Poslední trénink v Mexiku vyhrál Verstappen před Hamiltonem, Rosberg až čtvrtý

Tomáš Kozlík, 29. října 2016, 17:00 Aktualizováno 29.10.2016, 18:29 Google+

Výsledky sobotního tréninku jsou příslibem pro velice zajímavou kvalifikaci. Nejrychlejší čas zajel Verstappen před Hamiltonem, který na Holanďana ztratil 94 tisícin vteřiny. Třetí byl Ricciardo, čtvrtý Rosberg, jezdci Ferrari ztratili na nejrychlejší čas dne téměr 9 desetin.

Max Verstappen před startem závodu v Austinu

Max Verstappen před startem závodu v Austinu | foto: Red Bull Content Pool

Ihned po začátku tréninku vyjeli na trať oba jezdci Haasu, po instalačním kole a zkoušce startu ale zajeli zpátky do boxů. Instalační kolo poté absolvovali také Button, Wehlrein a Verstappen. První měřené kolo ale zajel podle očekávání Ocon na Manoru, s časem 1:32,013 ale příliš neoslnil. O chvíli později jej pohodlně přeskočil jeho týmový kolega Wehrlein s časem 1:29.509.

Po svém prvním kole si Button v rádiu postěžoval na své hledí, přál by si trochu tmavší. V sobotu je v Mexiku mnohem slunečněji než během pátku, trať má teplotu 26 °C , vzduch 14 °C.

Po desíti minutách zajeli své první časy jezdci Mercedesu, Hamilton se dostal na průběžnou první příčku díky času 1:20,158, Rosberg zajel o 4 desetiny pomalejší čas. Postupně si na nastavení svého volantu postěžovali Hamilton s Hülkenbergem, Hamiltonův měl tendenci zatáčet doleva, Hülkenbergův zase doprava.

Jezdci Ferrari zažili těžký trénink, měli problém najít volný prostor na trati | foto: Scuderia Ferrari

Už po 16 minutách tréninku Hamilton s časem 1:19,721 překonal včerejší nejrychlejší čas dne, který zajel Vettel na Ferrari. Hamilton toto kolo zajel na měkkých pneumatikách, kdežto Vettel pro svůj včerejší čas potřeboval super-měkké pneumatiky. Po Hamiltonovi svůj čas vylepšil také Rosberg, na Hamiltona ale stále ztrácel půl vteřiny. Po 22 minutách vyjel na trať poprvé Vettel, Ricciarda jsme ale prozatím na trati dnes neviděli.

Button si v týmovém rádiu postěžoval, že mu blikají varovná světla signalizující teplotu, komunikace u druhého pilota McLarenu Alonsa byla o poznání pozitivnější, na upozornění od týmu, že je Vettel blízko od Alonsa Španěl reagoval smíchem a slovy: "Ok, žádný problém, užiju si to." Následně zajel třetí nejrychlejší čas Bottas, zatímco jeho týmový kolega Massa probrzdil a na chvíli opustil trať v první zatáčce. Vettel je v Mexiku očividně ve formě, na měkkých pneumatikách dokázal zajet čas 1:20,048, na Hamiltona ztratil jen 3 desetiny.

Rosberg prozatím na Hamiltona v Mexiku ztrácí | foto: Daimler AG

Druhým jezdcem, který v sobotu dokázal zajet kolo rychleji než za 80 vteřin byl Verstappen, na super-měkkých pneumatikách zajel čas 1:19,959. Jen o chvíli později zajel druhý jezdec Red Bullu Ricciardo ještě o 9 tisícin rychlejší čas než Verstappen. Oba jezdci Haasu byli nespokojení se svými předními pneumatikami, podle Grosjeana to byla katastrofa. 25 minut před koncem posledního tréninku okupovali poslední 2 místa jezdci McLarenu, rychlejší Alonso ztrácel na pozici před sebou více jak jednu vteřinu.

Někteří jezdci měli problémy najít volný prostor na trati pro rychlé kolo, Rosberg musel dokonce odjet 3 kola, než našel na trati volné místo pro svůj pokus. 13 minut před koncem tréninku byl na trati pouze Massa s Ericssonem, ostatní vyčkávali v boxech. Následně se na trať vydal také druhý jezdec Williamsu Bottas, na super-měkkých pneumatikách dokázal zajet čas 1:20,294, což mu stačilo na sedmou příčku. Massa na stejných pneumatikách dokázal dokonce zajet prozatimní čtvrtý nejrychlejší čas dne, 1:19,997 - na Hamiltona ztratil méně jak 3 desetiny.

9 minut před koncem tréninku už byli na trati téměr všichni jezdci, na řadu přišly simulace kvalifikace. Opět se objevily problémy s hustým provozem na trati, tentokrát si stěžoval Hamilton. Zatímco se Hamilton snažil najít na trati volné místo, Verstappen dokázal zajet nejrychlejší čas víkendu o hodnotě 1:19,137. Na trati už byli kromě jezdců Manoru všichni, Vettel dokázal poskočit jen na šesté místo, jeho čas byl ale ovlivněn pomalejšími jezdci na trati.

5 minut před koncem tréninku se od posledních příček odlepili jezdci McLarenu, seřadili se na 13. a 14.místě. Postupně své časy zlepšovali v podstatě všichni jezdci, Hamilton zajel o 94 tisícin pomalejší čas než první Verstappen, Rosberg ztrácel dokonce 4 desetiny. Na konci tréninku jezdci trénovali starty do závodu, vyzkoušel si je Räikkönen i oba jezdci Mercedesu.

22. 12 Felipe NASR braSauber F1 Team1:22,354

Diskuze: Poslední trénink v Mexiku vyhrál Verstappen před Hamiltonem, Rosberg až čtvrtý