Jak došlo k hodinám Räikkönena, které jej stály podium?

Räikkönen, Kimi

Räikkönen, Kimi | foto: Scuderia Ferrari

Kimi Räikkönen se při Velké ceně Kanady 2015 roztočil ve vlásence. V roce 2014 zažil úplně stejný problém. Proč?

Kimi Räikkönen jezdil v úvodních fázích závodu s přehledem na třetím místě. V 27. kole zajel do boxů, v zápětí na to se roztočil ve vlásence. Zajímavou paralelu poskytuje vzpomínka na rok 2014: Tehdy jezdil na 12. místě, ve 39. kole zajel podruhé do boxů a ihned po výjezdu se také roztočil na úplně stejném místě.

Na loňský rok si vzpomněl i jezdec: "Je to to samé jako vloni," nadával do rádia. Tehdy Fin poukazoval na to, že výkon motoru najednou nastoupil. Iceman měl pravdu, pokaždé najednou dal motor velký výkon, který zadní kola nepřenesla na vozovku a roztočil se. V obou případech však na to měl být připravený.

Pravidla předepisují časový rámec - tzv. perioda uzamčení ECU , ve kterém nesmí být měněno nastavení motoru, konkrétně tedy mapování. V každém závodu platí toto obobí v okamžicích po startu a po zastávkách v boxech. Období po startu má zajistit, aby jezdci pro start nepoužívali brutální mapování, speciálně pouze pro start.

Po startu musí zůstat mapování 60 vteřin neměnné. Týmy používají mapování motorů k tomu, aby zlepšily start. Točivý moment nastupuje dříve, aby auto mohlo pořádně zrychlovat už od prvních metrů. Mění se tím reakční doba motoru. 


Räikkönena nachytalo agresivní mapování motoru (foto: Scuderia Ferrari)

Stejná chyba se stala i Adrianu Sutilovi v Německu 2014. Němec se roztočil také po zastávce v boxech na výjezdu z poslední zatáčky na cílovou rovinku. Protože jsou časy na kolo v Kanadě i Německu velmi nízké, tak objedou piloti téměř celé kolo s agresivní mapou motoru. Ta pak způsobí prudkou reakci motoru na sešlápnutí plynu.

Diskuze:

Počet příspěvků: 8 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy

Zavřít reklamu