Po testech různých řešení včetně štítu se FIA loni v srpnu rozhodla pro Halo, jež je od letošní sezóny pro všechny týmy povinné. Jde o standardizovaný prvek, který si mohou týmy vylepšit pouze přidáním drobných křidélek pro zlepšení aerodynamických vlastností.
O jaké zlepšení v příští verzi půjde? "Máme dva hlavní cíle. Jedním je prostřední vzpěra, u níž chceme zjistit, zda bychom ji mohli kvůli viditelnosti zúžit. A za druhé, lepší integrace do vozu, tedy nakonec estetická stránka. To je tedy to, co bychom rádi viděli ve druhé fázi," odpovídá Laurent Mekies, bezpečnostní delegát FIA.
Od týmů to vyžadovalo spoustu práce, protože dodatečná ochrana kokpitu vedle ke zvýšení hmotnosti vozu a také narušila jejich aerodynamiku. FIA ji letos zavedla také ve Formuli 2, nyní se proto může soustředit na další úpravy.
"Poslední dva měsíce jsme se ve skutečnosti pokoušeli přepnout z rozhodování na uskutečnění. Zveřejnili jsme tedy standardy Halo, certifikovali jsme jeho dodavatele, zajistili jsme, aby dodali certifikované součásti, což nakonec bylo složité, protože jsme ho nepřipravili pro F1, ale pro F1, F2 a Formuli E v podstatě za stejnou dobu," pokračuje pro Racer zástupce FIA.
"Nyní jsme o několik měsíců dále a situace je celkem dobrá. Halo bylo dodáno, nyní máme tři homologované dodavatele, proto nyní budeme moci věnovat více úsilí výzkumu druhé fáze," dodává Mekies.
FIA podle něj zároveň spolupracuje s IndyCar, kde testují štít (windscreen) místo Halo. Snaží se poznat, zda by v budoucnu nemohlo jít o lepší řešení i pro F1. Podle mnoha fanoušků je totiž estetická stránka štítu podstatně přijatelnější než u Halo.