"Mistři klepání" o zlepšení motoru: 40% efektivita, odezva na plyn do 100 ms

Motory | foto: Mercedes AMG F1 Team

Mercedes popisuje, v čem je letošní pohonná jednotka PU106B Hybrid lepší než ta loňská a jakým výzvám čelili při jejím vývoji. Podařilo se prodloužit životnost dílů, zvýšit výkon a díky pokrokům Petronasu v oblasti paliv také zefektivnit aerodynamiku monopostu.

Náročnou výzvou po loňské sezóně s několika odstoupeními bylo zvýšení spolehlivosti kvůli tomu, že se počet motorů snížil z pěti na čtyři pro každého pilota v sezóně.

"Bylo to velkou vnitřní výzvou prodloužit životnost všech částí. Zajistit větší jistotu toho, že pohonná jednotka dokončí v rámci své využitelnosti i poslední závod, a zvýšit výkonnost," přiznává Andy Cowell, šéf továrny na motory Mercedes AMG High Performance Powertrains v Brixworthu.

Pochvaluje si přitom přechod na novou generaci pohonných jednotek před sezónou 2014, kterou ovládli: "Jsme na 40 % teplotní efektivity a odezva na plynu je nižší než 100 milisekund." Aby bylo možné dosáhnout tak vysoké efektivity, bylo nutné maximálně omezit efekt klepání, kdy dochází k neřízeným detonacím, protože směs není zapálená svíčkou v přesný okamžik zdvihu pístu.

1,6litrový V6 motor Mercedesu, na který zatím soupeři nemají | foto: Mercedes AMG F1 Team

"Klepání ve vysoce přeplňovaném motoru je problémem u silničních i závodních vozů, proto musíte navrhnout vše od paliva, oleje, pístů, hlavy válců a klikové hřídele po vstřikovací ventily, abyste ho minimalizovali. V rámci vývojových schůzek jsme zkoumali dokumenty, které lidé během desetiletí věnovali tomuto tématu. Rozhodli jsme se, že musíme být mistři klepání," popisuje Cowell pro F1 Racing.

Jak pomohl dodavatel paliv Petronas
"Pro rok 2014 jsme vytvořili zcela novou směs šitou na míru V3. Poskytla 30% zlepšení v efektivitě. Byla odlišná způsobem, který jsme nepředvídali - během testování jsme procházeli několik stovek kandidátů na palivo, abychom získali finální směs. Měla velmi dobrou hustotu energie," říká Čan Ming Jau, šéf palivových technologií Petronasu.

"Pro rok 2015 jsme ji zdokonalili. Cílem bylo lepší spalování a vyšší čistota ve vysokotlakých systémech s přímým vstřikováním, aby poskytla lepší ovladatelnost. Stále se podobá palivům pro silniční auta - chemie je stejná, jen se liší jejími proporcemi. Bez problémů byste ji mohli použít v silničním voze," pokračuje zástupce dodavatele paliv a maziv Mercedesu.

Optimalizace maziv vedla k zmenšení chladičů a ke zlepšení aerodynamiky | foto: Mercedes AMG F1 Team

Jejich optimalizace také pomohla aerodynamice: tým může jezdit s menšími chladiči, které mají menší objem, vyžadují méně otvorů a pomáhají šetřit hmotnost.

"Pokud snížíte množství energie, která se do maziv dostává třením, pak olejovými trubkami prochází do chladičů méně tepla, a chladiče tak mohou být menší. Jde o krásně kouzelný cyklus, v němž spirálovitě zvyšujete výkonnost vozu," mne si ruce Cowell.

Pokrokům není konec
Někteří se domnívají, že uvolnění vývoje motorů povede k brzkému zlikvidování náskoku Mercedesu. Jenže ten má díky svým rozsáhlým zdrojům v záloze taky několik nápadů a vidí velký prostor pro své zlepšení. "Tomu, na co můžete přijít, není nikdy konec," zakončuje technický ředitel Paddy Lowe.

Mercedes vidí prostor pro další zlepšení | foto: Petr Hlawiczka / F1NEWS.cz / INCORP images

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy