Proč Pirelli nedokázalo předvídat tak úzký provozní rámec letošních pneumatik

Pirelli | foto: Pirelli

Letošní směsi Pirelli se nechvalně proslavily notoricky úzkým provozním rámcem, v němž optimálně fungují, což přispělo k některým překvapivým výsledkům. Italský dodavatel pneumatik však přiznává, že tyto vlastnosti nedokázal s dva roky starým vozem plně předvídat.

"Stejné pneumatiky použité na voze z roku 2010 nepředstavují stejnou výzvu," cituje Totalrace sportovního ředitele Paula Hemberyho.

Pirelli totiž k vývoji závodních pneumatik využívá staré vozy - v minulém roce testovalo s upravenou Toyotou TF109 z roku 2009, letos se jim pro své testovací piloty Jaimeho Alguersuariho a Lucase di Grassiho podařilo získat Renault R30 z roku 2010, s nímž naposledy závodil Robert Kubica.

Podle Hemberyho ale mezi vozem z roku 2010 a tím současným existují fundamentální rozdíly v "aerodynamickém vyvážení. To je důležité, protože to mění energii, která prochází pneumatikou, a relativní teplotu mezi těmi přední a zadními," vysvětluje.

Na dotaz, zda Pirelli předvídalo vlastnosti letošních pneumatik, sportovní ředitel společnosti odpovídá: "Ne, protože jsme je na voze z roku 2010 nemohli pozorovat." Budou tedy ve vývoji pokračovat se starým Renaultem R30? "Ano, protože to jediné [auto], s čím můžeme [testovat]."


Boj s úzkým provozním rámcem letošních pneumatik se stal pro týmy náročnou výzvou
(foto: Pirelli)

"Samozřejmě se nám testování s dva roky starým vozem nelíbí, ale už i jeho získání byl velký boj," říká zklamaně Hembery. Testování s letošním vozem by vyžadovalo souhlas všech týmů.

"A k tomu nedojde. Minule jim to trvalo 18 měsíců, než se dohodly a my jsme do toho museli jít s autem z roku 2010. Žel nemůžu dostat ani jeden z loňských vozů," stěžuje se sportovní ředitel Pirelli. "Auta se meziročně tak změní, a přitom se u směsí bavíme o velmi přesných parametrech."

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 16 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy