Zatímco McLaren po loňské sezóně a přepracování celé pohonné jednotky očekával velký pokrok, jeho partner v tomto ohledu opět zklamal - nejen, že v oblasti výkonu nedosahoval ani loňské úrovně, tristní byla i jeho spolehlivost - Fernando Alonso používá ve svém voze již osmé turbo a MGU-H, zatímco limit na sezónu jsou čtyři kusy.
McLaren díky kvalitám svého šasi sice bojuje pravidelně o účast v poslední části kvalifikace, to však nestačí. Větší úspěch s Hondou zažili až v posledním závodě před letní přestávkou v Maďarsku, kde konečně bodovali s oběma vozy. Částečně za to ale vděčí vlastnostem pomalého Hungaroringu s absencí delších rovinek, proto tam není kladen tak velký důraz na výkon motoru.
Jak hodnotí Hasegawa poslední vývoj ve svém týmu? "Těžko můžu říct, že je uspokojující. Možná jsme současnou úroveň výkonnosti měli dosáhnout na počátku sezóny. Myslím si tedy: 'Alespoň můžeme dosáhnout úroveň výkonnosti, na níž jsme měli být v Barceloně!'" Tam se na přelomu února a března konaly předsezónní testy.
"Trvalo to tedy 5 měsíců. Z pohledu normálního technického vývoje to stáhnout na tuto úroveň, na to musíme být hrdí! Ale z pohledu kalendáře Formule 1 je příliš pozdě. Takže se mi napůl ulevilo a napůl jsem zklamaný z toho, že jsme se na tuto úroveň nedokázali dostat na začátku sezóny," pokračuje pro Racer šéf F1 projektu Hondy.
McLaren po ní požadoval co nejrychlejší pokroky. Poslední zlepšení je podle Hondy důležité ve snaze udržet partnerství s britským týmem: "Samozřejmě, že to je důležité. Stále požadují vývoj."
Japonská automobilka necítí potřebu hledat nějaké záruky, jelikož spolu nadále úzce spolupracují: "Vlastně spolu často mluvíme, komunikace je stále velmi silná. Nepotřebujeme tedy s nimi pořádat žádné zvláštní schůzky."
McLaren pro příští rok uvažuje o přechodu na pohonné jednotky Renault, Mercedes ani Ferrari mu ty své nechtějí poskytnout z obavy o příliš silného konkurenta. Tým se musí rozhodnout, aby měl v případě změny motorového partnera dostatek času na úpravu svého šasi.