Piloti si nové pneumatiky pochvalují. Sainze potěšilo, jak moc na ně může tlačit

Pneumatiky Pirelli pro sezónu 2022 | foto: Pirelli

Formule 1 v rámci velkých technických změn u nové generace monopostů přešla také z 13" na 18" úzkoprofilové pneumatiky s novou konstrukcí. Mění se i filozofie, podle níž by měly mít delší výdrž, aby na ně mohli piloti více tlačit a při jízdě za sebou tak rychle neodcházely. Jak je hodnotí po prvních testech v Barceloně?

Podle Carlose Sainze z Ferrari si piloti mohou nyní počínat agresivněji a pneumatiky nemusí tolik šetřit: "Asi mě o něco více povzbudily, protože loni se toho s nimi docela dost natestovalo - myslím, že šlo celkově o tři nebo čtyři dny. Vypadá to, že této nové generaci vozů dobře sedí."

"Zdá se, že vám umožňují na nich tlačit o něco více než v předchozích letech, asi se i méně přehřívají a mají nižší degradaci. Stále však jde o pneumatiky, které degradují, které se přehřívají... ale s takovou měrou, která mi osobně přijde trochu lepší," popisuje Sainz.

"Práce, kterou loni odvedlo Pirelli, a vývoj se začíná trochu vyplácet," shrnuje pilot Ferrari po prvním třídenním testování v Barceloně, kde se teploty vzduchu pohybovaly mezi 6 - 21 °C a asfaltu mezi 7 - 31 °C. Počasí jim po celou dobu přálo, drážkované pneumatiky si mohli vyzkoušet v pátek poté, co byla trať během obědové přestávky uměle zavlažena vodou z cisteren.

Nové pneumatiky na voze Ferrari F1-75 | foto: Pirelli

Větší spokojenost s pneumatikami zaznamenal v padoku také šéf Haasu Günther Steiner: "Zaslechl jsem jen velmi málo stížností na pneumatiky, což je dobrou věcí. Žádná zpráva je dobrá zpráva, obzvlášť pokud jde o pneumatiky."

"A míra opotřebení je dobrá. Zdají se být OK, ale nikdo ještě nestáhl své kalhoty a opravdu je neprohnal, na chvalozpěvy je tedy ještě trochu brzy," podotýká Steiner.

Šéf Pirelli Mario Isola k tomu dodává: "Týmy a piloti se všichni soustředili na získávání důvěry vůči těmto novým modelům a nalézání toho nejlepšího nastavení, takže je příliš brzy na to, abychom hovořili o výkonnostních rozdílech mezi směsmi nebo o úrovních degradace. To vysvětluje, proč byly C2 a C3 ze středu naší škály nejčastěji používané během testu."

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 4 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy