Alpine odhaluje, jak se nechalo inspirovat řešením Mercedesu při vylepšování motoru

Pod kapotou Alpine A522 | foto: Petr Hlawiczka / F1NEWS.cz / INCORP images

Šéf vývoje motorů Renault Bruno Famin popisuje přechod na koncept Mercedesu, který jim pomohl zvýšit výkonnost pohonné jednotky E-Tech22 v průběhu letošní sezóny, kdy nakonec mezi konstruktéry porazili McLaren a obsadili čtvrtou příčku.

Francouzský výrobce motorů během poslední hybridní éry F1 zaostával za svými soupeři v podobě Ferrari, Mercedesu a Hondy. Díky změně konceptu však letos své manko dokázali stáhnout, byť občas bojovali se spolehlivostí, což vedlo k frustracím Fernanda Alonsa.

Klíčový bylo rozhodnutí přejít na řešení Mercedesu, který již od roku 2014 nastupoval do závodů s rozděleným turbem a kompresorem, přičemž obě části byly mezi válci propojeny společnou hřídelí. To vedlo k dalším ziskům v oblasti aerodynamiky.

"V roce 2022 jsme měli zcela novou pohonnou jednotku s velkými změnami v uspořádání. Nejdůležitější v této oblasti bylo rozdělení turba, což vylepšilo aerodynamickou výkonnost vozu, což je dokladem toho, jakým způsobem spolupracujeme s Enstone," popisuje Famin dobré fungování mezi továrnou ve Francii a ve Velké Británii.

Esteban Ocon s vozem Alpine A522 ve Velké ceně Itálie | foto: Alpine F1 Team

"Nepracovali jsme pouze na samotné pohonné jednotce, pracovali jsme na výkonnosti auta. Samozřejmě, že výkonnost pohonné jednotky je velmi důležitá, pokud však můžeme dosáhnout zisku v oblasti aerodynamiky či šasi pomocí nějakých kompromisů na straně pohonné jednotky, pak to uděláme. Hodně jsme na tom pracovali," pokračuje šéf motorů Renault.

"Pokud jde o integraci, hmotnost a chlazení, tak se nejedná jen o změnu technické filozofie, ale o změnu globální práce s Enstone. Z pohledu výkonnosti šlo o pozitivní sezónu a opravdu jsme ztrátu stáhli. Mezi nejlepší a nejhorší pohonnou jednotkou na roštu už nejsou výraznější rozdíly," potvrzuje Famin.

Alpine ale musí před sezónou 2023 vylepšit spolehlivost svých motorů, kvůli kterým piloti často nemohli dokončit závod: "Docela hodně jsme riskovali při co nejpozdějším vývoji motorů a riskovali jsme i v tom, že jsme nepodstoupili celý validační proces."

"Normálně bychom jej zvládli, ale opravdu jsme to chtěli oddálit na ten poslední možný okamžik, někdy trochu moc pozdě, protože jsme měli určité potíže, vážně jsme ale chtěli v oblasti vývoje získat maximum," popisuje Famin.

"Naše strategie byla jasná a díky tomu, že jsme se s pohonnou jednotkou dostali zpět do hry, jsme ji splnili. Vzhledem ke zmrazenému vývoji na 4 roky bylo základem strategie provést něco s výkonností a mít možnost řešit problémy se spolehlivostí později," dodává Famin, který je před příští ročníkem F1 docela optimistický, pokud jde o vyřešení spolehlivosti.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 4 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy