Hockenheimring: Čím je zajímavý a jaké má parametry? (+ video)

Petr Hlawiczka, 19. července 2012, 07:00 Google+

HOCKENHEIM - Jaké jsou technické parametry Hockenheimringu a jaké výzvy přestavuje pro piloty, inženýry a monoposty Formule 1? Podíváme se na to, jaké nás čeká počasí a strategie, a v závěru nám Fernando Alonso popíše průjezd jedním kolem.

Počet komentářů:  3 komentáře (Poslední 19.07. 13:16) Napište svůj názor
gp německa

gp německa | foto: Sahara Force India

Sdílejte článek

Okruh nedaleko německého Hockenheimu, ke kterému to od nás z Čech máme poměrně blízko,  bude v neděli hostit 10. díl šampionátu Formule 1. Na vítěze čeká 4 574 m, které během velké ceny bude muset ujet celkem 67krát - což dohromady činí 306,458 km.

Trať obsahuje 17 zatáček: 10 pravotočivých a 7 levotočivých, jezdí se ve směru hodinových ručiček. I přes své zkrácení od roku 2002 pro jezdce a inženýry stále představuje velkou výzvu z hlediska nastavení - nachází se na ní velmi dlouhá rovinka, ale také velmi pomalá závěrečná část Motordrome. Průměrná rychlost dosahuje 219 km/hod, zatáčky se projíždějí průměrně 149 km/hod.

První polovina kola je velmi rychlá - začíná to první zatáčkou, v níž piloti bez brzdění pouze na chvíli povolí plyn. Po další trojici zatáček následuje dlouhá rovinka, resp. velmi mírná zatáčka "Parabolica. Jezdci v ní bez problémů uhánějí 14 vteřin na plný plyn - od výjezdu ze zatáčky č. 2 to představuje vzdálenost přes 1 100 m.

V tomto místě se bude v závodě nacházet DRS zóna (začíná 260 metrů za zatáčkou č. 4). V trénincích a v kvalifikaci budou piloti moci ujet s otevřeným křídlem 59 % (2 710 m) jednoho kola.

Zakončená je ostrou vlásenkou, na jejímž konci monoposty dosahují maximální rychlosti 326 km/hod s aktivovaným DRS (312 km/hod bez něj). Ideální místo pro předjíždění, v neděli zde budeme určitě svědky častých výměn pozic.

Následuje pomalejší část se středně rychlými zatáčkami, kde je důležitá stabilita při brzdění a dobrá trakce, zejména na výjezdu z dvojité poslední zatáčky před cílovou rovinkou.

map
Mapka okruhu (zdroj: formula1.com)

Týmy volí střední aerodynamický přítlak na svých monopostech. Zadní křídla vozí podobná těm z Melbourne, ze Sepangu, Bahrajnu či Barcelony - prioritou jsou rychlé části. Podobně je nastavováno přední křídlo, zejména s ohledem na zatáčky č. 7, 10 a 12.

Obrubníky nejsou problémem, v zatáčkách nejsou vysoké. Horší je to s poměrně vysokou hrbolatostí dráhy, zejména v zatáčkách č. 2, 6 a 17. Opotřebení kluzné desky může být problémem v rychlé Parabolice. Obecně je zapotřebí stabilního vozu při rychlých změnách směru v zatáčce š. 4 a 5, což je možné dosáhnout kombinací aerodynamického vyvážení a nastavení zavěšení.

Motory zde čeká střední zátěž, protože zde jezdci tráví na plynu 65 % celkového času kola - z pohledu požadavků na motor je Hockheimring nacházející se ve výšce 105 m n. m. nadprůměrný. Kvůli rychlé pasáži mezi zatáčkami č. 2 - 6 a celkově rychlejší charakteristice okruhu je preferován spíše celkový výkon než dobrá ovladatelnost.

Z pohledu převodovky se jedná o středně náročný okruh - při jeho průjezdu musí změnit rychlostní stupeň 46krtá, za celý závod 3082krát.

start 2010
Start posledního závodu na Hockenheimringu v roce 2010 (foto: Red Bull Racing)

Během jednoho kola spotřebují kolem 2,33 kg paliva, na startu ho musí mít přes 150 kg - inženýři Caterhamu se zde zmínili o vůbec nejvyšším množství paliva v letošní sezóně. Úbytek 10 kg benzínu se v čase na kolo projevuje zrychlením o 0,31 sec.

Hockenheim není moc náročný na brzdy (střední zátěž), piloti zde však od brzd požadují dobrou zpětnou vazbu, aby nedocházelo k blokování kol v zatáčkách č. 2 a 6. Odměnou to je i v osmé zákrutě, kde budeme moci často sledovat zablokování levého předního kola. Nejnáročnější je zvolit správnou velikost brzdových kanálků pro zajištění optimální provozní teploty brzd.

Celkově na brzdovém pedálu jezdci stráví v 7 místech 13 % času. Nejtvrději se brzdí do vlásenky č. 6, kde musí na 118 metrech za 2,62 sekundy zpomalit z rychlosti notně přesahujících 300 km/hod na 70 km/hod. Na brzdový pedál musí vyvinout tlak 146 kg, přičemž na ně působí přetížení 5,56 G. Podle společnosti Brembo brzdový výkon zde dosahuje 2 353 kW.

hockenheim - pocasi
Předpověď počasí slibuje teplo a občasné bouřky
(zdroj: formula1.com)

Pro Pirelli je Hockenheimring letos jedním ze tří zcela nových okruhů (společně s Bahrajnem a Austinem). Týmům dodá svou oblíbenou měkkou a středně-tvrdou směs, podobně jako letos v Austrálii, Číně, Bahrajnu a Valencii. V pátek bude navíc k dispozici nová experimentální tvrdá směs, která vydrží déle a snadněji se zahřívá. Italský dodavatel rozhodnutí o jejím nasazení do letošní sezóny nechává na týmech (více zde).

Týmy zřejmě pojedou na 2 zastávky, optimální strategie pro nejrychlejší by mohla zahrnovat úvodní 15-17kolový stint na v kvalifikaci použité měkké směsi s preferencí středně tvrdých pneumatik pro zbylé dva stinty. Při vyšších teplotách dráhy (nad 35 °C) by mohla být degradace podobně jako v Bahrajnu vysoká, někteří by v tom případě možná sáhli spíše po třech zastávkách. To by se netýkalo Sauberu a Lotusu, jejichž monoposty jsou k pneumatikám velmi šetrné.

Boxová ulička zde měří 303 m a ztráta za její průjezd v čase na kolo představuje 17 vteřin. Jestli bude většina týmu volit dvě zastávky, to teprve uvidíme. Obávám se však, že kvůli extrémní výdrži tvrdé směsi by závod mohla zpestřit spíše dešťová přeháňka.

Safety car od roku 2002 vyjížděl pouze dvakrát (2004 kvůli postartovní kolizi, potom kvůli nehodě v roce 2008). Pravděpodobnost jeho nasazení je nízká: 29 %


Fernando Alonso popisuje průjezd Hockenheimem (zdroj: Youtube)

Rekord na Hockenheimu drží pilot Lotusu Kimi Räikkönen, který v závodě zvládl kolo za 1:13,780 min. Před dvěma lety zde domácí Sebastian Vettel s Red Bullem za tímto časem ve svém nejrychlejším čase zaostal o více než 2 sekundy (1:15,824 min) poté, co o den dříve o dvě tisíciny porazil Fernanda Alonsa v kvalifikaci (1:13,791 min).

 

Údaje z roku 2010

Tréninky
   nejrychlejší čas 1. tréninku: 1:25,701 min (Sutil)
   nejrychlejší čas 2. tréninku: 1:16,265 min (Alonso)
   nejrychlejší čas 3. tréninku: 1:15,103 min (Vettel)

Kvalifikace
   Q1: 1:14,808 min (Alonso)
   Q2: 1:14,081 min (Alonso)
   Q3: 1:13,791 min (Vettel)
   Rozdíl Q3 - Q1: 1,017 s

Závod
   nejvyšší naměřená rychlost: 319,5 km/hod
   nejrychlejší kolo: 1:15,824 min (Vettel)

Vytisknout

Diskuze: Hockenheimring: Čím je zajímavý a jaké má parametry? (+ video)

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 19.07.2012 13:16 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Nico Rosberg a Lewis Hamilton těsně za sebou

"Škody po vzájemných kolizích jsme s Lewisem museli od Barcelony 2016 hradit," prozrazuje Rosberg

Havárie po prvním restartu GP Číny 2024

Piastri zkritizoval Strolla, McLaren zjišťuje, proč byl v Číně tak rychlý + VIDEO

Lewis Hamilton se v letošním ročníku nadále trápí

PROHLÁŠENÍ PO ZÁVODĚ: U Red Bullu se slaví, nadšený je i Norris

Daniel Ricciardo dostal postih pro příští závod (ilustrační foto)

Tresty v Šanghaji i po závodě, potrestán je i Ricciardo

Lando Norris se možná překvapivě vklínil mezi dominantní Red Bully (ilustrační foto)

GP ČÍNY - Drama uprostřed závodu míchalo pořadím, Verstappen byl opět na vlastní vlně

Max Verstappen zajistil Red Bullu jubilejní sté pole position (ilustrační foto)

SPRINT ČÍNY - Prohlášení po sprintu a kvalifikaci. Red Bull slaví, ostatní opatrně doufají

Max Verstappen a Sergio Pérez v Bahrajnu

Kvalifikační double Red Bullu, Hamilton vyhořel

Fernando Alonso se stal smutným hrdinou sprintu (ilustrační foto)

SPRINT ovládl Verstappen, dramatický boj o bronzovou příčku

Pohled na startovní rovinku v Číně

GRAFIKA: Startovní rošt sprintu v Číně - McLaren s Mercedesem z 1. řady

Norrisovi se podařilo ovládnout povětrnostní ruletu v Šanghaji (ilustrační foto)

Kvalifikaci sprintu v Číně ovlivnil déšť a traťové limity, Norrisovi pršelo štěstí

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. PÉREZ, 3. L... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

McLaren

Whitmarsh o nových bočnicích, o jednáních s Hamiltonem i se sponzory McLarenu

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Tresty v Šanghaji i po závodě, potrestán je i Ricciardo

  2. Kvalifikační double Red Bullu, Hamilton vyhořel

  3. Piastri zkritizoval Strolla, McLaren zjišťuje, proč byl v Číně tak rychlý + VIDEO

  4. GP ČÍNY - Drama uprostřed závodu míchalo pořadím, Verstappen byl opět na vlastní vlně

  5. SPRINT ČÍNY - Prohlášení po sprintu a kvalifikaci. Red Bull slaví, ostatní opatrně doufají

  6. "Škody po vzájemných kolizích jsme s Lewisem museli od Barcelony 2016 hradit," prozrazuje Rosberg

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud