtrhuje respekt a reakce od lidí, kterým byl dopis adresován," uvedl devětapadesátiletý Švéd na svém blogu.
Současní piloti dopis obhajují s tím, že je ve skutečnosti dobře míněným činem, jak v těžké době motorsportu přispět k jeho ozdravení. "Jsme ochotni pomoci, stejně jako fanoušci tohoto odvětví. Zatím se nic neděje. My piloti nemáme v těchto záležitostech žádné volební právo," uvedl pro finská média Valtteri Bottas.
Johnasson však podporuje stanovisko Bernie Ecclestonea, který na přímou otázku, zda by piloti měli mít své zástupce v Komisi F1, striktně odpověděl: "Ne!"
"Dokud nebude hlas pilotů zastupovat někdo z absolutní špičky, domnivám se, že nikdo nebude věnovat pozornost tomu, co mají nějací dva kluci na srdci. Současný prezident GPDA už ani není aktivním pilotem. Soudě podle různých poznatků z jistých týmů a správních orgánů odvedl dobrou práci v restrukturalizaci GPDA, ale to je všechno," domnívá se Johansson. Nějak ale pozapomněl, že dopis podpořili například Sebastian Vettel, Lewis Hamilton a Jenson Button, což reprezentuje osm mistrovských titulů. Že by to pro Švéda, který ve svých 79 Grand Prix ani jednu nevyhrál, nebyl dostatečný kredit?
Naproti tomu jiný někdejší pilot Gerhard Berger se domnívá, že piloti by měli mít přinejmenším možnost vyslovit svůj názor. "Je to jejich právo, otevřít ústa. Jsou jediní, kteří usedají do vozů, ale rozhodnutí nakonec dělají Ecclestone a Todt. Jedním z největších současných problémů je, že každý má možnost se k dané problematice vyjádřit, ale rozhodnutí se nakonec rozplynou v pracovních skupinách. Vedení F1 musí mít dostatečné znalosti, zkušenosti a induici, aby přijímalo rychlá a správná rozhodnutí," požaduje Berger.