Lotus loni vykazoval výbornou formu a bojoval s Mercedesem a s Ferrari o 2. příčku za Red Bullem v šampionátu konstruktérů, nakonec skončil na 4. pozici. K neúspěchu přispěly pouze 3 body získané dohromady v Monaku a v Kanadě, a především několik odstoupení Romaina Grosjeana a výpadek po letní přestávce, kdy stáj získala ve Spa a v Monze pouze 8 bodů, na rozdíl od svých soupeřů (Ferrari 54, Mercedes 37 bodů).
"Nešli jsme do sezóny s tím, že půjde o náš poslední rok s Kimim. Výkonnost byla výborná, více jsme na to tlačili ve vývoji. Jediným důvodem, proč jsme nepředběhli Ferrari či Mercedes byly naše špatné výsledky v létě. To s vývojem nesouviselo, zkrátka jsme dosahovali špatných výsledků. Špatné výsledky, navíc Romain měl několik odstoupení," řekl Lopez pro F1 Racing.
K odchodu Räikkönena do Ferrari podle něj nepřispěla vypjatá rádiová komunikace v průběhu Velké ceny Indie, kdy Fina ostrými slovy požádali o to, aby uvolnil Grosjeanovi cestu: "Kolikrát použijeme slovo začínající na F v rádiu... Máte vůbec představu, co si Romain vyslechl, když se nedařilo? Jděte, nejsme ve školce..." Zpráva se však díky zařazení do televizního přenosu dostala k milionům diváků všech věkových skupin.
Kimi Räikkönen Lotus opustil, letos bude závodit za Ferrari (foto: Lotus F1 Team)
Problémem podle něj nebyly ani dlužné peníze: "Podobné problémy jsme měli i o rok dříve. Kimi se vrátil [do F1], nikdo nevěděl, jak na tom s výkonností bude, a my jsme navzdory názorům lidí uzavřeli smlouvu na slušnou pevnou částku a také za body. Vedl si velmi, velmi dobře.
Získal spoustu bodů a na konci sezóny díky pokračujícímu vývoji i vítězství. Nikdy jsme neměli problémy. Kimi si na to v médiích nikdy nestěžoval, protože jsme se dohodli, že na to budeme tlačit ve vývoji a hlavně že mu zaplatíme na konci sezóny, až uzavřeme účty a uvidíme, co chybí s tím, že my [Genii] do toho budeme muset vložit peníze," vysvětluje Lopez.
Pokud jde o dluhy vůči dodavatelům, uvádí: "Vím, že u některých došlo ke zpoždění... vždy jsme všem zaplatili. Částky, o kterých slýchávám, jsou naprosto směšné. Nebudu zacházet do detailů kromě toho, že dlužné částky nejsou obrovské. Platíme tak, jako jsme vždy platili." Ke zpožděním a nejistotě přispěla i neúspěšná vyčerpávající jednání se společností Quantum Motorsport, která měla týmu přinést desítky miliony dolarů. Letos proto bude spoléhat zejména na petrodolary nově příchozího Pastora Maldonada.
Lotus podle Gerarda Lopeze nakonec vždy všem zaplatil (foto: Lotus F1 Team)
Podle Lopeze na tom finančně ale momentálně není růžově drtivá většina týmů: "Osmdesát procent týmů v dnešním startovním poli - opravdu myslím 80 % - na tom finančně nejsou lépe než my. A u poloviny z těch 80 % by stačilo, aby jediná osoba řekla: 'Už mi je z toho špatně a F1 mě unavuje,' aby šla celá věc ke dnu."
A vyhlídky Lotusu pro letošní sezónu nejsou růžové: kromě toho, že přišel o špičkového jezdce, odešla celá řada schopných lidí: James Allison (technický ředitel), Dirk de Beer (šéf aerodynamiky), James Crook, Paul Cusdin (CFD inženýři), Robert Edwards (designér), Andy Garatt (koordinátor náhradních dílů), Grame Hackland (šéf IT), Gary Hall (šéf pro materiály), Frederic Launoy (zkušený aerodynamik), Martin Louis (výkonný ředitel), Slawomir Madaj (strukturální analýza), Jarrod Murphy (šéf CFD), Rod Nelson (hlavní inženýr pro testování a podporu), José Gallego Segura (šéf aeorynamického designu) či David Wheater (šéf aeordynamické výkonnosti).
Současný systém rozdělování peněz navíc favorizuje čtveřici špičkových týmů (Ferrari, McLaren, Mercedes a Red Bull), která má zajištěné od FOM dvakrát vyšší příjmy než Lotus, byť by na dráze nepodávala stejné výkony, což má vliv na konkurenceschopnost této stáje.