Mike Gascoyne na konci loňského roku uvedl, že do letošní sezóny nastoupíte bez systému pro rekuperaci kinetické energie (KERS), zároveň však nevyloučil jeho nasazení ke konci roku. Dočkáme se tedy letos závodu, do něhož nastoupí vůz TL11 vybavený KERSem?
EDB: "Určitě vidíme výhody, které KERS nabízí, je naším cílem pro rok 2012. Jakožto malý tým, který navrhoval zcela nové auto od píky, je nasazení KERSu v roce 2011 nemožné, ale výzkumné a vývojové práce na něm zahájíme, jakmile nám to zdroje umožní."
Během loňské sezóny všichni přesouvali své výfuky k podlaze. Horké plyny proudící přes difuzor pomáhaly zvyšovat jeho efektivitu. Budeme toto řešení vídávat i letos, když budou dvojité difuzory zakázány?
EDB: "Samozřejmě očekávám, že týmy budou pokračovat v prozkoumávání této technologie. Každý si pravidla vykládá po svém, my se určitě budeme snažit o to, abychom v jejich rámci dosáhli nejlepší možné výkonnosti."
Můžeš prozradit už něco více o novém voze TL11?
EDB: "Jedná se o mnohem modernější návrh, než představoval T127. Dynamiku monopostu mám v srdci, obsahuje několik konceptů, na jejichž rozvoj se během roku 2011 těším."
Nedávno mě při hraní iRacingu zarazila jedna věc: stáhl jsem si vůz FW31, který Williams ze svých simulátorů uvolnil pro hráče (více v loňském článku zde), ale nebylo na něm možné nastavovat zadní boční pružiny. Bylo pro mne novinkou, že se závodní monopost bez nich dokáže efektivně obejít. Přemýšlel jsem, jestli problémy McLarenu při jízdě přes hrboly hlavně z počátku sezóny nesouvisely s tím, že se snažil přejít na podobné řešení. Jaké má výhody či nevýhody takové řešení?
EDB: "Předpokládám, že to má více výhod než nevýhod. Díky tuhosti a tlumení dochází ke zrušení vazby mezi nakláněním vozu do stran a zdvihem. Poskytuje to výhody při volbě kompromisů mezi přilnavosti při málo zatížených pružinách a řízení platformy ve vysokých rychlostech při optimální výkonnosti aerodynamiky.
Nejedná se ale zdaleka o žádnou novinku či unikát v F1. Poskytuje inženýrovi větší míru flexibility při dosažení vyšších požadovaných tuhostí v různých částech trati. Ne vždy to usnadňuje design pružin, či samozřejmě celého balíku, ale obecně se jedná o velmi dobře využitelný koncept."
Krom Williamsu a týmu Lotus jezdí bez bočních pružin v zadní části vozu také Red Bull. Lotus bude mít záď velmi podobnou: od rakouského týmu totiž bude odebírat převodovku a hydrauliku, stejné budou i motory Renaultu. A oba použijí také zadní zavěšení typu pull-rod, které je efektivnější z pohledu aerodynamiky, protože umožňuje volnější proudění vzduchu mezi zadními koly.