Tajemství elektroniky monopostu F1

McLaren | foto: McLaren

Bývalý šéfkonstruktér Renaultu a současný konzultant Virginu v jedné osobě - Pat Symonds - odhalil pro časopis F1 Racing tajemství elektroniky monopostu Formule 1. O co se vlastně jedná a k čemu slouží?

Jak moc je vůz F1 závislý na elektronice?
Pat Symonds: Vůz F1 je na elektronice zcela závislý, ale využívá systémy, které jsou poněkud odlišné od těch v silničních vozech. Produkční vozy využívají sofistikovanou elektroniku k tomu, aby jízda byla snazší, pohodlnější a hlavně bezpečnější. Vozy F1 nesmí využívat elektroniku k tomu, aby pilotovi pomáhala, je nicméně navržená tak, aby bylo možné z balíku dostat maximum.

Jaké typy elektroniky obsahují vozy F1?
PS: Ve voze F1 existují dvě kategorie elektroniky. První z nich je monitorovací a ta druhá řídicí. V některých případech systémy patří do obou - například akcelerometr se využívá pro měření schopností vozu zatáčet, může však být využit i jako vstup pro diferenciál.

Systémy monitorující výkonnost mohou uložit gigabyty dat, stejně jako část z nich přenášet do boxů v reálném čase pomocí telemetrie. Tato data jsou pečlivě analyzována pro zjišťování stavu vozu a nalezení další výkonnosti.

Co vlastně řídí elektronická řídicí jednotka (ECU)?
PS: Všechny vozy Formule 1 využívají standardní ECU, která řídí jak motor, tak i šasi. Co se týče motoru, jsou krom systémů pro zapalování a vstřikování paliva elektronicky řízeny také škrticí klapky. V motoru existuje spousta dalších systému řízených ECU včetně systému pro přenos oleje z pomocné do hlavní olejové nádrže.

Na straně šasi je převodovka primárním systémem, který je řízen ECU. Převodovka Formule 1 musí být schopna měnit převody bez ztráty přenášeného výkonu. To vyžaduje extrémně precizní měření a řízení, stejně jako velmi výkonnou elektroniku. Současná ECU je schopna zpracovat 955 milionů instrukcí za sekundu (MIPS), ale u té, která bude představena v roce 2013, se to zvýší na 4 000 MIPS.


Standardizovanou ECU pro všechny týmy Formule 1 dodává McLaren
(ilustrační foto: McLaren Electronic Systems)

Kolik je na voze senzorů a co dělají?
PS: V šasi a motoru je přes 100 senzorů, které měří zrychlení, tlaky, síly, teploty, pozici a rychlost. Jsou po síti napojeny na ECU, aby se ušetřilo na kabeláži, ale i přesto se ve voze F1 nachází kolem 1,93 km kabelů. Sada senzorů stojí 75 000 liber (v přepočtu kolem 2,15 mil. Kč) a kabeláž vyjde na 20 000 liber (v přepočtu kolem 570 000 Kč).

Co se s F1 vozem stane při výpadku elektroniky?
PS: Elektronika je velmi spolehlivá, ale k chybám dochází. Systémy jsou dostatečně chytré na to, aby závadu rozpoznali a nahradily jej záložním signálem, aniž by si to pilot uvědomil Inženýři jsou na chyby upozorňováni telemetrií. Mohou pak pilotovi sdělit, jak problém řešit.

Jak mezi elektronické systémy zapadá KERS?
PS: KERS je vysokonapěťové, velmi výkonné zařízení, ale systém je řízen elektronicky. O výpočty se stará zvláštní ECU. Kvůli zajištění legálnosti, efektivity a bezpečnosti je však napojena na hlavní ECU a výkonovou elektroniku.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 24 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy