Můžeme do jisté míry hovořit o záplavě mladých talentů, kdy dospívající mladíci jsou schopni dobýt titul téměř v každé úrovni a jak se zdá, počet nadějných pilotů přibývá. Mezi nimi jsou pak jedinci, kteří jsou ještě o krůček napřed. Ti, kteří prokázali vyrovnanost, rychlost a ryzí talent, který by je mohl dovést až na samotný vrchol. Takže kdo by se mohl stát novým Schumacherem, Loebem nebo Kristensenem?
Šest odborných novinářů, kteří se zabývají různými motoristickými kategoriemi sestavilo seznam 20 pilotů, kterým ještě nebylo dvacet let (konkrétně do 1. prosince 2016). Představme si nyní oněch šest mužů, kteří vybírali zmíněné naděje:
David Evans pracuje přes dvacet let v novinách Motorsport Newspapers. Jeho doménou je rallye, které se věnuje i v magazínu Autosport. Jeremy Shaw je mezinárodně uznávaný autor už déle než 40 let. Od roku 1990 se podílí na projektu Team USA Scholarship, podporující mladé americké talenty. Gary Watkins už čtvrt století pracuje jako motoristický novinář, zejména v oblasti sportovních vozů. Diego Meija má pod palcem Latinskou Ameriku, kde pracuje jako komentátor pro Canal F1. Na svém kontě má přes 150 Grand Prix F1, stovku závodů NASCAR, padeástku podniků IndyCar a mnoho dalších v na americkém kontinentu. Roberto Chinchero je špičkovým žurnalistou F1 a spolukomentátor Formule 1 pro Sky Italia. Má za sebou dlouholetou kariéru v italském časopise Autosprint. A konečně Marcus Simmons je zástupcem šéfredaktora magazínu Autosport, který se vedle všech kategorií monopostů soustřeďuje zejména na juniorské závody.
Tato šestice tedy vybírala "novou generaci pilotů". Pojďme se tedy podívat, kdo se podle nich řadí mezi ony "vyvolené", kteří by se měli stát hvězdami budoucnosti.
Neil Verhagen (USA) - vítěz americké série US F1600. Patnáctiletý Neil už prokázal svůj talent by měl prokázat své schopnosti v následujících sezónách.
Ye Yifei (Čína) - šampión francouzské Formule 4. Šestnáctiletý Ye ovládl šampionát F4 a předpokládá se jeho výrazná dominance i o kategorii výš, tedy v F3.
Lando Norris (Velká Británie) - Formule Renault 2.0. Sedmnáctiletý Brit vyhrál v roce 2016 hned tři mistrovství: novozélandskou sérii Toyota Racing, Evropský pohár Formule Renault a Severoevropský pohár Formule Renault. Očekává se jeho postup do F3 a je hodnocen jako potenciální pilot F1.
Mick Schumacher (Německo) - šampión italské a německé Formule 4. O sedmnáctiletém Mickovi jsme už několikrát psali, takže jen připomeňme, že jeho kariéra nese od roku 2015 vítězný punc a také on je považován za budoucího pilota F1.
Sacha Fenestraz (Francie) - Formule Renault 2.0. Sedmnáctiletý Francouz vyhrál ve své první sezóně ve Formuli Renault 2.0 dva závody, v roce 2015 byl vicemistrem francouzské F4.
Callum Ilott (Velká Británie) - Evropský šampionát F3. Osmnáctiletý Brit byl v roce 2015 členem juniorky Red Bullu a ve skončené sezóně poskočil z motokár přímo do F3. V následující sezóně by měl jezdit v F3 za úspěšný tým Prema Powerteam a být jedním z adeptů na titul.
Lance Stroll (Kanada) - šampion Euro F3. Také syn magnáta Lawrence Strolla byl na našich stránkách detailně probírán, takže pouze připomeňme, že v roce 2017 bude členem stáje Williams.
Max Defourny (Belgie) - Formule Renault 2.0. Pro změnu osmnáctiletá belgická naděje, jíž se připisuje mistrovský potenciál v juniorských kategoriích.
Dorian Boccolacci (Francie) - Formule Renault 2.0. Navzdory italskému jménu osmnáctiletý francouzký pilot, který si v roce 2016 zajistil titul vicemistra ve Formuli Renault 2.0. V minulosti patřil do juniorského týmu Lotusu F1 a předpokládá se, že jeho potenciál také směřuje do nejvyšší kategorie.
Joel Eriksson (Švédsko) - Evropský šampionát F3. Osmnáctiletý Seveřan vyhrál v roce 2016 první závod v F3 a zařadil se na páté místo v konečném hodnocení. Podle expertů jeden z adeptů na titul mistra evropské F3.
Dries Vanthoor (Belgie) - Blancplain Endurance. Osmnáctiletý Dries si začíná dělat jméno ve světě sportovních vozů, ale jak známo, i odtud může vést cesta k monopostům. Mladík se ve své nováčkovské sezóně dostal dvakrát na stupně vítězů.
George Russell (Velká Británie) - Formule 3. Osmnáctiletý Brit, kterého zdobí titul britské Formule 4 (2014) dokázal v následujících dvou sezónách vyhrát závody v F3. Také o jeho potenciálu není pochyb.
Maxmilian Günther (Německo) - Evropská Formule 3. Devatenáctiletý Max se zařadil v šampionátu na druhé místo za dominujícího týmového kolegu Lance Strolla. Velké šance se mu přičítají v boji o titul v Euro F3 nebo ekvivalentní sérii.
Tadasuke Makino (Japonsko) - japonská Formule 3. Devatenáctiletý Asiat sklízel úspěchy v japonských kategoriích F4 a F3 a při svém debutu v Super GT si senzačně dojel pro stupně vítězů.
Louis Deletraz (Švýcarsko) - Formule V8 3.5. Devatenáctiletý syn někdejšího pilota F1 Jean-Denise Deletraze. Po úspěších ve Formuli V8 3.5 bude jeho kariéra pokračovat v juniorském programu Renaultu.
Charles Leclerc (Monako) - šampión GP3. Devatenáctiletý nástupce Louise Chirona pocházející z miniknížectví na francouzské riviéře by měl zaútočit na vavříny v GP2, jako účastník tréninků s týmem Haas bývá spojován s tímto týmem, dokonce se hovoří o Ferrari.
Max Verstappen (Holandsko) - vítěz GP Španělska F1. Kometa, která se vyhoupla na hvězdné nebe po přechodu od Toro Rosso k Red Bullu. Rozepisovat se dále o devatenáctiletém talentu je asi nošením dříví do lesa.
Marcos Siebert (Argentina) - Italská Formule 4. Dvacetiletý Ital dokázal v italské F4 několikrát porazit mediálně silnějšího Micka Schumachera a prokázal dostatečně svou rychlost. Otázkou je, zda to bude stačit.
Esteban Ocon (Francie) - Formule 1. Někdejší šampion Euro F3 a GP3 už má za sebou své první zkušenosti v F1, nyní je otázkou, jak se popere se svou velkou šancí u týmu Force India.
Do výčtu chybí ještě Fin Kalle Rovanperä, který však závodí v šampionátu WRC (kde vyhrál litevský šampionát rallye), což je oblast naší specializaci značně vzdálená.
S ním je seznam největších naději kompletní. Jsou v něm piloti, kteří už učinili významý krok ve své kariéře, další na něj čekají. Bude rozhodně zajímavé se po nějaké době k tomuto přehledu vrátit a porovnat, jak se prognózy kryjí se skutečností.