Button se znovu zúčastní Závodu mistrů

Lucie Vyčichlová, 29. července 2009, 11:39 Google+

Závod mistrů (v originále Race of Champions) je oblíbená sportovní událost, která se koná po skončení sezóny formule jedna. Po letech se stěhuje z Evropy do Asie, letos poprvé bude tuto podívanou hostit slavný stadion Ptačí hnízdo známý z letních olympijských her 2008. A hvězdy F1 nebudou chybět.

Závod mistrů vznikl před více než dvaceti lety původně jako klání jezdců rally. Od té doby však již touto úžasnou show pro diváky prošla spousta předních osobností z různých odvětví motorsportu, mimojiné Sebastien Loeb, Valentino Rossi či Mattias Ekström. Z pilotů formule jedna jmenujme například Michaela Schumachera, Davida Coultharda a Heikkiho Kovalainena. Letos se ho podruhé zúčastní také Jenson Button. A je z toho patřičně nadšený.

„Pokaždé je to úžasná událost. Skvělá pro fanoušky, ale hlavně pro nás soutěžící. Je to velmi intenzivní, sezvat soutěžící z tolika různých států je výborné,“ říká Button.

Letos se Závod mistrů poprvé přemístí do dva roky starého stadionu Ptačí hnízdo, který byl v Pekingu vybudován kvůli letním olympijským hrám. Z obvyklé poloviny prosince se přesouvá i datum závodu, poprvé se pojede v týdnu – pouhé dva dny po poslední grand prix formule jedna v Abú Zabí.

„Opravdu jde o skvělé zakončení sezóny, prostě si tak zarelaxujete a užijete sebe navzájem. Letos se na to těším, protože Ptačí hnízdo je opravdu úžasný stadion. Navíc o mnoho větší, než ten předtím, takže to bude určitě velká legrace,“ těší se Button.

Brit se možná těší o to víc, že na Závod mistrů by mohl přijet jako mistr světa pro rok 2009. Kromě něho se do Pekingu chystá jeho velký rival pro letošní rok Sebastian Vettel, který má s touto událostí mnohem bohatší zkušenosti. Loni spolu s Michaelem Schumacherem vyhrál podruhé za sebou v národní části Závodu mistrů.

V roce 2004 se tehdy prakticky neznámý Heikki Kovalainen postaral o senzaci, když v Závodě mistrů porazil takové hvězdy, jakými jsou Michael Schumacher a Sebastien Loeb.

Závod mistrů má totiž dvě části, jednotlivce a národnostní týmy. Týmy jsou složené ze dvou soutěžících a zastupují jeden národ. Kromě Německa a Velké Británie tak můžeme vidět například Skandinávii (když se nepovede sehnat dva Skandinávce ze stejné země) a podobně.

V letošní sestavě pro Závod mistrů najdeme kromě Buttona a Vettela například nováčka Jaimeho Alguersuariho a matadory Michaela Schumachera, Davida Coultharda, Andyho Priaulxe, Sebastiena Loeba či Mattiase Ekströma.