Hamilton suverénní ve všech sektorech, Maldonado s nejvyšší rychlostí na rovince

McLaren | foto: McLaren

ABÚ ZABÍ - ANALÝZA SEKTORŮ; Jakých časů a maximálních rychlostí piloti dosahovali v jednotlivých sektorech okruhu Jas Marina? Jaké závěry můžeme z těchto údajů učinit?

Okruh vyžaduje dobrý přítlak v prvním a zejména ve třetím sektoru s množstvím pomalých až středně rychlých zatáček. Naopak v prostředním sektoru s dvěma dlouhými rovinkami se uplatní síla motoru a co nejnižší odpor.

Tyto rovinky, z nichž ta první měří 1 173 metrů, odděluje pomalá šikana 8/9. Na obou zítra bude k dispozici DRS zóny s nezávislými body detekce. Znamená to, že pokud jezdec předjede soupeře před sebou v té první, ten mu to bude moci hned v té druhé vrátit.

Kvalifikace v Abú Zabí se jela při západu slunce a klesajících teplot, což ovlivňovalo výkonnost týmů: zatímco některým (např. Force Indii) změna nesedla, jiní (např. Caterhamu) si ji pochvalovali, protože jim pomohla k lepší přilnavosti a vyvážení.

Více technických informací o okruhu Jas Marina najdete zde.

V kvalifikaci byl dnes suverénní Hamilton, jenž byl nejrychlejší ve všech jejich částech. Nejvíce získával paradoxně v prvním nejkratším sektoru s velmi rychlými zatáčkami, které McLarenu sedí. Tým z Wokingu na Střední východ žádná vylepšení na rozdíl od soupeřů nepřivezl, okruh Jas Marina vozu MP4-27 sedí.

Brit dosáhl nejlepších časů ve všech sektorech, ve druhém byl však jen o 6 setin rychlejší než Vettel a o 7 setin rychlejší než Webber, kteří tam dosáhli nejnižší rychlosti ze všech, pouze 311 km/hod.

Nejvyšší rychlost zde dosáhl Maldonado v Q1 - 325,8 km/hod. Venezuelan s Williamsem podal výborný výkon a získal druhou řadu: před oběma Ferrari i jedním McLarenem. Skvěle zajel zejména pomalý třetí sektor připomínající městské okruhy, na nichž Pastor umí. Slabší byl jen první sektor (až desátý čas), k lepší pozici by mu ale nepomohl ani čas na úrovni druhého Buttona.

Společně s Buttonem a s Rosbergem byl také jediným, kdo poskládal své rekordní sektory do jednoho kola. Nejvíce by si při stejném výkonu polepšili Grosjean (- 0,13 s) a Massa (- 0,143 s). Jezdci na špici jezdili velmi konzistentně: Hamilton zůstal jen 34, Webber 36 tisícin za svým teoretickým maximem.

Svůj čas v Q3 za klesajících teplot nedokázali zlepšit pouze dva piloti: Grosjean byl o 0,158 s horší než v Q2, Alonso o 0,068. Španěl již v Q2 zajel na limitu svého Ferrari vybaveného jinými díly než Massa. Felipe to zdůvodnil tím, že je Fernando "na data lepší."

Scuderii nové přední křídlo funguje tak, jak dle dat z tunelu předpokládali, u zadního křídla jsou očekávání splněna z poloviny. Oba jezdci ztráceli zejména v pomalém třetím sektoru, což jednoduše svědčí o nedostatku přítlaku.

V Q1 byly oba Williamsy nastaveny na nižší přítlak: k dispozici bylo dostatek času na zahřátí středně-tvrdé směsi, ta se navíc chovala konzistentně a její degradace byla nízká - proto se zítra opět očekává závod na jednu zastávku, byť ho s touto strategií možná nezvládnou všichni jako v Indii. Pro Q3 (a tudíž i pro začátek závodu kvůli pravidlům parc fermé) však tým z Grove zvolil o něco více přítlaku.

Velmi rychlý byl i Pérezův Sauber (322 km/hod, Kobajaši se trápil s odlišným nastavením) a Massa (320 km/hod). Ferrari krom rychlosti na rovinkách má i dobrou trakci, což byla jeho nemoc na počátku sezóny - vyplývá to z rychlostí dosahovaných na cílové rovince: 1. Alonso, 2. Hamilton, 3. Massa.

Naopak je zde jasně patrný aerodynamický deficit nováčků: Karthikeyan zde byl o 18,3 km/hod pomalejší než Španěl. Caterham sice přivezl rozsáhlá vylepšení (novinky, bočnice, podlahu, difuzor, brzdové kanálky) s cílem stáhnout až 0,4 s na kolo, jeho výkonnost dnes však byla spíše zklamáním.

Místo stáhnutí náskoku týmu Toro Rosso před ním se na něj spíše dotahují soupeři zezadu: vždyť mladý Pic teprve sbírající zkušenosti s vozem F1 předčil Petrova, přičemž v ideálním kole na Kovalainena s Marusií teoreticky ztrácel jen 0,155 s.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 1 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy