1961 Německo: Stirling Moss hrdinou závodu

iM3, 18. ledna 2009, 18:46 Google+

Pověstný Nürburgring naháněl strach i těm nejzkušenějším pilotům. Zapamatovat si okruh o délce 22.8 kilometrů s více než 170 zatáčkami dalo obrovskou práci. Tehdejší traťoví komisaři nebyli na každém rohu a o hasičských nebo sanitních vozech ani nemluvit.

Trať lemována stromy, živými ploty, okolními chatami nedávala prostor pro chybu. Mnoho pilotů zde našlo svoji smrt, Nürburgring se tedy mohl „pyšnit“ jako jeden z nejnebezpečnějších. A co teprve, když pohoří Eifel, kde okruh leží, zkrápí kapky deště…

Harmonii stáje Ferrari poněkud naboural Jack Brabham, který poprvé použil nový osmiválec Climax a zařadil se po boku Philla Hilla na druhé místo. Hill jako vůbec první pilot v historii formule 1 oblétl okruh pod devět minut. Také Stirling Moss, který objel jeden okruh za 9:01.7 minuty se postaral o překvapení. Von Trips se v kvalifikaci potýkal se slabým výkonem jeho motoru, na start se postavil na neuspokojivé páté místo.  Mechanici přes noc usilovně pracovali a dali vše do pořádku. Ale v den závodu se objevil nový problém. Při dlouhé jízdě na start von Trips poukazoval na prokluzující spojku.

Nürburgringu přišlo 350 tisíc diváků a krátce před startem museli vytáhnout deštníky a pláštěnky. Začalo pršet. Byla to jen přeháňka, přesto byla dostatečně silná na to, aby se mokrá trať stala nevypočitatelná a ještě nebezpečnější.

Bylo odstartováno. Brabham se dostal na krátko do čela. Von Trips přímo zpackal start, ztratil mnoho času a vypadl dokonce až z první desítky. Brabham v jedné ze zatáček málem skončil mimo trať. Vůz se štěstím ustál a propadl se na třetí místo. Poté ihned začal útočit zpátky na vedoucí pozici, ale tentokrát už tolik štěstí neměl. Smyk na vlhkém povrchu a konec.

Moss nakrátko ztratil vedení, když se před něj dostal Hill. Ještě než startovní pole projelo cílovou rovinkou do druhého kola, byl Moss zpátky v čele. Von Trips začal zuřivě bojovat. Postupně se dostal před Irelanda, Gurneye, Grahama Hilla a Hermanna až byl třetí. Skvělou stíhací jízdu demonstroval dotažením se na Phila Hilla. Oba začali svádět boj o titul. Několikrát se vzájemně předjeli.

V sedmém kole zajel von Trips nový traťový rekord. V dalším kole tento rekord pokořil vedoucí Moss, byl o 1.5 vteřiny rychlejší. Rychlá honička pokračovala a rekord se jen otřásal. Dalšího zlepšení se zhostil von Trips, tentokrát byl o 1.7 vteřiny rychlejší.  V dalším kole opět svůj čas vylepšil o více než vteřinu, ale ještě ve stejném kole byl Phil Hill o 2.1 vteřiny rychlejší a ustálil tak traťový rekord na konečných 8:59.90.

Další zlepšení už nebylo možné. Náhlá průtrž mražen způsobila, že se trať změnila v „mokrý hazard“. Moss startující na speciálních pneumatikách do deště začal rychle ujíždět od dvou aspirantů na titul a jel si svůj vlastní závod.

Hillovi a von Tripsovi bylo jasné, že Mosse už nedoženou. Začali se více soustředit na vzájemný souboj. Dlouho jezdili v závěsu za sebou a vyčkávali do posledního kola, do poslední, několikakilometrové rovinky před cílem. Ani jeden z nich nechtěl jet jako první a přijít o výhodu jízdy v závětří. Průtrž mračen, rychlost přes 250km/h. Oba riskovali své životy aby nebyli poraženi. Von Trips nakonec zvládl závěr o něco lépe a projel cílem o vteřinu rychleji než Hill.

Von Trips slavil jako kdyby vyhrál. Byl velmi šťasten, protože věděl, že v dalším závodě v Monze, na domácím okruhu týmu Ferrari se může stát mistrem světa.

Důvod, proč mohl jet Stirling Moss na mokrých pneumatikách se pokusil vysvětlit třetí muž v cíli, Phil Hill: „Naší největší zbraní byly motory. Byli jsme zaměřeni na výkon. To byla naše nejsilnější stránka. Na druhou stranu nebyly podvozky vůbec příjemné a jízda lehká. Byly těžké a museli jsme provést spoustu úprav, jako třeba záporný odklon zadních kol, který vyburcoval výrobce pneumatik, kteří nás nenáviděli, protože jsme dosahovali kritických teplot na vnitřku pneumatik. Moss mohl jet dravě i na pneumatikách do deště na suchém okruhu. My jsme museli jet opatrně, protože bychom ojeli pneumatiky a museli jet do boxů a ztratili tak tu malou výhodu, kterou by pneumatiky na déšť nabídly. Nebylo ale jednoduché říci, že i když jsme měli extra silný motor, že nás Moss dokázal porazit.  Byla to situace buď a nebo, ale je to jako když porovnáváte jablka s hruškami.