Pokud se podíváme do historie, tak Monaco víceméně jako legenda přežívalo občas s řádně odřenými slechy, nakonec hned první prezentace skončila velkou kolizí na nábřežní Tabákové zatáčce, po níž odstoupilo devět vozů, a knížectví si muselo na další závod počkat až do roku 1955.
Nástupem Grand Prix USA-západ v Long Beach, vyhlídkou na zisk motivovaném činu dvojice Dan Gurney a Chris Pook se otevírá nová éra městských závodů, v jejíž první etapě se dokonce hovořilo o New Yorku (v okolí Lake Meadow), Paříží (v plánu byla trať na Elysejských polích) a dokonce Moskvě (Leninské hory). Z té doby také existují první plány na realizaci Grand Prix Velké Británie v ulicích Londýna.
Především Američané se snažili situovat své závody do ulic měst, když skončila éra Long Beach, přišel na řadu Detroit, epizodně Dallas a poté Phoenix. A současnost v podobě Singapuru, Abú Zabí, Soči a chystaného Baku už je všem dobře známá. Tolik tedy krátké a stručné ohlednutí.
Londýn by nemusel být utopií
Evropské metropole, mezi nimi i Budapešť (maďarská Grand Prix se původně rovněž plánovala v prostorách slavného Vidám parku) nebo Praha (na okruh v Malešicích stále čekáme) se svých projektů vzdaly, ale s Londýnem je to trochu jinak. Trať, která by mohla vést v oblasti proslulého Hyde Parku a využít scenérie některých londýnských pamětihodností, není vyslovenou utopií, i když zatím jedinou přítomností F1 v ulicích britského města byla prezentační akce na Regent's Street v roce 2004.
Přitom se neustále tvrdí, že samotný problém netkví až tak v samotných plánech na závod v ulicích Londýna, ale v obvyklém "kdo to všechno zaplatí?" Přivítejme na scéně osobu v dané problematice kovanou: Bernie Ecclestone si potrpí na okázalé titulky a mediální obraz. V pořadu televize ITV News byl dotázán, zda je realizace závodu v Londýně možná, pokud by se mu dostalo podpory ze strany radnice. Odpověď - může to být už v roce 2017!
"F1 může mít Londýn příští rok, pokud to bude možné. Je tu malý technický problém, kdo to všechno zaplatí, ale vyjma této záležitosti nevidím zásadní překážku. Závod v centru Londýna by byl fantastický. Máme už podobný druh Grand Prix v Baku a také v Monaku. Městské závody se stávají velice oblíbené. A v Londýně bychom měli určitě víc diváků než v Monte Carlu," předkládá svou vizi Ecclestone.
Money, money, money
Nechceme si prozpěvovat slavný hit skupiny ABBA, ale peníze jsou alfou i omegou většiny záležitostí v F1. Nyní se ale zdá, že okolnosti jsou pro pořádání Grand Prix v ulicích britské metropole příznivější. Došlo totiž mimo jiné k deregulaci zákona ohledně pořádán í závodů na uzavřených veřejných komunikacích bez nutnosti schválení parlamentu, který musel dříve každý podnik prověřovat. Je tu ale otázka, nakolik bude pro případné investory stravitelné vytáhnout z kapes miliony na realizaci okruhu a další jako "zápisné" pro Ecclestonea.
V této souvislosti je třeba si pečlivě pročíst Ecclestoneova vyjádření a uvědomit si, jaký je jeho záměr a politika v prosazování nových tratí do kalendáře Grand Prix. A jak z některých jeho výroků vyplývá, Londýn by rozhodně nebyl pro jeho kapsu žádným ohromujícím "kasaštykem" . Takže plány na prohánění monopostů v londýnských ulicích jsou podmíněny "správnými financemi", jinak z nich mnoho nezbude.
Sen londýňanů trvá
Proti tomu stojí ale ohromná mediální přitažlivost, kvůli které by Ecclestone z hlediska propagace F1 závod v Londýně vítal, zvláště když ho příprava závodu nebude stát a pokladna FOM ztloustne o další miliony. Vzpomeňme si na tahanice s Monzou. Pokud najde vhodné spojence, kteří zainvestují stovky milionů liber, Bernie určitě pomůže vymazat další překážky, které by se mohly vyskytnout. Z minulosti víme, jak třeba v Dallasu byly obcházeny všechny možné předpisy a nakonec se stejně jelo.
Je tu však silná konkurence - o pořádání Grand Prix usilují další velkoměsta, ať je to opakovaně New York, snad i Las Vegas si chce připomenout své dobrodružství na parkovišti hotelu Caesar Palace, další hlas přichází se San Francisca. Z tohoto hlediska jsou plány Londýna na vstup do světa Grand Prix v příštím roce značně děravé. Na přípravu okruhu a infrastruktury je málo času, jako model nakonec může posloužit závod Formule E v Battersea Parku. Přes optimistické řeči a představu, jak Hamilton, Rosberg, Vettel či Alonso krotí své bujné oře v blízkosti Buckinghamského paláce, se závod v Londýně pořád drží v oblasti fantazie - a jak to vypadá, nejspíš ještě hezkých pár let se to nezmění.