Formule 1 musí opustit "supermarketová parkoviště", burcuje Wolff

Wolff by v F1 přivítal více okruhů v ulicích měst, jako kdysi v Long Beach | foto: Williams F1 Team

Když se podíváme na závody Formule 1 v poslední třetině minulého století, bez většího překvapení zjistíme, jak málo tratí přežilo do dnešních dní - byly nahrazeny sterilními "Tilkedromy", zatímco klasické trati zavál čas.

Úbytek tratí, které diváci nazývají klasickými, možná není na první pohled tak dramatický, ovšem je třeba si také uvědomit, že některé z nich prošly radikálními úpravami a ztratily svůj původní ráz. Jako klasické případy mohou sloužit Silverstone či Interlagos. Šéf Mercedesu Toto Wolff se domnívá, že by Formule 1 měla daleko více pobývat na tratích "staré školy" jako je Monte Carlo a oprostit se od "supermarketových parkovišť". Muž, který dovedl třícípou hvězdu ke třem mistrovským titulům dospěl k tomuto názoru minulý týden poté, co shlédl slavný závod Mille Miglia.

"DNA Formule 1 disponuje absolutně nejlepší technologií, kdy nejlepší piloti sedí na střele a tu se snaží ovládnout. A při pohledu na Mille Miglia jsem si uvědomil, proč tento sport miluji. Dělám v něm totiž něco, co se nikdo jiný s vášní pro automobily nepokusí udělat. Závody jsou životem, je tu po celé generace tolik vášně, tolik emocí jak u pilotů, tak u vozů. Pokud dnes chcete pilotovat tyto vozy, musíte mít na některých tratích velkou odvahu. Proto nechceme závodit na okruzích, které jsou jako parkoviště u supermarketu. Když jste na někdejších tratích nezvládli zatáčku, čekalo vás zranění nebo v horším případě smrt. Když to na většině okruhů uděláte dnes, jenom vyjedete mimo dráhu, ale to neplatí pro Monte Carlo a možná pro Spa, Monzu nebo Suzuku. Musíme se vrátit k okruhům, které jsou nejlepší. A Grand Prix Monaka mezi ně rozhodně patří!" vyznal se ze svých pocitů Wolff.

Přestaňme závodit na letištích, potřebujeme vrátit F1 její punc, myslí si Wolff | foto: Mercedes AMG F1 Team

Více městských okruhů

Jak už bylo uvedeno, některé okruhy s přídomkem "ikonické" mají našlápnuto k návratu do kalendáře, jak tomu je v případě francouzského Le Castellet, jiné by tuto cestu rády absolvovaly, což se týká holandského Zandvoortu. Ale Wolff vidí další možnost v navýšení počtu městských okruhů, což by dle jeho názoru atraktivnost F1 ještě zvýšilo.

"Absolutně ano. A to není jen důsledek návštěvy Mille Miglia a poznání, že i ve městě lze jezdit rychle. V ulicích je skryt úspěch Formule 1. Vozy tu nemusí působit nijak velkolepě, ale městské prostředí jim přidává na atraktivitě, což můžeme vidět právě v Monte Carlu. Takže si myslím, že bychom se měli vzdálit »letištním« okruhům, na nich není nic zajímavého. Když si na takové trati sednu do vozu F1, stačí mi dva týdny tréninku. Stokrát se tu otočím, zkontroluji si data a budu nejspíš i rychlý, protože mi tu nehrozí žádné riziko," dodává Wolff.

Městské okruhy zaznamenaly už jednom velký boom na počátku 80. let, kdy především v USA měli pořadatelé připraveno hned několik variant, včetně nikdy nerealizované Grand Prix v ulicích New Yorku kolem známého Lake Meadows. Městských závodů ať v ulicích nebo parcích bylo několik, ale například původní záměr vytvořit trať v budapešťském Vidám Parku nevyšel - proto se narodil Hungaroring.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 6 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy