Znovu opakovat, co se v Baku stalo, už by bylo desetinásobné ohřívání nedělní polévky, stačí si vybrat jeden z mnoha článků. Tím se také dá vysvětlovat, proč je zmíněný incident tak komentovaný a sledovaný. Do hry totiž může vstoupit prezident FIA Jean Todt a Sebastian Vettel tak může čelit dalšímu trestu, od peněžité pokuty až k absenci v některém následujícím závodě.
Především je pro Vettela přitěžující zjištění o Hamiltonově chování při jízdě za safety carem. "Ukázalo se, že Hamilton jednal správně, udržoval konzistentní rychlost a choval se stejně jako u předchozího restartu během závodu," praví se ve zprávě. Ovšem ta vyšla najevo až později a Vettel v té chvíli mohl skutečně nabýt dojmu, že se mu děje příkoří. Ostatně německý pilot to po závodě i přiznal, že ho popadl vztek a chtěl dát Lewisovi najevo, že nejedná správně. Navíc i přes tolik diskutovaný kontakt byl přesvědčen, že nebyl potrestán oprávněně, zejména proto, že dle jeho vysvětlení nešlo o úmysl.
Sebastianův problém tkví v tom, že už jeden "červený závoj" prodělal. Loni v Mexiku po duelu s Verstappenem počastoval do radiokomunikace zvučnými tituly závodního ředitele FIA Charlie Whitinga. Tehdy sepsal Vettel omluvu jak zmíněnému funkcionáři, tak i prezidentu Todtovi. Ten se rozhodl Vettela zatím ušetřit předvolání před Mezinárodní tribunál FIA, ale učinil tak se vztyčeným ukazovákem, že se něco podobného nesmí opakovat. A neuteklo víc než deset závodů a Vettel se nepoučil...
Todt se rozhodne v týdnu před Grand Prix Rakouska. Pojďme se nyní podívat, co by Vettela čekalo. Mezinárodní tribunál byl ustaven valným shromážděním FIA v roce 2010 a je pověřen disciplinárními pravomocemi v prvním stupni, což jsou všechny případy, které byly nebo nebyly rozhodnuty ze strany sportovních komisařů. Skládá se ze 12 členů, které doporučuje Výbor pro jmenování soudních orgánů FIA a poté jsou zvoleni Valným shromážděním FIA. Jeho existence spočívá v tom, že prezident FIA z jejího pověření může provádět vyšetřování jakékoli osoby nebo aktu spadajícího do pravomoci FIA, pokud jde o podezření spáchaného trestného činu zmíněného v soudních a disciplinárních pravidlech FIA (článek 8.2). Prezident vypracuje po seznámení s případem zprávu o šetření a poté buď kauzu uzavře nebo ji předloží Mezinárodnímu tribunálu k dalšímu posouzení, zda v souladu s pravidly FIA proběhne soudní či disciplinární řízení.
Mezinárodní tribunál může uložit buď pokutu finanční, zákaz závodění a/nebo postih stanovený v Mezinárodním sportovním řádku FIA (článek 153). Proti rozhodnutí Mezinárodního tribunálu může prezident FIA a zúčastněné strany podat odvolání.
V minulosti známe případy, kdy piloti dostali "distanc" - Riccardo Patrese nemohl startovat v GP USA 1978 jako důsledek účasti na smrtelné kolizi Ronnie Petersona v Monze.
V roce 1994 musel Eddie Irvine tři závody pauzírovat kvůli nehodě, kterou způsobil v Grand Prix Brazílie. Ve stejném roce v Maďarsku vynechal jeden závod Mika Häkkinen kvůli porušení pravidla o předčasném opuštění vozidla. Michael Schumacher opět v roce 1994 odpočíval dva závody za nerespektování černé vlajky v Grand Prix Velké Británie.
Existuje pochopitelně daleko víc případů, rovněž i podmínečných trestů (jako v případě Ayrtona Senny na celou sezónu). V současné době existuje systém trestných bodů: když jich pilot nasbírá 12, automaticky má stop na další závod. Body se postupně umazávají rok po jejich udělení.
Potvrzeno! FIA se Vettelem zabývá
"V návaznosti na nedávný incident v Grand Prix Ázerbajždánu, ve kterém se vůz číslo 5 - Vettel podílel na kolizi s vozem 44 - Hamilton, prozkoumá FIA v pondělí 3. července příčiny incidentu, aby vyhodnotila, zda je třeba podniknout další kroky. Výsledek tohoto procesu bude zpřístupněn před následující Grand Prix v Rakousku," uvedla FIA ve středu ve svým materiálech.