Přední křídla - přeci jen flexibilní?

Red Bull | foto: Red Bull Racing

Velká cena Německa se vyznačovala dvěma aférami: týmovou režií Ferrari a příliš ohebnými předními křídly. My se ještě jednou nyní vrátíme k předním křídlům Ferrari a Red Bullu.

Nejprve stručně z pravidel. Článek 3.17.1 říká, že se žádná část nesmí prohnout o více než 10 mm, při tlaku 500 N ve vzdálenosti 800 mm před osou předních kol, a dále popisují provedení patřičné zkoušky.

Z fotek a natočených záběrů se týmům (nejen McLarenu) zdálo, že přední křídla Ferrari a Red Bullu se ohýbají o více než 1 cm. Whitmarsh šel s fotkami k Ferrari a pak požádal o vysvětlení FIA. Ta křídla po závodě přeměřila a zjistila, že jsou v pořádku. Ale i flexibliní podlaha Ferrari v roce 2007 prošla kontrolou, než byla později po změně testů zakázána.

Christian Horner důkazový materiál v Německu smetl ze stolu s tím, že fotografie byly pořízeny z různých úhlů. "Co když se hýbala kamera? Kolik paliva bylo v autě? Nebrzdil pilot o něco tvrději? Není v pneumatikách nižší tlak? Do hry vstupuje tolik věcí, které mohou ovlivnit výsledný snímek," uvedl šéf Red Bullu.

 

Rád bych k tomu napsal pár svých subjektivních závěrů ze zkoumání různých materiálů. Prohýbají se křídla o více než 1 cm? Na prvním obrázku níže jsou dva snímky Red Bullu - horní část před brzděním v plné rychlosti, dole v pomalé vlásence při pomalém průjezdu:

Nyní totéž ještě jednou, na snímcích jsou ovšem prohozené pro srovnání pravé části, aby byl jasněji patrný rozdíl:

Ano, křídla se podle mě prohýbají o více než 1 cm! A inženýři McLarenu nejsou tak hloupí, aby si neuvědomili, jak moc ovlivňuje srovnání vozů z různých úhlů.

Sám jsem si to ověřil před sezónou, když jsem srovnával letošní vozy s loňskými - zboku se zdály záběry totožné, při bližším zkoumání se ale ukázalo, že jsou pořízeny s jiným zoomem, což mělo velký dopad na mé snahy dopočítat se změny rozvoru (což lze trochu spravit namapováním na model ve 3DStudiu).

Je však flexibilita křídel proti pravidlům? Zřejmě ne. Ta totiž definují maximální povolené prohnutí při tlaku 50 kg - dle zkoušky FIA. Jenže při rychlostech přes 300 km/hod na křídlo působí tlak kolem 400 kg. O kolik se mohou křídla prohýbat při této rychlosti? To jsem v pravidlech nenašel. Pouze říkají, že se při specifickém testu nesmí prohnout o více než 1 cm. Neříkají však nic o tom, že by se na dráze při vysokých rychlostech nemohla prohnout více.

FIA by měla změnit způsob měření či přijít se sofistikovanější metodou. Letos už je na to ale pozdě: myslím, že svým nedělním  rozhodnutím odstartovala "závody ve zbrojení." Brzy se s podobnou flexibilitou setkáme i u ostatních týmů. Ostatně, byli by hloupé, kdyby svá křídla nezměnily - připravovaly by se tím o cenné 3 desetiny vteřiny na kolo.


Vlevo Red Bull RB6 na konci Paraboliky v Hockenheimu, vpravo "poctivý" Mercedes

Postupně se nám odkrývá tajemství rychlosti Red Bullu z počátku roku a jejich náskok se s přibývajícím poznáním rozplývá. Počáteční úvahy o řízení světlé výšky byl zřejmě liché - větší část náskok tvořily nízko položené výfuky a správné využití horkých plynů, v kombinaci s opožďováním zážehu ve třetí části kvalifikace.

Ferrari po okopírování všech těchto věcí (včetně vyladění F-kanálu, s čímž jim pomohl bývalý hlavní konstruktér McLarenu Pat Fry) se dokázalo Red Bullu vyrovnat na jeho neporazitelné půdě - poslední části kvalifikace. V závodu bylo dokonce o 1 - 2 desetinky rychlejší.

McLaren tento deficit po adaptaci flexibilních křídel a vyladění výfuků také brzy stáhne. Ve druhé polovině šampionátu mu však přibude velesilný soupeř: vedle slábnoucího Red Bullu - rudí ďáblové z Maranella.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 50 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy