Co je to za sport, když v něm nemůžete vyhrávat? střízliví Haas

Gene Haas v Kanadě | foto: Haas F1 Team

Jaká je situace u Haasu po roce a půl aktivního závodění v královně motorsportu? Plánuje americká stáj zůstat, nebo s F1 sekne?

Haas je v současné F1 nejnovějším týmem,  a navíc jediným americkým. V královně motorsportu se stáj Gene Haase dokázala slušně etablovat, problémem ale je, že se jen těžko bude posouvat nahoru. V současné F1 totiž platí pravidlo: Štěstí přeje bohatým, a obzvláště pak továrním stájím.

"Nemůžeme ten rozdíl stáhnout," řekl pro NBC Sports Gene Haas během GP Itálie. "S tím, kolik máme zdrojů a kolik máme vědomostí, je to prostě nemožné. Částečně za to může fakt, že tři top týmy si staví takřka celé auto na vlastní pěst. Mají pak o svých vozech lepší přehled. Jakožto zákaznický tým budeme vždy v nevýhodě oproti tovární stáji. Myslím si, že potřebujeme nějaké prvky náhody. I poslední týmy by měly mít šanci jednou za čas vyhrát. Neříkám, že by to tak mělo být v každém závodě, ale pokud nikdy nemůžete vyhrát, tak to ani není sport," pokračoval Američan.

Dokonce se nabízí otázka, zda má pro Haase Formule 1 význam, když je z NASCARu zvyklý na úplně jiná umístění a závodní pojetí. "No, rozhodně jsme Formuli 1 oddaní, ale pokud nebudeme mít šanci vyhrávat, tak se musím ptát, proč tu vlastně být."

Romain Grosjean v závodě v Itálii | foto: Haas F1 Team

Gene Haas vlastně jen zmiňuje nešvary, které Formuli 1 již nějaký ten pátek trápí a kvůli které přichází o fanouškovskou základnu. Řešení prý ale není vůbec jednoduché a sám Haas by nechtěl být v kůži mužů, kteří budou o budoucnosti tohoto sportu rozhodovat.

"Myslím si, že problémem jsou velké stáje. Byl jsem jednou u Ferrari a oni mají obrovské vývojové oddělení. Jsem si jistý, že u Mercedesu to bude stejné. Otázkou pak je, co ty týmy dělají a kam svým snažením směřují. Oni jsou ti, kteří určují DNA tohoto sportu. Formule 1 je považována za absolutní vrchol a poté, co jsem v ní strávil nějaký čas, jsem zjistil, že to nejvíce fascinující jsou technologie. Navíc je tu pak vášeň, se kterou například Ferrari vyvíjí své vozy.

Pokud by se zavedly rozpočtové stropy, a oni by museli vyhodit 500 lidí, tak by to bylo hodně složité. Zde noví majitelé narazí na velké překážky, pokud jen vymyslí nová pravidla a řeknou, ať se týmy přizpůsobí. U firem, které to dělají 50 let, to nebude fungovat. To je dilema, kterému bude vedení čelit. Nedá se to změnit během jednoho dne. Jsem rád, že mě se to rozhodnutí až tak týkat nebude," zakončil Haas.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 22 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy