I když Renault připravil pro Velkou cenu Kanady v červnu znatelné vylepšení, tak se na okruzích nezdá, že by Ferrari s Mercedesem nějak stáhl. Velkého zisku dosáhla také Honda, která je těsně za ním.
Mercedes svou specifikaci 2.1 přivezl až do Francie, zatímco Ferrari svou specifikaci č. 2 představilo o závod dříve v Montrealu. Vyšší výkon byl hned viditelný, oproti předchozí verzi motoru se jednalo o dvě desetiny k dobru. Scuderia však po ověření základních spolehlivostních faktorů v Rakousku použila ještě agresivnější mapování a v Silverstone již bylo zřejmé, že předstihla i Stříbrné šípy.
Renault takových zisků nedosáhl ani s nasazením nového MGU-K. V Británii jezdil stále v podstatě se stejnými parametry jako v Montrealu, k agresivnějšímu využití své pohonné jednotky se chystá.
V Silverstone, kde se letos projížděly některé zatáčky naplno díky vyššímu přítlaku současné generace monopostů a vyšší přilnavosti pneumatik, byly rozdíly mezi výrobci motorů ještě patrnější.
Po kvalifikaci, v níž se projíždělo 82 % okruhu na plný plyn, si Red Bull na deficit Renaultu nahlas postěžoval. Maxovi Verstappenovi kvůli tomu připadal jeho vůz jako z nižší Formule 2, na rovinkách ztrácel kolem jedné sekundy, proto odhadoval, že jim na Ferrari chybí "70 - 80 koní."
Obvykle měl před zbytkem pole náskok osmi desetin až jedné sekundy, tentokrát byl za ním Haas poháněný Ferrari jen o 0,2 s za rakouskou stájí. Nepomohlo jí ani to, že Ricciardo s Verstappenem volili nižší přítlak (zadní křídlo z Baku, přední křídlo z Montrealu).
"Naši soupeři na mě zkrátka zapůsobili. Působí na mě to, co děláme, ale také to, co dělají ostatní, protože je faktem, že se ztráta ve skutečnosti nesnižuje. Dosahujeme pouze to, že se nemění," připouští zklamaně Abiteboul.
"Myslím, že obzvlášť Ferrari udělalo důležitý krok v posledních závodech se svým továrním týmem i se svými zákazníky. Je to velmi jasně viditelné a my to musíme zohlednit v tom, co děláme, a při stanovování priorit. Musíme pokračovat v poskytování toho, co se u nás od poskytování výkonu očekává," uznává Francouz.
"Je to fakt úžasné, jak se okruhy mění. Obzvlášť letos s dodatečným efektem normální vývoje aerodynamiky a pneumatik s vyšší přilnavostí. Hodně tratí ale bylo také přeasfaltováno. Vždycky nevíme, co od nového povrchu očekávat, a množství přilnavosti nabízené tímto novým Silverstonem bylo fakt překvapením, stejně jako procento okruhu, které teď jezdíte naplno," říká šéf Renaultu.
"Udělalo to z něj jeden z nejcitlivějších okruhů na výkon, který jsem zatím viděl. Před několika lety všichni měli takto v pamětech jako nejcitlivější Montreal. Teď to vypadá vlastně jako vtip, když ho porovnáme s Rakouskem nebo se Silverstone," vysvětluje Abiteboul.
A na zmíněnou kritiku pilotů na závěr reaguje slovy: "Myslím si tedy, že některé komentáře jezdců by měly být zahrnuty do kontextu vývoje dráhy. Od Silverstone to nezbytně nečekáte, ale tohle je ve skutečnosti nový Silverstone."