Vylepšení, která z Ferrari 150° Italia udělala v Silverstone vítězný vůz

Ferrari | foto: Scuderia Ferrari

Jaké změny provedlo Ferrari v Silverstone na svém voze? Které novinky pomohly k prvnímu vítězství v sezóně?

Italský tým do Silverstone přivezl obrovský balík vylepšení, který byl neoficiálně označen jako B-specifikace vozu. V Maranellu tomu tak neříkají, ale z hlediska rozsahu novinek (úplně nová zadní část vozu) na tom nevidím nic špatného - ostatně dle Andrea Stelly jejich přínos převyšoval jednu sekundu na kolo. Alonso uvedl, že změny byly citelné a vůz v rychlých zatáčkách konečně seděl jako přibitý.

Je to první balík, který byl vyvinut po odstranění chyby v aerodynamickém tunelu, jeho vývoj probíhal současně také v tunelu Toyoty v Kolíně n. R. Poprvé přitom také uplatnili některé metody a praktiky McLarenu, které s sebou přinesl nově jmenovaný technický ředitel Pat Fry. Vývoj tím nekončí, další vylepšení aerodynamiky (opět upravená kapotáž) v hodnotě kolem 2 - 3 desetin má přijít již příští týden v Německu.


Inovovaná 150° Italia v Silverstone

 

Přední křídlo
Ferrari na rozdíl od McLarenu své přední křídlo tak usilovně nevyvíjí. Během závodu ve Valencii jezdili Felipe Massa s Fernandem Alonsem dle svých preferencí s různými verzemi předního křídla. S Alonsovou tříprvkovou verzí ale jezdili v Silverstone už oba dva.


 

Zadní křídlo
Na zadním křídle došlo k velké změně. Horní nastavitelná klapka dostala nové ovládání (2) pomocí elektromotorku a díky tomu zmizel prostřední pilíř (1), který je z aerodynamického hlediska nevýhodný (kabeláž je vedena bočnicemi). Skrz něj vedlo hydraulické ovládání DRS mechanismu. Nové křídlo se již obejde bez něj a neklade již takový odpor.

Krom toho v bočnicích přibyl čtvrtá horizontální výřez (3), který omezuje tvorbu vzdušných vírů a snižuje indukovaný aerodynamický odpor.


 

Zadní zavěšení
Scuderia již v Montrealu a ve Valencii zkoušela novou geometrii zavěšení pro připravované vylepšení aerodynamiky. Uchycení horního závěsu k těhlici kola je posunuto blíže k monopostu a o něco výše, čímž dochází k jeho zkrácení. Umožňuje to lepší nastavení sklonu (camber) kola, snižuje to těžiště náklonu a umožňuje tak lepší fungování nových tvrdších směsí pneumatik Pirelli. Krom zvýšení přítlaku to byla jedna z příčin, proč se Ferrari dařilo mnohem rychleji zahřívat pneumatiky.


 

Výfuky, podlaha
Na úpravě výfuků Ferrari pracovalo již od Barcelony, změny jsou ale vizuálně velmi drobné. Modifikovány byly jeho koncovky a výřezy v podlaze. Na rozdíl od Red Bullu nejsou horké plyny směrovány z větší části pod auto, přesto Ferrari v tomto znatelně pokročilo. Podlaha u zadních kol není z uhlíkových vláken, ale z titanu. Je pečlivě zahnutá tak, aby malá část plynů proudila pod ní.

Podařilo se jim dosáhnout také velkých pokroků v mapování motorů, které používá mimochodem stejné řešení škrticí klapky jako Renault (butterfly valve), odlišné od řešení u Mercedesu či Cosworthu (roller barrel). Motory Ferrari údajně byly schopny točit maximálně pouze 9 tisíc otáček při nesešlápnutém plynovém pedálu. Podle Fernanda Alonsa se dočasné restrikce (otevírání škrticí klapky při brzdění v 18 tis. otáčkách na max. 10 %) v Silverstone jejich výkonnosti vůbec nedotkly - možná byl tento limit stále nad hranicí jejich možností.

 

Kapotáž
K lepší aerodynamické efektivitě přispěl také nový kryt motoru, který byl vzadu znatelně užší než předchozí verze, na jeho konci se objevilo žebrování (1) pro lepší chlazení. Horní část byla protažena až k zadnímu zavěšení (3).


 

Do Silverstone přivezlo Ferrari také lehce upravený difuzor:

 

Do konce týdne podobně prozkoumáme poslední  úpravy monopostu McLarenu MP4-26.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 25 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy