RRA ano, ale s úpravami
Budoucnost RRA je po odchodu Ferrari, Red Bullu a Sauberu z FOTA nejistá, Stefano Domenicali však ujišťuje, že jeho tým je plně oddán myšlence dalšího snižování nákladů v F1:
"Jsme v situaci, kdy musíme náklady kontrolovat a ujistit se, že [RRA] bude kontrolovatelná a vynutitelná. Nejprve musíme porozumět tomu, co se s RRA děje nyní. Pak musíme s ostatními velkými týmy prodiskutovat nejlepší řešení. To je prioritou. Zatím za sebou máme rok či dva diskusí bez mnoha výsledků."
"Politik" Luca di Montezemolo sdílí Domenicaliho názor. Podle něj je možná další spolupráce mezi týmy i mimo rámec FOTA:
"Stále věřím, že existuje pro některé týmy možnost mít na budoucnost stejný pohled. Domenicali má velmi dobrý osobní vztah s Martinem Whitmarshem, mým následovníkem v pozici předsedy FOTA. Musím říci, že Martin odvedl velmi dobrou práci. Budu se ze všech sil snažit o nalezení stejných cílů s velkými týmy. Přeji si jen mít jasná pravidla a výklady.
Upřednostnil bych nepřímý strop rozpočtu - ne díky auditorům, kteří by kontrolovali, co jsem utratil, protože v tom se dá snadno podvádět. Nikdy bych nepřistoupil na rozpočtové stropy. Je to proti konkurenci," tlačí prezident Ferrari na další úpravy RRA.
Stefano Domenicali (vlevo) s Lucou di Montezemolem v Maranellu (foto: Scuderia Ferrari)
Chceme více testování
Jednou z nich má být rozšíření testování, které je podle něj klíčové pro rozvoj mladých talentů. Současné limity se mu zdají být příliš přísné, znemožňují vyhodnocování jezdců.
"Byl jsem pro omezení počtu testů, protože jsme zašli příliš daleko. Musíme však dojít k nějakému kompromisu. Je divné, že jeden z nejprofesionálnějších sportů na světě neumožňuje svým hráčům trénink," opakuje se Montezemolo.
"Je to pro naše piloty špatné. Máme Akademii Ferrari s některými potenciálně dobrými novými piloty, ale nemůžeme s nimi závodit v GT či v motokárách. Giancarlo Fisichella je dobrým jezdcem v F1, ale když přešel do GT, v první třech ze čtyř závodů byli Gianmaria Bruni a Jaime Melo s Ferrari 458 mnohem rychlejší. Je to něco jiného, než formule."
Hořekuje i nad tím, že zaostali v simulátorech a nemůžou s vozem F1 trénovat na své trati vedle továrny: "Nemůžu testovat ve Fioranu, ale musím investovat obrovské peníze do simulátoru. Můžete si všimnout, že simulátor je něco jako budova. A Fiorano už nepředstavuje žádnou výhodu, protože se z něj stala motokárová trať. Mugello je [pro F1 testy] fantastické, ale Fiorano ne."
Představení nového auta
Montezemolo také oznámil, že Ferrari své nové auto, do něhož vkládá velké naděje, světu představí dva dny po McLarenu, totiž 3. února. "Jedná se o inovativní projekt, ve kterém jsme věnovali každičkému detailu maximální pozornost."
Potvrzená data prezentací nových vozů
1. února - McLaren
3. února - Ferrari
6. února - Sauber
Prezident Ferrari s svými závodními piloty (foto: Scuderia Ferrari)
Rozhodnutí opustit FOTA jsme s ostatními neprojednávali
Ferrari z FOTA odešlo bez konzultace s ostatními týmy a je zvědavé, jaké kroky ostatní budou podnikat. Momentálně musíme počkat a uvidíme, jaký bude přístup FOTA a jestli ostatní budou smýšlet stejně.
Chtěl bych objasnit, že jsme FOTA opustili kvůli našim vlastním důvodům. Ostatní týmy odešly hned poté z důvodů, které neznám. My jsme to nespojovali s nikým jiným, protože jsme se rozhodli odejít, aniž bychom to s někým konzultovali. Nejsme zodpovědní za to, co dělají ostatní," dodává Domenicali.