Světová rada motosportu udělila anglicko-francouzské stáji trest v podobě vyloučení z šampionátu Formule 1 - ovšem s dvouletou podmínkou, což znamená, že Renault může soutěžit dále, pokud nespáchá další přestupek.
Vzhledem k výroku FIA, která úmyslnou havárii v Singapuru ohodnotil jako skutek "nejvyšší závažnosti," protože porušil nejen zásady poctivosti ve Formuli 1, ale také ohrozil životy lidí, se mnohým zdálo potrestání až překvapivě shovívavé.
Naproti tomu sankce vyměřené vůči původcům skandálu - Flaviu Briatoremu a Patu Symondsovi - byly mnohem tvrdší. První jmenovaný dostal doživotní zákaz působení ve Formuli 1, druhý na pět let.
Mosley je však názoru, že Světová rada motosportu rozhodla správně, když nejtvrdší tresty udělila přímo zodpovědným osobám: "Myslím, že rozhodli správně - obviněni byli ti, kteří si to zasloužili."
Podle něj ani Renault jako společnost, ani jejich závodní tým, nenese žádnou morální vinu za to, co se přihodilo, proto by bylo nespravedlivé tým rovnou vyloučit: "Trest, jenž jsme udělili, je tím nejtvrdším, jaký jsme mohli udělit - tudíž diskvalifikace, úplné vyloučení ze sportu. Protože však Renault prokázal, že za to, co se stalo, nenesl žádnou morální zodpovědnost - ani tým Renault F1 a tím méně mateřská automobilka - nebylo by správné za daných okolností udělit okamžitý trest."
Mosley věří, že aféra nebude mít žádné dlouhodobé následky pro Formuli 1 poté, co FIA učinila rázné kroky: "Nemyslím, že to něco znamená. Občas máme problémy, ale pokud je řešíme a vypořádáme se s nimi, pak je to v pořádku."
Prezident FIA směrem k Briatoreho trestu: "V motosportu působí na nejvyšší úrovni déle než 20 let. Je smutné, když takto končí svou kariéru, ale co jsme měli dělat?"
A jaký bude mít vliv celá kauza na setrvání Renaultu ve Formuli 1? Dle Mosleyho bude dále pokračovat, nicméně jeho prezident Bernard Rey to po vynesení rozsudku odmítl potvrdit.