F1 je v ohrožení, tato slova již neříkají jen malé týmy, kteří těžce bojují se zvýšenými náklady po zavedení nových pohonných jednotek. Poměry v F1 nedávno kritizoval Eddie Jordan, teď se k němu přidává i Eddie Irvine. Bývalému jezdci stáje Ferrari se nelíbí především finanční poměry, které v F1 panují.
"Letos je to skvělý rok, závody jsou zajímavé a jezdci v F1 jsou na opravdu vysoké úrovni. Ale jsou tu i problémy. Nelíbí se mi například nové tratě, na kterých chybí terénní nerovnosti, nejsou tam pořádné obrubníky, žádné travnaté polochy, štěrkové zóny nebo bariéry vedle trati. V automobilových závodech byste měli platit daň za to, když uděláte chybu. Dnes, když vyjedete mimo trať, tak občas neztratíte ani pozici," poukazuje na fakt Eddie Irvine pro 'talkSPORT'.
"Z mého pohledu je to problém. Nemělo by se jezdit na tratích, které jsou jako stůl na kulečník. Existují věci, do kterých se F1 musí pustit. Jedním takovým příkladem jsou rozpočty. Motory jsou teď tak neuvěřitelně drahé a komplikované. Nemyslím si, že by F1 něco takového potřebovala."
Bariéra daleko od trati, žádná štěroková zóna, přesně takto by dle Eddieho nemělo vypadat
(foto: Scuderia Toro Rosso)
Bernie F1 vysává
"F1 je neustále mačkána, aby vydělávala víc a víc peněz. Už jde jen o to, aby se u sportu dělaly hlavně peníze. A proto teď F1 jezdí v krajinách, kde by jezdit neměla. Naproti tomu jsme museli obětovat některé závody, které by v F1 být měly. Je to, jako by tenis přišel o Wimbledon, protože nějaký Arab zaplatí 35 milionů USD, aby ho získal. Tak to ale nefunguje," smutní 49 bývalý kolega Schumachera.
Závod v Singapuru by však měl v kalendáři setrvat: "Singapur k F1 sedí a F1 sedí k Singapuru. Musí ale skončit to, že F1 následuje volání velkých peněz. Nemá to smysl, jezdit tam, kde nabízejí 30 milionů USD. Pak tam není nikdo na tribunách, vytrácí se náruživost. Závody v těchto místech jsou chladné, bez vášně a jezdí se po nějakém parkovišti."
"Bernie dělá to, co dělal vždycky - získává peníze, bez konce. To ale poškodilo produkt. Jediná cesta, jak se dá zachránit, je, že se do něj bude neustále investovat. Měli bychom se vrátit na staré tratě, i když příjdeme o část peněz," výzývá vice-mistr F1 z roku 1999. Menší zaměření na čistý zisk by mohlo zachránit i menší týmy. Koncept tří aut není dle Eddieho ve skrze špatný.
Singapur je však výjimkou, k F1 dobře sedne (foto: Red Bull Racing)
"Nápad se třemi vozy není v podstatě špatný. Představte si, že by při Grand Prix USA seděl v třetím McLarenu nebo Ferrari Jeff Gordon. Něco takového už tu v minulosti bylo a bylo to součástí tohoto sportu. Pro týmy i promotéra by to bylo velkolepé. Já osobně si nemyslím, že by to bylo až tak špatné."