Kivi ve znaku: Počátky stáje McLaren (1/6)

McLaren patří k nejúspěšnějším a nejstarším týmům formule 1. Historii v šampionátu F1 má jen o něco málo kratší než Scuderia Ferrari, působící v závodech mistrovství světa od prvopočátku. Letos je to padesát let, co se Bruce McLaren postavil na vlastní nohy a založil tým s ptákem Kivi ve znaku.

V následujícím několikadílném seriálu se podíváme na etapu stáje McLaren, vedenou do roku 1970 jejím zakladatelem Brucem McLarenem. Kdo by to byl řekl, že z klučiny trpícího v dětství Perthesovou nemocí – charakteristickou pro poruchu cévního zásobení hlavice kyčelního kloubu – vyroste závodní pilot, jehož příjmení se bude nepřetržitě skloňovat i desítky let po jeho smrti.

ROZPORUPLNÁ PREMIÉRA   
Sezónu formule 1 roku 1966 otevírá závod v ulicích Monte Carla. Nejvýhodnější pozici na startu získává dvojnásobný šampion Jim Clark. Jako jediný se dostává pod hranici jedné minuty a třiceti vteřin. Jeho čas je o dvě a půl vteřiny rychlejší než rekord Grahama Hilla z předchozího roku. Soupeři na Clarka nestačí, John Surtees ždímá rudé ferrari na maximum, ale před uměním nadaného Skota mu nezbývá než smeknout.

S třívteřinovou ztrátou na Jima Clarka se potýkají Bruce McLaren a Jack Brabham. Pro dvojici to znamená desátou, resp. jedenáctou příčku. Od sebe je dělí jedenáctiletý rozdíl, ale jinak toho spolu mají hodně společného – oba pocházejí od protinožců, oba jsou technicky nadaní a oba řídí monoposty vlastní konstrukce. Mlčenlivý „Black Jack“ je ve formuli 1 zkušeným profesionálem. Aniž by to tušil, rok 1966 bude jeho vítězným. Naopak Bruce McLaren je v roli konstruktéra naprostým nováčkem.

V Monaku poháněl jeho bílý monopost osmiválcový motor Ford, používaný v americké sérii IndyCar.  Bruce pořídil agregát za dobré peníze, ale na bratříčka Ford vyvíjeného firmou Cosworth zdaleka nestačil. Bruce vydržel v GP Monaka jen půl hodiny, únik oleje jej donutil odstoupit.


Bruce McLaren ve voze vlastní konstrukce - McLaren M2B

V další grand prix sáhl po jiném agregátu – a neudělal dobře. Italským motorem Serenissima učinil nedobrovolný krok zpět. Na okruhu Spa-Franchorchamps v Belgii zajel nejpomalejší čas, k tomu se přidaly technické problémy, jež Brucovi znemožnily nedělní start. Italskou techniku vyzkoušel ještě dvakrát. Ve Velké Británii dojel šestý a v Nizozemí ho opět zklamal motor. Na závody za Atlantickým oceánem raději povolal zpět do služby osmiválcový Ford a v USA s ním získal páté místo. V Mexiku Bruce odstranil kryt motoru a zvýšil chlazení ve vysokých vedrech, ani tato úprava však nepomohla a agregátu došel po několika kolech dech. Celkově tři body roku 1966 nebyly to, v co Bruce McLaren doufal.

To byla na úvod seriálu premiérová sezona  McLarenu. V dalším dílu už to vezmeme popořadě a podíváme na dobu před formulí 1, kdy tým McLaren tvořila jen hrstka motoristických nadšenců.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 4 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy