Pravidla pro aerodynamiku na rok 2017 odsouhlasena, předjíždění neusnadní

Nová aerodynamická pravidla schválena | foto: Mercedes AMG F1 Team

Pravidla pro aerodynamiku připravovaná na rok 2017 byla podle technického ředitele plně definována a odsouhlasena. Nyní zbývá jen jejich formální posvěcení Světovou radou motorsportu. Předjíždění ve Formuli 1 ale neusnadní, spíše naopak.

Týmy spolupracovaly s FIA na vytvoření aerodynamických balíků, s nimiž by dosahovaly mnohem rychlejších časů a díky kterým by monoposty byly pro piloty mnohem náročnější na ovládání.

Schválení již získal klíčový článek 3 technických pravidel, který definuje karosérii a rozměry. Změna aerodynamiky půjde ruku v ruce s širšími pneumatikami, které připravuje Pirelli.

Pravidla schválena, Williams formuluje znění
"Existuje sada pravidel, koncept článku 3. Z velké části je na Williamsu, aby zformuloval text, byť diskuse byly velmi široké. Návrh bude do týdne odeslán týmům, obsahuje v podstatě ale vše, co bylo odsouhlaseno, jen je to dáno do jednoho dokumentu," prozrazuje Symonds.

Aerodynamický tunel Williamsu | foto: Williams F1 Team

"Plně definuje aerodynamická pravidla. Sám o sobě neurčuje velikost pneumatik, ale na ní jsme se už dohodli a pravidla jsou kolem těchto velikostí postavena. I když se článek 3 neodkazuje na velikost pneumatik, jsou s ní samozřejmě různé šířky křídel a karosérie spojeny.

Věřím, že nyní máme plně definovanou sadu pravidel, která se týká celé karosérie. Věřím, že máme s Pirelli dohodou, pokud jde o velikost pneumatik. Jsou tam určité odlišné možnosti, pokud jde o to, jaká bude výkonnost balíku, jestli bude skutečně odpovídat roku 2008.

Jsme ale v pozici, abychom zašli dále. Pokud vím, ve Strategické skupině jsou všichni spokojeni, a věřím, že jsou spokojeni i v Komisi F1. Pravidla musí být ratifikována do března, na to zbývá ještě nějaký čas. V tomto ohledu jsme na tom dost dobře - udělali jsme to, o co jsme byli požádáni," pokračuje technický ředitel Williamsu.

Větší difuzor i velké přední křídlo na návrh Red Bullu
Pravidla vycházejí z návrhu Red Bullu, ale předjíždění kvůli větším křídlům a vlivu aerodynamiky neusnadní: "Většina nápadů byla vzata z návrhu Red Bullu. Skončila u většího difuzoru, velkého předního křídla a určitého, podle mě celkem atraktivního, návrhu tvaru karoserie.

Jsou trochu retro, ale pokyn ze Strategické skupiny zněl vozy zrychlit a zajistit, aby lépe vypadaly. Myslím, že jsme tyto dva body splnili. Není na mě určit, zda jsme udělali správnou věc či nikoliv, ale členové schůzek týkajících se technických pravidel učinili to, o co byli požádáni," vysvětluje Symonds.

Nový balík podle něj bude flexibilní, aby se dal přizpůsobit případným dalším požadavkům na zvyšování rychlostí: "Abych byl upřímný, tak máme celkem široce otevřenou aerodynamickou platformu, nebude to velký problém navyšovat její výkonnost.

Ve skutečnosti se domnívám, že přidáváme o něco více, než bylo požadováno, ale momentálně jsou odhady Pirelli týkající se nárůstu přilnavosti pneumatik docela nízké, proto musíme přitlačit na straně aerodynamiky," popisuje Symonds.

Předjíždění kvůli vyššímu přítlaku podle Symondse snadnější nebude - spíše naopak | foto: Daimler AG

Flexibilní, ale horší pro předjíždění
Na závěr na příkladu Hamiltona neúspěšně stíhajícího Rosberga v Brazílii vysvětluje, proč bude předjíždění zřejmě náročnější: "Jsem přesvědčený o tom, že když máte na voze více přítlaku, pak se hůře následuje auto před vámi. A toto auto má více přítlaku."

"Proto bez ohledu na delikátnosti, s nimiž mohla přijít Pracovní skupina pro předjíždění, a bez ohledu na to, jestli tomu někdo věří či nikoliv, jako člen té skupiny vím, jaké zkratky jsme podstoupili proti skutečně vědeckému proces. Faktem je, že když máte více přítlaku, pak se hůře jezdí za druhým autem. Myslím, že to je zjednodušený, nicméně celkem pravdivý pohled," dodává Symonds.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 6 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy