McLaren začíná k řídícím jednotkám nabízet nové LCD displeje na volant (+video)

Volant | foto: McLaren

McLaren k letošním řídícím jednotkám všem týmům poskytne také zobrazovací jednotku PCU-8D. Ta by měla pomáhat pilotům orientovat se v informacích o vlastním voze.

"Formule 1 je sport na té nevyšší technologické úrovni. Do tohoto roku však byly informace, které měli piloti ve svých kokpitech na úrovni z doby kamenné. Důležité informace byly pilotům k dipozici jen na několika malých displejích namontovaných na volantu, nebo na přední straně kokpitu. Tyto displeje nemohly ukazovat příliš velké množství čísel a už vůbec nemohly ukazovat žádné informace graficky," píše ve svém prohlášení McLaren.

V roce 2014 se to však změní a formule 1 se prý i v rámci zborazovacích jednotek posune do 21. století. McLaren totiž letos bude všem týmům nabízet LCD displeje napojené na řídící jednotku, která je standardizována a všechny týmy ji odebírají právě z Wokingu. Tyto dispeleje budou k vidění v omezeném množství už při testech, spoustu týmů však ještě zůstává u starých jednotek, takže nebudou moci použít tyto displeje naplno.

Fanoušci si nové displeje, které budou pravděpodobně umístěny na volantech, pořádně prohlédnou až během VC Austrálie. Do té doby totiž nebudou k dispozici kamery umístěné v přilbách jezdců, které by nám umožnily displej pořádně prozkoumat v akci.

LCD dispeleje budou napojeny přímo na řídící jednotku a budou mít úhlopříčku 4,3 palce. Na té si bude moci každý jezdec zobrazit všechna důležitá data o svém voze. Týmy budou mít k dispozici 100 různých způsobů zobrazení všech dat.


Video: ukázka nového displeje McLarenu (zdroj: Youtube/F1Racing)

Vzhledem k tomu, že displeje budou nově zobrazovat daleko více informací než tomu bylo doposud, nebylo vůbec jednoduché uspořádat vše přehledně. Displeje budou samozřejmě zobrazovat okamžitou rychlost, nebo správný spínací čas. Nově však jezdci uvidí například také grafický vývoj svých časů. Nico Rosberg si už jednotku prohlédl a vyjádřil se k ní takto: "Samozřemě je to všechno úplně jiné, skoro jako smartphone." 

Výrazně se zpřehlední také ovládání systému ERS. Do letošní sezóny měli piloti pro tento systém jen maličký displej, který zobrazoval kolik energie v systému ještě zbývá odpočtem ze sta na nula procent. Ten navíc nezobrazoval skutečné množství energie, ale pouze kolik času zbývá z limitu 6,6 sekund. S novou řídící jednotkou pilot uvidí kolik energie ve své baterii ještě skutečně má.

Displej má rozlišení 480 x 272 pixelů a jeho jas může být nastaven podle aktuálních světelných podmínek. Bude bez problémů čitelný na ostrém slunci i ve tmě. Funkčnost displeje nebude nijak ovlivněna ani deštěm. Displej by měl bez problémů zvládat teploty od 0 - 50°C.

 

Více technických informací o nových displejích najdete zde (PDF).

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 26 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy