Statistické zajímavosti z Japonska

Petr Hlawiczka, 5. října 2009, 19:30 Google+

Po závodním víkendu se opět podíváme na pár zajímavých čísel, jež se vážou k Velké ceně Japonska.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Red Bull

Red Bull | foto: Red Bull Racing

Sdílejte článek

Sebastian Vettel vyhrál již svůj čtvrtý závod, což je stejně jako Dan Gurney, Bruce McLaren či Eddie Irvine. Všechna svá vítězství zaznamenal po startu z prvního místa. Z něho o uplynulém víkendu startoval popáté. Pět vítězství v kvalifikaci získal i Giuseppe Farina, Chris Amon, Clay Regazzoni, Patrick Tambay či Keke Rosberg.

Pilot Red Bullu suverénně vládl nejen kvalifikaci, v níž vyhrál všechny 3. části, ale i nedělnímu závodu, když vedl v každém kole závodu, což se mu povedlo poprvé v kariéře. Znamená to, že vozy Red Bullu vedly závod v 1198 km, v Suzuce se díky Vettelovi přehouply přes hranici 1000 km.

Suzuka 2005

Mladému Němcovi se málem podařilo získat cenný tripple - vyhrát kvalifikaci, závod a zajet i nejrychlejší kolo. Žel od toho posledního jej dělily pouhé 3 tisíciny vteřiny - o ty ho právě připravil týmový kolega Mark Webber (přehled nejrychlejších kol a konzistence pilotů naleznete zde). Australanovi se takto blýskl podruhé v kariéře. Dvakrát se to podařilo už i Vettelovi a dalším 13 pilotům.

Webber se v závodě objevil v boxech 5krát (přehled zastávek v boxech zde), rekord to však není - v roce 1993 v Doningtonu Alain Prost zajel k mechanikům dokonce 7krát, a to ještě zvládl dojet pro bronz! Byl to parádní závod, obzvlášť na první kolo budu dlouho vzpomínat. A nevzpomínám si, že by poslední v pořadí zajel někdy nejrychlejší kolo - klidně mě opravte v diskusi pod článkem (popř. přidejte vlastní zajímavé postřehy).

Jarno Trulli vyrovnal druhou příčkou nejlepší výsledek Toyoty z loňského Hungaroring. To stejné se povedlo i Timu Glockovi minulý týden v Singapuru. V Japonsku to však bylo poprvé, co se na pódium postavila domácí automobilka (nepočítám úspěchy Hondy se svými motory v letech 1987 - 2004, kdy zde navíc v r. 1988 a 1991 vyhrála).

Jezdci McLarenu Lewis Hamilton s Heikkim Kovalainenem a Adrian Sutil jeli oba svou jubilejní 50. Velkou cenu - všichni ve Formuli 1 debutovali v Melbourne 2007. Více než polovinu startů (26) dotáhl Hamilton až na bednu a po Japonsku má na kontě přesně 250 bodů. To představuje průměr 5 bodů na závod neboli v každém závodě 4. místo (lepší byl pouze Michael Schumacher a Juan Manuel Fangio). Kovalainen naopak zakončil svou šňůru 6 závodů, v nichž pravidelně bodoval.

A když už jsem zmínil M. Schumachera - Rubens Barrichello překonal vzdálenost, jíž ujel v závodech: Michael 691 177 km, Rubens 695 454 km. Brazilec překonal 600 bodů v kariéře, nejvíce ze všech jezdců v historii, aniž by se těšili z titulu mistra světa.

Jenson Button získal 85. bod, stejně jako v roce 2004, kdy stanul na bedně 10krát a skončil celkově třetí. Letos se z pódiového umístění těší zatím 8krát, ale má velmi blízko k titulu. V kvalifikaci byl nejrychlejší ve druhém a třetím sektoru, Heidfeld v prvním - přesto nikdo z nich nedojel mezi prvními pěti piloty.

Na Suzuce se odjela 25. Velká ceny Japonska - přičemž 21 z nich se uskutečnilo právě zde. Tímto se okruh stává 12. nejnavštěvovanějším, čímž se posunul před Watkins Glen. Zbylé 4 se japonské závody se uskutečnily ve Fuji. Jednalo se také o 57 Velkou cenu v Asii, čímž byla pekonána Jižní Amerika (Brazílie 36x, Argentina 20x). Příští závod se jede v Jižní Americe, další však opět v Asii (Abú Zábí).

Po zajetí safety caru se sprintovalo po 2. nejkratší vzdálenost - 4 kola (23,2 km). Kratší to bylo ve Spa v roce 2004 (3 kola). O něco více si zazávodily po zajetí zpomalovacího vozu jezdci v Montrealu v roce 2006 (7 kol) či loni v Singapuru (tuším 8 kol). Nepočítám letošní Austrálii, kdy safety car dovezl jezdce až do cíle.

Zbývá odjet 2 závody. Letos získaly všechny týmy minimálně 5 bodů. Lépe dopadly týmy v roce 2005, kdy poslední Minardi nasbíralo bodů 7 - všechny však získané při frašce v severoamerickém Indianapolisu.

 

Vytisknout

Diskuze: Statistické zajímavosti z Japonska

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Alexander Albon v druhém tréninku strávil více času v boxech (ilustrační foto)

Druhý trénink v Las Vegas noční můrou pro Williams, v čele opět Hamilton

Lewis Hamilton si v prvním tréninku připomněl „staré časy“

V Las Vegas pod nadvládou Mercedesu - první trénink opanoval Hamilton

Ferrari SF-24 Carlose Sainze na startovním roštu

"Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Max Verstappen vyváží Landa Norrise mimo trať

"V takové situaci jsem poprvé." Norris o tom, jak jeho přátelství s Verstappenem ovlivňuje boj o titul

Carlos Sainz stříhá v Maranellu metr

"Zbývající závody s Ferrari nebudou mou poslední šancí na vítězství," věří Sainz mířící k Williamsu

McLaren je jedním z témat našeho ohlédnutí za předposlední částí sezóny

Jednou z mála jistot současné F1 je rekordman Fernando Alonso

Max Verstappen se svou trofejí

Colapinto varován před přestupem k Red Bullu: "Zničí tě!"

Valtteri Bottas v F1 se závoděním brzy skončí

Stake F1 úplně obmění svou jezdeckou sestavu, místo Bottase přichází nováček z Brazílie

Sergio Pérez sezónu za Red Bull podle Helmuta Marka dokončí

Colapinto či Sainz do Red Bullu místo Péreze? Spekulace sílí

George Russell sice dostal pokutu, ale výsledku na trati se netýkala

Poslední rest vyřízen - čtveřice provinilců, která porušila startovní proceduru, zná verdikt

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. NORRIS, 3. L... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

McLaren

Chtěli byste se setkat s piloty Mercedesu? Máte možnost!

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. "Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

  2. V Las Vegas pod nadvládou Mercedesu - první trénink opanoval Hamilton

  3. Druhý trénink v Las Vegas noční můrou pro Williams, v čele opět Hamilton

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud