Vedoucí týmy se obávají, že poslední designové trendy sportu ubírají na dramatičnosti a zajímavé podívané, které nabízely předchozí generace monopostů Formule 1. V rámci Strategické skupiny nyní budou podle Autosportu jednat o celé škále návrhů, které by mohly vrátit část vzrušující vizuálních zážitků.
Snahu o zlepšení vrcholné disciplíny motorsportu táhnou především úsporná opatření, mezi nimi se ale objevují i návrhy, jejichž účelem je nabídnou i zajímavou podívanou - například zbavit se složitých brzdových kanálků, které se využívají pro získání aerodynamické výhody, a nabídnout tak opět pohled na rozžhavené kotouče při brzdění vozů.
Ferrari si například po závodě v Bahrajnu otestovalo verzi větších brzdových kanálků, pomocí kterých dostává vzduch do přední poloosy. Ten poté vychází ven středem kola do oblasti nízkého tlaku a přispívá tak nejen k zefektivnění chlazení brzd, ale také ke snížení celkového aerodynamického odporu. Podobný systém se loni objevil u Red Bullu a Williamsu. Díky navrhovanému opatření by příští rok však již podobná řešení nebyla možná.
Ferrari v Číně nasadilo složité brzdové kanálky, kterými vedlo vzduch do středu kol pro získání drobné aerodynamické výhody (foto: Scuderia Ferrari)
V rámci úsporných opatření se diskutuje o návratu standardizovaného aktivního zavěšení a o tom, zda by mohlo pomoci vytvářet jiskry od podlahy tak, jako na počátku devadesátých let. Ty byly způsobeny kontaktem titanových desek se zemí. V roce 1994 ale byly v rámci bezpečnostních opatření zavedeny povinné dřevěné kluzné desky pod vozem, aby s nimi týmy v hodně za získáním aerodynamické výhody nemohly s vozy jezdit příliš nízko - a tyto jiskry z F1 téměř zmizely.
Týmy v rámci pestré směsice návrhů zvažují i aerodynamické úpravy, díky kterým by byly viditelné kondenzované stopy zvířeného vzduchu, pevné starty po safety car fázi, zkrácení délky závodů nebo zavedení špičkových technologií, které by pomohly ještě více zkrátit zastávky v boxech.
Návrhy se budou probírat v rámci Strategické skupiny během příštích několika týdnů. Pokud by se na zavedení některých z nich shodly, musela by je schválit Komise F1 a pak i Světová rada motorsportu FIA.
(foto: Scuderia Ferrari)
A totéž u Lotusu (foto: Lotus F1 Team)