Dokazuje to i statistické srovnání - zatímco úvodní podnik světového poháru v biatlonu ze švédského Östersundu přenášený stanicí ARD sledovalo 3,95 milionu televizních diváků, živý přenos finále sezóny 2015 v Abú Zabí si na RTL naladilo o 120 000 lidí méně.
Sportovní ředitel stanice RTL Manfred Loppe jako příčinu úbytku diváků označil skutečnost, že šampionát už byl rozhodnutý o více než měsíc dříve. "Vzalo nám to vítr z plachet. Proto doufáme, že v roce 2016 Sebastian Vettel odstup od dominantních Mercedesů vymaže a diváci se budou moci těšit minimálně na trojí boj o mistrovský titul."
Loppe však jako další důvod narůstajícího nezájmu uvedl dohady kolem budoucnosti F1, prohlásil, že místo snahy udělat show pro diváky se spíš produkuje politické hašteření. "Doufám, že se F1 v budoucnu zaměří především na závody a nebude se tolik diskutovat. Tyhle debaty nakonec přinášejí víc problémů než řešení."
U Mercedesu tuší, že jejich dominance může přinést problémy s odlivem fanoušků, a tak se pokoušejí zachovat si určitou tvář. "Mohu jen doufat, že nás v zájmu F1 ostatní týmy doženou, což by pro závodní show bylo rozhodně nejlepší. Ale víc pro to udělat nemohu," dělá si do jisté míry alibi šéf Mercedesu Toto Wolff.
Připojil se k němu i úřadující mistr světa Lewis Hamilton: "Mé srdce bije pro soutěživost. Proto doufám, že ostatní budou v zimě odpovědně pracovat. Fanoušci to také chtějí. Nevím, zda to stávající pravidla umožní, ale Ferrari už je hodně blízko. Myslím, že to příští rok bude zajímavé," svěřil se Brit novinám Die Welt.
Kriticky se o letošní sezóně vyjádřil i expilot a odborník na F1 David Coulthard. "Marně si pokouším v právě skončené sezóně vybavit nějaké momenty, na které bych si ještě za deset nebo dvacet let vybavil. Nezbývá než doufat, že to bude v roce 2016 jinak." Jako odpověď na jeho oprávněné lání se objevilo několik příspěvků, že asi nejdramatičtější situací letošní sezóny byla procházka sedmadvacetiletého Brita Jogvity Pravima Dhokii po trati při Grand Prix Singapuru.