Problémy nejsou u opatření, týkajících se rychlejších vozů, na čemž budou mít podíl větší pneumatiky a lepší aerodynamika, tam se očekává schválení; jiné návrhy, mezi nimi i myšlenka na znovuzavedení doplňování paliva během závodu, byly zamítnuty.
Je tu ale ještě jedna myšlenka, kterou by prezident FIA Jean Todt a boss F1 Bernie Ecclestone rádi prosadili. Hodlají omezit technologie, které napomáhají pilotům v ovládání vozů. "Veškeré pomůcky pilotům mohou být zakázány, jsme schopni to udělat. Ale jak znám inženýry, jsou to velice schopní lidé, tak určitě budou hledat cestu, jak tyto pomůcky nahradit.
Když například s piloty mluvíte o startu závodu, je to jen otázkou regulace, což podle mě není dobré. Kdysi jsme mívali automatický start (tzv. launch control), což bylo zakázáno. Teď musí piloti alespoň vést svůj start, ale celý je regulovaný.
Musíme se dopracovat k méně sofistikovaným technologiím, abychom se ujistili, že starty budou méně předvídatelné. Svým způsobem nemám veškeré know-how," popisuje Todt.
"Potřebuji schopné lidi, kteří si s tím poradí a omezí ony pomocné funkce, budou k tomu ode mne mít mandát. Pokud mi řeknou, co je třeba udělat, rád zajistím, aby to bylo zavedeno. Pokud budeme mít seznam určitých parametrů jak tyhle pomůcky omezit, můžeme je okamžitě uvést do praxe," slibuje prezident FIA.
Také Bernie Ecclestone si je vědom, že nárůst nových technologií zvláště v rámci hybridních pravidel, stále více omezuje vliv pilota na ovládání vozu. V rozhovoru s Maxem Verstappenem na oficiálních stránkách F1 tvrdí, že plánované změny pravidel by měly udělat z pilotů opět "hrdiny".
"Upřímně musím říci, že to nejhorší, co mohlo F1 potkat, jsou současné motory. Už to nejsou motory formule 1. Všechny ty baterie a hybridy, to už nemá s motorem F1 nic společného. Také komunikace s boxovou zídkou a pokyny inženýrů pilotům - to prostě musí skončit. Hlavní postavou musí být opět jezdec - to oni musí tvořit závod a udělat show. Maxi, slibuji vám, že to přijde," řekl Ecclestone holandskému pilotovi mimo jiné v rozhovoru.
Sám Verstappen připustil, že už byl pokyny z boxů zaměřených na motor tak otráven, že si palubní desku na volantu otočil. "I pro nás mladé piloty je tam té techniky až moc. Teď asi tak z 20% závodíme a zbývajících 80% je o hlídání techniky. Poradíte mi, jak z toho ven? Pořád svým inženýrům říkám 'Nezahlcujte mě informacemi!' Dostáváme jich opravdu příliš mnoho. Někdy jsem prostě displej v autě vypnul, protože chci spoléhat na své intuice. Ostatně, nedělá právě to velké závodníky," zamýšlí se nad současnou situací Verstappen.