Nejprve se podívejme na vývoj odstupů a časů na kolo. Po patnácti kolech před zastávkou Rosberga sice byl Vettel už desátý, ale na lídra závodu už ztrácel 45,405 sekund. Osm kol ho zdržel Felipe Nasr se Sauberem, dalších 9 zůstal zaseknutý za Force Indií Sergia Péreze.
Cílem Velké ceny Singapuru však projel se ztrátou 27,694 s na vítěze. Mezi 16. a 61. kolem na nejrychlejší Mercedes tedy stáhl neuvěřitelných 17,711 sekund - a to bez pomoci safety caru. A to se nedá říci, že by si Stříbrné šípy vedení pohodlně hlídaly - naopak v divokém závěru musely jet na maximum.
Vettel i Rosberg jely na dvě zastávky, v boxové uličce se pilot Ferrari zdržel o 1,201 s méně (Mercedesu nevyšla první zastávka, kdy se protáhla výměna přední pneumatiky). Lišili se v nasazení pneumatik - zatímco Nico absolvoval první stint na ultra-měkké směsi a zbytek na čerstvých měkkých, Sebastian jel opačnou strategii - protáhl úvodní stint na měkkých na 24. kol a zbytek závodu odjel na ultra-měkkých (18 a 19 kol). I přes agresivní jízdu na nich vydržel v solidním tempu dlouho, což dokládá kvality vozu z Maranella a jeho šanci na vítězství v neděli.
Potvrzují to i stratégové Mercedesu, kteří po závodu podle AMuS řekli: "Vettel byl nejrychlejším mužem závodu. Pokud by startoval z místa, ze kterého obvykle startuje, tak by vyhrál."
Argument, že by Vettel v případě postupu z Q1 nebyl tak rychlý, protože by mu nezbyly žádné čerstvé ultra-měkké pneumatiky, neobstojí: Ferrari si totiž z nich do Singapuru (více zde) nechalo přivézt pro oba své piloty 9 sad, zatímco Mercedes pouze sedm. Rosbergovi ani Hamiltonovi pro závod nezbyla dokonce ani jedna čerstvá super-měkká směs, ale Vettel i Räikkönen měli k dispozici dvě (více v sobotní analýze zde).
Sebastian nakonec dojel po výborném výkonu pátý za svým týmovým kolegou poté, co předvedl 9 předjížděcích manévrů. Není proto divu, že byl zvolen pilotem dne. A který okamžik byl podle něj nejlepší? "Když jsem najednou předjel Sainze a Gutiérreze. To byla zábava."