Chandhok o přípravě a nastavení vozu před prvním výjezdem z boxů

Petr Hlawiczka, 27. prosince 2010, 06:45 Google+

Karun Chandhok popisuje, co pilota čeká, než poprvé vyjede v pátek z boxů, co všechno může nastavit a jak probíhá práce s inženýry uvnitř týmů.

Počet komentářů:  9 komentářů (Poslední 28.12. 10:04) Napište svůj názor
gp monaka

gp monaka | foto: HRT F1 Team

Sdílejte článek

Zvenčí vypadá kokpit monopostu F1 velmi nepohodlně a nemám pochyb o tom, že kdybyste si sedli do mého vozu, velmi nepohodlně byste se i cítili. To by však bylo dáno zejména tím, že sedadlo, umístění pedálů a volantu mi - a jenom mi - byly přizpůsobeny na míru, takže ve skutečnosti to není tak špatné.

Správně usednout je pro pilota velmi, velmi důležité. Musíte se cítit, jako byste seděli v přirozené pohodlné pozici - jinak by dvouhodinový závod představoval čisté mučení.

Hodinu před prvním pátečním tréninkem začínáme podrobnější schůzkou s inženýry a procházíme si naše programy pro první a druhý trénink, diskutujeme o detailech týkajících se nastavení, například o rozložení hmotnosti, zavěšení, aerodynamickém nastavení, stejně jako o množství paliva a rozvrhu pneumatik.

Angel [Baena - výkonnostní inženýr] a já, hlavně Angel, tráví před víkendem hodně času přípravou různých voleb pro elektronické diferenciály a také pro brzdění motorem (over-run). To jsou věci, které můžu nastavovat ve voze za jízdy, takže je důležité mít dobrý základ, s nímž začneme, a také vědět, s jakými možnostmi si budu moci hrát v závislosti na vyvážení vozu na dráze. Musíme se rozhodnout, od kdy bude zabírat hydraulické rozložení brzdného účinku, což musí při brzdění spolupracovat s motorem, a také nesmíme zapomínat na teploty.

Diferenciál je řízen elektronicky a vy si můžete zvolit stupeň sevření změnou otočného knoflíku na volantu. Angel volí základ a pak mi dává 6 až 7 voleb na otevření či uzamčení diferenciálu v závislosti na vyvážení vozu, například uzavřenější pro přetáčivost, otevřenější pro nedotáčivost. Inženýři dokážou nastavit diferenciál tak, aby odlišně fungoval ve třech různých částech zatáčky - při brzdění na vjezdu, uprostřed zatáčky v jejím vrcholu a také při sešlápnutí plynu na výjezdu. Na mě pak je nastavení různých přepínačů v závislosti na tom, ve které části zatáčky chci změnu. Někdy používáme různé pozice diferenciálu pouze pro danou zatáčku, což je v kokpitu trochu náročné.

U nastavení brzdění motorem můžeme řidít rychlost motoru během zpomalování, takže i když sundám nohu z plynu, elektronika může kvůli vyšší stabilitě při brzdění udržovat určité otáčky motoru. Můžeme prostřednictvím toho volit více či méně síly motoru, dochází-li k přetáčivosti či nedotáčivosti.

Osm minut před startem jednotlivých částí závodních víkendů usedám do vozu a mechanici mi upnou pásy, zapnou rádio, nasadí volant a nastaví zpětná zrcátka.

Richard [Conell - závodní inženýr] zkontroluje rádio a pak si znovu projdeme tlačítka na volantu - diferenciál na vjezdu, uprostřed zatáčky a na výjezdu z ní, mapy motoru, brzdění motorem, pozice spojky, mapování pneumatik, mapování pedálu plynu a vyvážení brzd.

Pro správné vnímání vozu je klíčové, aby všechny tyto věci byly na správném místě. Také mi před samotným začátkem sdělí, jaká je aktuální rychlost a směr větru a teplotu tratě a okolí. V prvním tréninku mohou všichni piloti použít pouze jednu sadu tvrdší směsi pneumatik, proto je správné zacházení s ní důležité.

Hned po výjezdu z boxů jedeme instalační kolo, které začíná na konci boxové uličky. Na jeho konci míříme hned zpátky do boxů. Během něho na to musíte celkem tlačit, aby předehřáté pneumatiky příliš nevychladly a abyste zahřáli uhlíkové brzdy na provozní teplotu. Obzvlášť to poslední je velmi důležité, jinak riskujete "zasklení" brzd, když jsou příliš studené, což znamená, že se trochu vyleští a ztrácí svou sílu.

V kole, kdy vyjíždím z boxů, hovořím s Richardem rádiem po celé jeho délce, abychom si udělali představu o rádiovém pokrytí na daném okruhu. Také se Angela vyptávám na teplotu brzd, abych se ujistil, že je na přijatelné úrovni. Při tom kole si také všímám, kde se vůz dotýká vozovky, abychom mohli upravit nastavení světlé výšky, a přemýšlím také o úrovních přítlaku, abychom dokázali správně naplánovat první jízdu víkendu.

Na některých místech, jako je Monako, Valencie a Kanada, se s Richem rozhodneme na půl hodinky jen tak sedět v garáži, zatímco ostatní trochu čistí okruh. Obvykle plánujeme 3 jízdy po 5 - 6 kolech dopoledne, ale Rich obvykle nechává na mě, zda je chci o jedno či dvě kola zkrátit nebo prodloužit.

Vytisknout

Diskuze: Chandhok o přípravě a nastavení vozu před prvním výjezdem z boxů

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 9, poslední 28.12.2010 10:04 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 9 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Ferrari SF-24 Carlose Sainze na startovním roštu

"Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Max Verstappen vyváží Landa Norrise mimo trať

"V takové situaci jsem poprvé." Norris o tom, jak jeho přátelství s Verstappenem ovlivňuje boj o titul

Carlos Sainz stříhá v Maranellu metr

"Zbývající závody s Ferrari nebudou mou poslední šancí na vítězství," věří Sainz mířící k Williamsu

McLaren je jedním z témat našeho ohlédnutí za předposlední částí sezóny

Jednou z mála jistot současné F1 je rekordman Fernando Alonso

Max Verstappen se svou trofejí

Colapinto varován před přestupem k Red Bullu: "Zničí tě!"

Valtteri Bottas v F1 se závoděním brzy skončí

Stake F1 úplně obmění svou jezdeckou sestavu, místo Bottase přichází nováček z Brazílie

Sergio Pérez sezónu za Red Bull podle Helmuta Marka dokončí

Colapinto či Sainz do Red Bullu místo Péreze? Spekulace sílí

George Russell sice dostal pokutu, ale výsledku na trati se netýkala

Poslední rest vyřízen - čtveřice provinilců, která porušila startovní proceduru, zná verdikt

Alex Albon a Williams zažili opravdu krutý závodní víkend (ilustrační foto)

PROHLÁŠENÍ po závodě: Verstappena uznává i konkurence

Pierre Gasly a Esteban Ocon dokázali téměř nemožné a posunuli Alpine z devátého na šesté místo v Poháru konstruktérů

Ani závod se neobešel bez červené, hrdinský výkon Alpine zastínil Verstappen

  • Pátek

    • 1. Trénink (5:30 - 6:30)
    • 2. Trénink (9:00 - 10:00)
  • Sobota

    • 3. Trénink (5:30 - 6:30)
    • Kvalifikace (9:00)
  • Neděle

    • Závod (7:00)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. NORRIS, 3. L... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Red Bull

O místo v F1 se hlásí i Filippi

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. "Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud