Nové 1,6litrové V6 turbomotory jsou sice úspornější a systémy pro rekuperaci energie výkonnější, s omezením na 100 kg paliva (zhruba o 35 % méně než loni) to ale i tak letos bude velkou výzvou dojet do cíle závodu. V Bahrajnu simulovali odjetí závodu Mercedes i McLaren a podle jejich jezdců mají týmy ještě na čem pracovat.
"Bahrajn je tou nejhorší tratí, takže to dnes bylo těžké dojet do cíle závodu se 100 kg. Bude to v Melbourne velkou výzvou, tak jako tomu bylo i dnes - vyzkoušet to, posoudit to a ujistit se, že to od počátku do konce závodu zvládnete co nejrychleji při konstantní spotřebě paliva," uvedl minulý týden v Bahrajnu nejrychlejší muž testů - Nico Rosberg.
"Dokončil jsem vzdálenost velké ceny, ale při testování to je relativně snadné, protože jen opravdu pomalu kroužíte. Myslím, že nám to všem připadá náročné a všichni potřebují ještě spousty jemného ladění. Podle mě to je pro většinu lidí ten největší problém - odjet s vozem závodní vzdálenost," podotkl Jenson Button z McLarenu.
Podle Rosberga to není tak jednoduché, jako jen dodržovat určitou rychlost během závodu: "Můžete si na volantu zobrazit spotřebu, ale když máte těžké auto, bere si během kola více benzínu, i když jezdíte polaji, než je tomu na konci závodu s lehkým vozem.
Nejde tedy nezbytně o cílení na stejnou spotřebu paliva od počátku do konce, jelikož ta se mění. Je to celkem složité a rozhodně budeme potřebovat hodně pomoci a rady od inženýrů," upozorňuje jezdec Mercedesu na rostoucí význam komunikace mezi jezdci a jejich závodními inženýry.
Nico Rosberg s novým Mercedesem W05 v Bahrajnu (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Menší počáteční množství benzínu v nádrži bude také znamenat menší zátěž na pneumatiky: "Pneumatiky měly [loni] potíže se 150 kg paliva, takže auta byla [v závodě] o hodně pomalejší. Nyní natankujete do vozu jen 100 kg, takže je rozdíl při závodních podmínkách menší," vysvětluje Button.
Těžší jsou ale jiné věci "Motor dělá tolik různých věcí, v každém jednom kole závodu dělá něco jiného. To je pro jezdce těžké se s tím sžít, protože to, co cítil v předchozím kole při brzdění, se v tom dalším úplně změnilo. S brzdnými body je to tak těžké - podle mě jde o tu nejpodivnější věc v závodě," dodává Button pro ESPN.