ANALÝZA SEKTORŮ: Ferrari zaostává za Mercedesem v jediném sektoru, jeho výkonnost na rovinkách je "směšná"

Charles Leclerc v kvalifikaci v Maďarsku | foto: Scuderia Ferrari

SPA-FRANCHORCHAMPS - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍCH RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Jaké časy a rychlosti dosahovali během kvalifikace na Velkou cenu Belgie v jednotlivých částech okruhu a jaké strategie můžeme v neděli očekávat?

Představení okruhu

Nejprve se podívejme na konfiguraci okruhu. První sektor se po první vlásence projíždí celý na plný plyn, včetně zatáčky Eau Rouge - Radillon. Jedná se o 1,9km dlouhý úsek s dvěma DRS zónami, kde hraje prim síla motoru a nízký odpor.

Druhý sektor začíná před pátou zatáčkou a pokračuje středně-rychlou sekcí přes rychlý Pouhon až po zatáčku č. 14. Tato část je pro změnu technická, vyžaduje vysoký přítlak a dobrou přilnavost v zatáčkách.

Třetí sektor začínající před 15. zatáčkou je opět velmi rychlý a kromě poslední šikany se projíždí také celý na plný plyn, jeho požadavky jsou tedy podobné jako v případě toho prvního, a opačné než u druhého. Týmy tedy musí v nastavení volit kompromisy.

Maximální rychlosti (speed trap) se nachází těsně za Radillonem. Toto místo však neodhaluje ty nejvyšší, protože se poněkud nereprezentativně nachází na začátku rovinky Kemmel - a monoposty předvádějí svá maxima právě na jejím konci.

Nejrychlejší sektory

Ferrari ovládlo všechny tréninky a Leclerc si vyjel po skvělém výkonu třetí pole-position kariéry (po Bahrajnu a Rakousku), když svého týmového kolegu předčil o 0,748 sekundy. Vettel ale na trati nechal o 0,3 s více než on, se svým vozem nebyl moc spokojený. Charles litoval pomalého prvního sektoru, zejména první zatáčky, kde na Seba ztratil. Připsal si nejrychlejší třetí sektor, v druhém technickém sektoru vládly Mercedesy.

Hamilton v něm na Leclerca získal 0,35 s, síla motoru Ferrari, Totem Wolffem označená až za "směšnou," v kombinaci s jejich efektivní aerodynamikou se však na belgickém okruhu projevila dle očekávání naplno. Bottas se smlouvou na příští rok v kapse svého britského týmového kolegu doplnil ve druhé řadě, s Verstappenem byl jediný, kdo zajel čisté kolo.

Holanďan s Red Bullem měl potíže s pohonnou jednotkou Hondy, která nefungovala s novou kvalifikační mapou, proto v konzervativním nastavení na Mercedes ztrácel víc, než čekal. Nicméně věří, že v závodním režimu si to s německým týmem budou moci rozdat, Ferrari je podle Maxe ve Spa příliš daleko. Škoda Albona, jemuž se nepodařilo poskládat sektory dohromady a na trati promrhal téměř sekundu - na postup do Q3 měl.

Nejrychlejším ze "Zbytku světa" dnes byl Renault - oba jeho piloti se z třetí řady ale kvůli výměně motorů propadnou mimo první desítku. Ricciardo na Verstappena ztratil jen 3 desetiny zejména zásluhou výkonného motoru, aerodynamický deficit šasi RS19 se projevil v prostředním sektoru, kde byl o více než 8 desetin pomalejší.

Hodně silné byly také vozy Alfa Romeo, což Räikkönen potvrdil sedmým nejrychlejším součtem sektorů, a Racing Pointu - Pérez s novým tříletým kontraktem obsadil devátou příčku. Rozdíl mezi těmito dvěma piloty byl patrný zejména v prostředním sektoru, kde měl Fin o více než půl sekundy k dobru.


Maximální rychlosti

Na rovinkách dominovalo Ferrari - Vettel byl nejrychlejší na speed trapu (317,7 km/h) i konci prvního sektoru, Leclerc zase na konci druhého (214,6 km/h) a třetího sektoru (238,8 km/h).

Na konci dlouhé rovinky Kemmel dosáhl Vettel 343,6 km/h, Stroll poháněný Mercedesem tam byl o 5,1 km/h pomalejší, Ricciardo s motorem Renault ztrácel 8 km/h a Verstappen s Hondou citelných 11,6 km/h.

Ferrari u svých zákazníků nasadilo nové motory, tovární tým s tímto krokem počká na Monze, která je na výkon ještě citlivější (10 koní navíc tam dělá 0,2 sekundy na kolo), svou roli taky hraje odlišná strategie využívání pohonných jednotek a jejich degradace. Novou specifikaci Hondy (č. 4) mají ve svých vozech pouze Albon a Kvjat.


Pneumatiky a strategie

Mezi měkkou a středně-tvrdou směsí je v časech na kolo sekundový rozdíl, mezi středně-tvrdou a tvrdou 1,5 sekundy. Do Q3 se všichni piloti kvalifikovali na měkkých pneumatikách. Teplota vzduchu dosahovala 31 °C, asfalt 40 °C. V neděli má být ale chladněji, což může pomoci Ferrari, které v závodním režimu bývá obvykle méně konkurenceschopné.

Optimální strategie pro Velkou cenu Belgie vypsanou na 44 okruhů počítá s jedinou zastávkou, pokud nebude pršet, a to mezi 18. - 22. kolem v případě startu na měkké směsi.

Dvouzastávková strategie se stinty po 15 kolech je o něco pomalejší, pro finální 14 kolový stint je plánovaná středně-tvrdá směs. Pořád je však rychlejší než jednozastávková strategie s přechodem na tvrdou směs po 12 - 14 kolech.

Týmy si zítra budou muset hlídat zejména zadní pneumatiky kvůli degradaci na náročném okruhu s nejdrsnějším asfaltem v celém kalendáři.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 8 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy