Pro Mansella již není F1 tak zajímavá

Daniel Šupa, 14. srpna 2003, 22:55 Google+

Nesmiřitelný bojovník, jeden z posledních skutečných rytířů za volantem Formule 1 a jeho pohled na ni.

Kdo nezná britskou legendu jménem Nigel Mansell, jako by Formuli 1 ani neznal. Věčný smolař, ale nevzdávající se svého snu. Když už všichni tvrdili, že jeho čas ve Formuli 1 vypršel, dočkal se jeho splnění. Vyhrál mistrovství světa roku 1992 nekompromisním způsobem a s noblesou krále svět Grand Prix opustil.

Absolvoval 187 startů s monoposty týmů Lotus, Ferrari a Williams. Ve 31 závodech zvítězil, 59krát vystoupil na pódium pro tři nejlepší a celkem získal 482 mistrovských bodů. V roce 1993 přešel do americké série Indy Car a ve své první sezoně získal titul i za oceánem.

Ale automobilové závody již nejsou jeho prioritou, Nigel Mansell, jeden z nejrychlejších pilotů všech dob, miluje golf. Vlastní soukromý golfový klub ve Woodbury, který se řadí k těm nejkrásnějším ve Velké Británii a který bude hostit profesionální turnaj PGA. A věřte tomu nebo ne, Nigel je jedním ze 72 startujících hráčů, přičemž se bude jednat o jeho debut mezi profesionálními hráči.

V době pořádání závodu GP Velké Británie v Silverstone se však na Mansella snesla kritika z úst dalšího expilota F1 Martina Brundla, jenž byl rozhořčen z toho, že Nigel Mansell a Damon Hill, další britský mistr světa F1, nepomáhají v udržení britské Grand Prix v kalendáři přesto, že jsou členy BRDC (British Racing Drivers' Club).

„Martin mi volal šest dnů před závodem. On zřejmě neměl nic lepšího na práci, ale já jsem mu řekl, že v době závodu mám již jiné plány. Přislíbil jsem svoji účast na charitativní akci, která byla zaměřena pro lidi trpící rakovinou. Brundle mi měl zavolat dříve, nemohl jsem to zrušit,“ odpověděl však Nigel Mansell na Brundleho kritiku.

Zároveň se vyjádřil poměrně rezervovaně k současné Formuli 1: „Rád bych viděl na startu 26 vozů a více soubojů na trati. Navíc jediné letmé kolo v kvalifikaci je málo a bez potřebné atraktivnosti. Diváci se v sobotu nudí."

Přestože se zdá, že Nigel Mansell pomalu ale jistě na Formuli 1 zapomíná, Formule 1 v budoucnu na pilota jeho formátu zapomenout nemůže...