Renault chtěl změnit pravidla pro mapování motorů, FIA řekla ne. Problém pro Lotus a Red Bull?

red bull rb9 | foto: Red Bull Racing

Ohledně změn mapování motorů byl poměrně velký rozruch už loni. FIA situaci vyřešila tak, že pro ně stanovila referenční software. Jednotliví výrobci motorů měli různé názory na to, jestli by měly být jednotlivé hodnoty mapování stanoveny i pro rok 2013.

Vzpomínáte si ještě na GP Německa? Tehdy se hodně mluvilo o startu vozů Red Bullu, protože komisaři FIA našli v jejich motorech software, který jim přišel podezřelý. I při plném plynu šlo až 35% točivého momentu do ztracena.

V principu nešlo o nic jiného než o určitý druh kontroly trakce. Díky opožděné reakci pak byly produkovány výfukové plyny, které pomáhaly aerodynamice, i v době, když už jezdec nestál na plynu. Samozřejmě ne v takové velikosti jako v roce 2011, ale v menší míře. 

Red Bull tehdy našel skulinku v pravidlech. Omezení týkající se doby zážehu a vstřiku benzinu platily pro všechny a to nejen při plném plynu. Inženýr Renaultu, Remi Taffin, do dnešního dne nerozumí tomu, proč ohledně toho byl takový problém. "Všechno to bylo nafouknuté. Drželi jsme se pravidel a dodnes nerozumíme tomu, proč se to najednou stalo nelegálním."

Nicméně lidé od FIA byli názoru, že Red Bull a Renault díky tomuto programu překročily pravidla, protože systém neodpovídal duchu pravidel. Proto došlo 24. srpna 2012 ke změně technických pravidel, článku 19 - kreativní přizpůsobování mapování motorů bylo zakázáno. 

Od 6000 ot/min do plného plynu se nesmí odchýli úhel zážehu více než 2,5% a křivka točivého momentu více než 2 % od referenčního softwaru. Pro toto porovnání musely výrobci motorů dodat mapu motoru, kterou použily v jednom z prvních čtyřech závodů sezony 2012. 

Bylo ovšem nejasné, jaké měříto se bude používat v roce 2013. Zůstane referenční software stejný, nebo budou moci týmy od začátku sezony použít nové mapování? Pak by totiž Red Bull teoreticky mohl znovu použít mapu z Hockenheimu. Jednotlivé výpovědi se lišily.

Šéf Ferrari přes motory, Luca Marmorini, k tomu řekl: "Vše zůstává při starém. Platí nařízení z roku 2012. Proto se na využití výfukových plynů v aerodynamice nic nemění." Naproti tomu byl jeho kolega od Renaultu, Remi Taffin, jiného názoru: "Pro nás se začíná opět od začátku. V Melbourne použijeme novou referenční mapu. Ta direktiva platila výlučně pro loňský rok."

A co na celou věc FIA? Platí článek 19 technických pravidel roku z 2012. Renault tak bude muset změnit názor. Francouzi se ale v podvečer třetího dne testů v Barceloně zašli za komisaři FIA na celou situaci radši opat osobně.

S odpovědí ale spokojeni nebyli. Má se totiž za to, že Renault už testoval novou mapu motorů, která by optimalizovala efekt výfukových plynů na aerodynamiku. Teď jí mohou vyhodit. 

Šéf Mercedesu, Ross Brawn, situaci u Renaultu (tedy i Lotusu a Red Bullu) chápe: "Jejich vypouštění výfukových plynů bylo pravděpodobně dále vyvíjeno s tím, že budou mít více svobody ohledně zážehu. Jejich vypouštění výfukových plynů je v oblasti motorů kritické, protože menší foukání přispívá také k menšímu tlaku, což znamená, že nemohou tolik využívat tvaru jejich vozů ve stylu lahve."

"Nicméně Red Bull i Lotus tvar láhve od začátku až po koncovky neuvyžily tak silně, proto má tato výfuková varianta v nájezdu do zatáček nevýhodu oproti řešení, které vymyslel McLaren a které teď všichni až na Red Bull a Lotus používají. Je ale také možné, že ten problémy vykompenzovaly nějakým chytrým řešením motoru."

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 12 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy