Ferrari se táže FIA na legálnost zavěšení Mercedesu, mezi týmy to vře

Práce na monopostech Ferrari | foto: Scuderia Ferrari

Vedoucí týmy Formule 1 možná budou muset na poslední chvíli předělat své systémy zavěšení kol poté, co Ferrari zaslalo Mezinárodní automobilové federaci (FIA) stížnost na technologii, kterou používá Mercedes.

Mistrovský tým patří mezi ty, kdo vyvinuli zcela legální hydraulický systém, který vylepšuje stabilitu vozu po zákazu zavěšení typu FRIC (s propojením předního a zadního zavěšení) v roce 2014.

Mercedes umístil třetí, hydraulicky ovládanou pružinu za vahadla, aby řídil svislý posun zavěšení. Využívá pohyb zavěšení k tvorbě hydraulického tlaku, jenž funguje jako úložiště energie. Ta může být následně využita k ovládání zavěšení výhodným způsobem tehdy, když je to zapotřebí. Přínosy začaly být patrné už loni, nyní se toto řešení ale dostalo pod drobnohled Ferrari, které s dotazy před vánoci oslovilo FIA.

Dotazování se FIA, zda je nějaké řešení na konkurenčním voze legální, je v F1 běžnou praxí. V tomto případě by mohlo mít dopad také na Red Bull, kterému se daří jezdit s radikálním sklonem, který je základem jejich aerodynamického konceptu.

V dopise, jehož kopii obdržely všechny týmy, hlavní konstruktér Ferrari Simone Resta sděluje řediteli závodů Charliemu Whitingovi, že jeho stáj zvažuje nasazení systému, který by nahrazoval funkci FRIC zavěšení, aniž by došlo k propojení mezi přední a zadní části vozu.

Systém zavěšení Mercedesu vzbuzuje pochybnosti | foto: Craig Scarborough

Otázkou je, zda je takový systém v souladu s všepostihujícím článkem 3.15 technických pravidel, který zakazuje pohyblivá aerodynamická zařízení, která by mohla vylepšovat aerodynamické vlastnosti vozů.

"Zvažujeme nasazení rodiny zařízení systému zavěšení, o kterých věříme, že by mohly nabídnout vylepšení výkonnosti díky odezvě, která je komplexnější funkcí zatížení kol, než bychom získali jednoduchou kombinací pružin, tlumičů a inerterů," píše Resta.

"Ve všech případech by byly instalovány mezi nějakou kombinací odpružené části vozu a dvěma vahadly zavěšení na jedné ose,  a dosahovala by podobného efektu jako systém FRIC, aniž by vyžadovala nějaké propojení mezi přední a zadní části auta," stojí dále v dopise.

Whiting odpověděl, že jakýkoliv systém zavěšení, který by fungoval podobně, jak Ferrari dále podrobněji specifikuje ve svém dopise, by nebyl v souladu s pravidly: "Jakýkoliv systém zavěšení, který by dokázal měnit odezvu systému zavěšení vozu způsobem, jaký popisujete v odstavcích 1 a 2, by z našeho pohledu zřejmě porušoval článek 3.15 technických pravidel F1."

Ostatním týmům však tato odpověď nedala, proto se podrobněji na celou situaci dále dotázaly. Rozhovory o tom s FIA nyní dále probíhají. Čelí tak závažnému rozhodnutí, zda nadále pracovat na zavěšení, jež možná bude nakonec zakázáno, nebo se pustit do vývoje alternativního systému, který by nedosahoval takové výkonnosti.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 29 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy