Studené a horké foukání aneb co se změnilo v oblasti výfuků

Red Bull RB7 | foto: Pirelli

Před Barcelonou vzniklo mezi týmy F1 nebývalé pozdvižení, když se FIA náhle rozhodla omezit využívání výfukových plynů. Stručně se pokusím vysvětlit, o co se jedná, kdo za tím stál, proč k tomu došlo a jak se bude problém dále vyvíjet.

Jak to funguje
Difuzory využívají horké, rychle proudící výfukové plyny, které zvyšují průtok vzduchu - výsledkem je vyšší přítlak. To ale není věc, která by Mezinárodní automobilové federaci vadila.

Studené foukání
Když pilot sundá nohu z plynu - například při brzdění či v nájezdu do zatáčky, množství výfukových plynů se snižuje a dochází ke ztrátě přítlaku. Minulý rok proto týmy začaly mapovat motory tak, aby v tyto momenty zůstala škrtící klapka otevřená, ale nedocházelo přitom k zážehu ani přísunu paliva. Proto se tomuto způsobu říká studené foukání (cold blowing).

Horké foukání
Týmy však v poslední době čím dál tím více využívají horké foukání (hot blowing). Toho dosahují opožděním zážehu za stálého přisunu paliva přes válce do výfuků, kde ve válci vznícená směs pokračuje v hoření dále ve výfuku (viz loňský článek V čem spočívá tajemství kvalifikační rychlosti Red Bullu?) Ta následně proudí mnohem vyšší rychlostí výfukovým potrubím k difuzoru, kde s sebou "strhává" okolní vzduch, jehož proudění se urychluje.


Výfuky u podlahy monopostu Ferrari 150° Italia

Výhody
Jedná se o velice silný efekt - o 70 % proti (studenému foukání) stoupá také objem protékajícího vzduchu a přítlak tím podstatně stoupá. V kvalifikaci to může vůz zrychlit až o 0,5 sekundy na kolo.  Představuje to proti konvenčnímu vývoji aerodynamiky dosti velkou výhodu, proto se týmy na tuto oblast tolik soustředí a snaží se svá řešení zefektivňovat. V závodě horké foukání nemůže být příliš využíváno nejen kvůli dlouhotrvajícím vysokým teplotám, ale zejména kvůli vyšší spotřebě.

Kdo se snaží protlačit omezení?
Zajímavá byly vyhýbavé odpovědí týmů, které jsme oslovili, ihned po zbrklém vydání technické směrnice TD015 (zmínku jste mimochodem mohli na našich stránkách najít o 4 dny dříve, než se o ní začalo ve světě psát). Nikdo se o tom nechtěl s médii bavit, hledali se viníci. Přemýšlelo se o tom, kdo by z toho nejvíce těžil. Kdo se trápí v kvalifikacích, ale podává mnohem lepší výkony v závodech? Chvíli byl obviňován Mercedes, chvíli McLaren. Ferrari prostřednictvím německých médií dali brzy nahlas najevo: "My jsme to nebyli!"

Nakonec se ukázalo, že kauzu s chvilkovým zákazem (technické směrnice FIA totiž nabývají platnosti ihned po vydání) vyvolal Cosworth prostřednictvím Williamsu, což na tiskové konferenci v Barceloně potvrdil Adam Parr. 


Difuzor McLarenu MP4-26

Proč?
Náklady na nasazení této technologie jsou obrovské, podle Pat Symonds převyšují v přepočtu 20 mil. Kč (více zde). Vyladění stojí několik motorů a spoustu hodin na dynamometru, kde je třeba nalézt limity takového mapování. Proto nezávislý výrobce motoru zpochybnil legálnost takového řešení.

Co s tím udělá FIA?
FIA se tyto pokroky v oblasti využívání výfukových plynů přestávají líbit. Týmy dostaly zprávu, aby pracovali na změně konfigurace svých motorů. Bude zakázáno veškeré foukání v momentě, kdy pilot nemá sešlápnutý plyn? Dle původního znění směrnice se zdá, že jen to horké. V ní bylo omezeno množství směsi vstupující do motoru na maximálních 10 %.

Celou záležitost má projednat Technická pracovní skupina FIA na svém setkání po Kanadě. Pokud by před Silverstone došlo ke změně předpisů, zamíchalo by to výkonnostním pořadím? Některé týmy by zřejmě byly ovlivněny více než jiné, velké změny bych ale nečekal.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 16 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy