Symonds o změnách pneumatik pro rok 2012 a jejich vlivu na aerodynamiku

Ferrari | foto: Scuderia Ferrari

Pat Symonds hovoří o dalekosáhlých důsledcích letošních změn týkajících se pneumatik. Hranatější tvar sice prodlužuje jejich životnost, ale zároveň vede ke významnému snížení přítlaku, kvůli níž musí týmy znovu optimalizovat kapotáž v zadní části. Jaký vliv budou mít nové směsi na časy na kolo? Jsou veškerá loni nasbíraná data o pneumatikách zbytečná?

Pneumatiky změnily svůj tvar pro rok 2012. Stále však budou kulaté, ne?
Ono to vypadá, jako legrační otázka, ale pneumatiky samozřejmě nejsou kulaté. Jak můžete vidět na vlastním autě, jsou dole zploštělé - a právě tato deformace v místě styku pneumatiky s vozovkou je pro její výkonnost fundamentální. Nejenže ovlivňuje množství gumy na zemi, ale má taká podstatný vliv na proudění vzduchu, obzvlášť v zadní části vozu.

Proč tedy změnili jejich tvar?
Nový tvar profilu přední pneumatiky poskytuje rovnoměrnější rozložení tlaku v oblasti styčné plochy. Pomáhá to s opotřebením a přilnavostí, zlepšuje to přesnost řízení. Zadní pneumatika je na okrajích mnohem hranatější, což znamená, že může být využita větší šířka, což zároveň snižuje zátěž a prodlužuje její životnost. Tyto změny umožňují využití měkčích směsí, aniž by tím byla narušena trvanlivost.


Portfolio pneumatik Pirelli

Jak se změna tvaru pneumatik dotkla návrhu vozů?
Jedním z nejnáročnějších úkolů dodavatele pneumatik je výroba pneumatik pro modely vozů určených pro testování v aerodynamickém tunelu (obvykle 60 % ze skutečné velikosti - pozn. red). Tyto pneumatiky jsou skutečnou replikou pneumatik plné velikosti, a když jsou vystaveny poměrně nižším silám, prohýbají se stejně jako jejich plnohodnotná verze. Také se zahřívají jako skutečné pneumatiky a je potřeba upravovat jejich tlaky.

Důvod pro tak vysokou úroveň realismu je to, že i ta nejmenší změna v tvaru pneumatiky ovlivňuje aerodynamiku. Změny pro rok 2012, které mají pomoci k vyšší výkonnosti směsí, něco stojí. Úprava tvaru zadního profilu vedla k velkému poklesu v přítlaku, což od týmů vyžadovalo, aby znovu zoptimalizovaly kapotáž v oblasti zadních kol.

A co přechod na měkčí směsi - jaký to bude mít vliv na časy na kolo?
Všechny tři tvrdší směsi byly změkčeny o jeden krok. Rozdíl v časech na kolo bude záležet na okruhu, ale v Melbourne loni byla měkká pneumatika o 0,9 sec rychlejší než tvrdá, takže očekáváme, že letos bude znovu o stejný díl rychlejší než tvrdá, všechny ostatní věci budou stejné.


Letos jsou zadní pneumatiky hranatější, což vedlo ke snížení aerodynamického přítlaku vozů

Jelikož se směsi mění, znamená to, že data, která týmy nasbírala loni, jsou k ničemu?
Ne. Vozy F1 se neustále vyvíjejí. Loňská data jsou stále užitečná, akorát musí být přehodnocena ve světle letošních provozních podmínek. Změna směsi je pouze další iterací tohoto procesu.

Co musí týmy udělat, aby pneumatiky vydržely co nejdéle?
Opotřebení pneumatiky je z velké části funkcí velikostí směrové úchylky (slip) pneumatiky a energie, kterou vytváří třením. Nechcete snižovat tření a určitou směrovou úchylku ke vzniku toho tření potřebujete, je však nutné vyhýbat se nadměrné úchylce.

Pirelli řeklo, že potřebuje nové testovací auto - co je špatného na staré Toyotě, kterou používají?
Ta Toyota [TF109] je vozem z roku 2009, který byl upraven pro vyšší přítlak, ale vozy pro rok 2012 produkují o 20 % vyšší zatížení. Jak se pneumatika chová, je nekompromisně spojeno s přítlakem, který auto vytváří - a Toyota již není uspokojivým zástupcem současného pole.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 7 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy