V pondělí se sešel starosta Imoly Daniele Manca v Londýně s Ecclestonem (více zde). Protože kontrakt s Autodromo di Monza vyprší v roce 2016, začaly padat různé varianty scénáře, co se stane s italskou Grand Prix. Monza je přitom okruhem, na kterém se jely zatím všechny existující Grand Prix Itálie, s výjimkou roku 1980, kdy právo pořádání získala právě Imola. Aby byla trať 30 km od Boloni nadále využívána, jelo se zde v letech 1981-2006 pod hlavičkou ministátu San Marino 26 závodů. Imola proslula několika těžkými haváriemi, ať to byl Gerhard Berger nebo Nelson Piquet, ale nejhorší byl tragický víkend v roce 1994, kdy v tréninku utrpěl těžká zranění život Rakušan Roland Ratzenberger a po dvou hodinách jim podlehl. Svět vzrušila už o den později havárie Ayrtona Senny, kterou ani on nepřežil.
Jedním z návrhů je, aby se Grand Prix Itálie pořádala střídavě v Imole a na Monze. Pro obě zúčastněné strany by to přineslo citelnou finanční úlevu v oblasti krátkodobých výdajů. Bernie Ecclestone však v rozhovoru pro italský list Gazzetta dello Sport naznačil, že Monza se potýká s nedostatkem peněz. Brání se však eventualitě, že by italský závod ze seriálu F1 zmizel. "Mým zájmem je za každou cenu zachránit Grand Prix Itálie, ale Monza nemá peníze. Setkal jsem se s nimi u příležitosti Grand Prix Monaca, ale ani mě nepožádali o více času. Jednal jsem se zástupci Imoly, z Monzy nepřišla žádná odzeva. Byl to návrh zástupců Imoly ke střídání s Monzou, aby se italskou Grand Prix v kalendáři podařilo zachovat," popisuje Ecclestone situaci.
Nezapomíná ani na přínos legendárního Enza Ferrariho, vždyť okruh v Imole nese jeho jméno a současně i jméno jeho předčasně zesnulého syna Dina: "Byl to právě Enzo Ferrari, kdo nás na tento okruh nedaleko Boloně upozornil. Proto je hezké se k němu opět vrátit. Vidím v tom dobrý úmysl," uzavřel své názory Ecclestone.