K výkonnostnímu propadu minulý víkend podle Marka Hughese přispěla specifická kombinace fungování pneumatik, velmi vysokých teplot asfaltu a charakteristiky monopostu MP4-26. Těžko jinak vysvětlovat výpadek vozu, který byl v předchozích třech závodech nejrychlejším, a rozhodně to neznamená, že i v Silverstone dojede za normálních podmínek 40 sec za Ferrari.
Lewis Hamilton a částečně i Jenson Button tým po Velké ceně Evropy zkritizovali. Jenson pro BBC uvedl, že by měl při vývoji vozu "začít podstupovat větší rizika." Lewis si stěžoval na poslední vývoj, jako například soustředění se na přítlak v přední části vozu a nasazení nového předního křídla - podle něj totiž McLaren potřebuje zvýšit přítlak hlavně v zadní části. Nutno mu dát za pravdu: pokud by měl ve Valencii na zádi více přítlaku, nepřehřívaly by se mu tolik zadní pneumatiky.
Právě tento fakt se podepsal na závodní rychlosti McLarenu, který byl průměrně o 0,78 sec na kolo pomalejší než Red Bull s Ferrari (Hamilton ztrácel na Vettela průměrně 0,72, na Alonsa 0,59 sec / kolo, Button ještě o čtvrt sekundy více - viz tabulka průměrných "čistých" závodních kol), a na tom, že Hamilton během svých prvních dvou stintů rychle odrovnal své pneumatiky.
Musím říct, že nejsem zcela zastáncem myšlenky, že Hamilton je ničitel pneumatik - za těch několik let v F1 se s nimi naučil zacházet, což třeba dokázal letos v Barceloně - ovšem tentokrát první kola po výjezdu z boxu jezdil hodně neukázněně, přepálil tempo.
I jeho výjezdy z boxů ostře kontrastovaly s tím, jak se rozjížděl Alonso. Španěl mechaniky opouštěl mnohem opatrněji, akceleroval pomaleji, aby pneumatiky nespálil na povrchu, ale rovnoměrně je zahřál. Samozřejmě to nezůstalo bez povšimnutí jeho inženýra, který ho na to upozornil. Hamilton mu však rádiem odsekl: "Pomaleji už jet nemůžu," za což musel logicky pykat.
Způsob, jakým dochází k interakci aerodynamiky s přilnavostí pneumatik, není tak jednoduchý a občas se proto jejich chování může zdát nelogické. S letošní generací pneumatik Pirelli jsou problematické zejména ty zadní. K jejich přehřívání dochází zejména ze dvou důvodů.
Pokud na ně působí příliš vysoký přítlak, dochází k teplotnímu opotřebení, kdy je namáhána celá jejich struktura. Přítlak pneumatiku přemáhá a její chemické vazby se rozpadají, což vede ke snížení přilnavosti. Řešení kdysi bylo jednoduché, dodavatel dle potřeb týmu zesílil pro vozy generující vyšší přítlak její konstrukci. V F1 však dnes má Pirelli monopol a dodává všem stejný materiál, a tak Ferrari musí používat stejné pneumatiky jako například HRT.
Na druhou stranu nedostatek přítlaku také přehřívá gumu, protože se kola příliš protáčejí a na pneumatiku nepůsobí v zatáčkách dostatečný tlak. Samozřejmě se přitom přehřívá její povrch, zatímco vnitřní struktura zůstává relativně chladná, protože není dostatečně zatěžovaná.
Pneumatika se navíc neprohýbá tak, aby byla více v kontaktu s povrchem trati, kontaktní plocha se o to více protáčí, smýká se po dráze a dále se přehřívá. Poskytuje menší přilnavost a její střed v tomto začarovaném kruhu chladne. A přesně s tím se McLaren potýkal ve Valencii.
Její městský okruh obsahuje spoustu míst, kde se zrychluje na nízkých převodových stupních. V kombinaci s teplotou povrchu, která dosahovala letos rekordních 46 °C, se nedostatek přítlaku na zádi stala Achillovou patou McLarenu. Tento deficit na zádi jim však zřejmě hrál do karet během závodu v Barceloně, Monaku a Montrealu, kde byli v průběhu závodu rychlejší než Red Bull.
Obrovský přítlak Red Bullu vede k velké zátěži pneumatik, což jim pomáhá v kvalifikaci rychle zahřát pneumatiky, ale během závodních stintů dochází k jejich vyššímu teplotnímu opotřebení.
Dalším problémem McLarenu byl úzký rozsah nastavení za specifických podmínek, které panovaly ve Valencii, než mohl využít Red Bull či Ferrari. Obzvlášť Hamiltonovi se podařilo nastavení pro kvalifikaci zoptimalizovat, ale vysoké teploty v neděli jeho výkonnost omezily. Button se s vozem trápil samozřejmě taky, po vítězství v Kanadě a řečech o otevřeném šampionátu přišla i přes omezení mapování studená sprcha. Není divu, že frustrovaní jezdci kritizovali tým.
Po Valencii je na řadě chladnější Silverstone a není důvod se domnívat, že by doma McLaren neměl být opět minimálně na úrovni Ferrari. Tým chystá několik novinek, bude mít například konečně nové, agresivnější zadní křídlo, které pomůže zvýšit výkonnost vozu MP4-26 při aktivaci DRS. Otázkou však je, zda to bude stačit na kýžené vítězství.