Jeho autorem je současný prezident FIA Jean Todt, který se domnívá, že by FIA měla mít "úplnou kontrolu nad Formulí 1". Vůbec by se nerozpakoval okamžitě změnit strukturu řízení F1 a vrátil by úplnou moc do rukou Automobilové federace.
"Bylo by to logické. FIA by měla mít úplnou kontrolu ve všech oblastech, jak legislativní, tak jako regulátor. V historii to tak nebylo, já jsem vlastně jen dědic. Tak to prostě je," podotkl Todt.
Padl dokonce názor, že by měl pravomoci převzít právě prezident FIA a zastávat v otázce důsledné kontroly něco jako post diktátora. Na to Todt odvětil: "Je mi líto, ale to nikdy nebudu. Kdybych byl diktátorem, tak bych jednoduše nařídil, že Q1 a Q2 se pojede ve stávající podobě a Q3 v té z roku 2015. Tečka! Ale za mým postem stojí 250 členů FIA, takže si nemohu dovolit, aby federace čelila případné žalobě, tu bychom prohráli. Historie nám ukazuje, že když diktátoři začnou »úřadovat« - a existují příklady mnohem závažnější než v motorsportu - nakonec vždy selžou. Doba diktátorů už je minulostí. Máme vedení, které respektuji, a dokud budu funkci prezidenta FIA vykonávat, vždy tomu tak bude," pokračuje Todt.
Sedmdesátiletý Francouz nicméně připouští, že v současné době se F1 potýká s problémy. "Momentálně má vedení jisté rezervy, ostatně působí po celé dekády. Počkáme na obnovení Convention de la Concorde v roce 2020 a pak rozhodneme o změnách. Teď se píše rok 2016 a my prostě nemůžeme dělat nic dříve než za čtyři roky. Něco jiného je otázka týmů, obchodních práv a změn ze strany FIA, tam můžeme jednat třeba hned zítra," vysvětluje Todt.
Prezident FIA se vyjádřil i k otevřenému dopisu, který vzešel z iniciativy GPDA (čtěte zde). Todt zformuloval soukromý dopis, v němž uvádí, že je kdykoli ochoten o daném problému se zástupci GPDA hovořit. Zároveň však zpochybnil jejich výzvu, neboť se domnívá, že piloti nejsou dostatečně obeznámeni se současnou strukturou řízení. "Při vší úctě k nim, pokud se většiny zeptáte, jak vlastně vedení F1 funguje, nebudou o tom mít ani ponětí. Ale možná se mýlím. Mohu s nimi sympatizovat, mohu s nimi volat »Milujeme náš sport, pomožte nám udělat ho zdravější a transparentnější«. Ale pokud nebudou mít odborné poradce, vůbec nebudou tušit, co takové vedení obnáší," uzavírá Todt.