Vandoorne se musí zbavit svých juniorských návyků

Stoffel Vandoorne si pomalu zvyká na monopost F1 | foto: McLaren

Posun z juniorských kategorií do té hlavní zvládají piloti různě. O něco obtížnější je pro mladíky situace, když se nabízí srovnání s hvězdou maximální intenzity, byť tato také tápe. Přesně to je případ Stoffela Vandoornea.

Před rokem měl na svém kontě jeden závod a z něj premiérový bod, letos na podobné ohodnocení marně čeká, a to už absolvoval šest Grand Prix. Navíc v úvodních pěti marně zkoušel probojovat se z úvodní části kvalifikace. Belgický pilot si před vstupem do F1 vysloužil ostruhy v sériích Formule 4, Formuli Renault 2.0, několik zkušeností přidal z Formule Renault 3.5 a japonské Super Formule. 

Eric Boullier tuší příčinu dosavadních neúspěchů Stoffela Vandoornea | foto: McLaren

Problémem pro pětadvacetiletého rodáka z Coutrai může technické provedení těchto vozů, takže to, co se pro Stoffela v nižších kategoriích stávalo výhodou mu nyní paradoxně může škodit.  Podobného názoru je i závodní ředitel McLarenu Eric Boullier.

"Když přijdete do F1 z jiných kategorií, kde jsou stejné vozy pro všechny, provází vás jízdní styl, který jste spojili s takovým monopostem. Formule 1 je jiná - každý víkend provázejí změny přední křídlo, karosérii, šasi, zadní křídlo, takže vyváženost vozu se podstatně mění.

Pokud jste na začátku závodní kariéry pilotovali vůz jedním stylem, ve Formuli 1 musíte být pružnější, adaptabilnější - a to je vlastně jen začátek. Stoffel se učí. Tým nastaví šasi do přirozeného závodního stylu - protože ten má každý pilot - ovšem zároveň se pokouší od něj oprostit, pokouší se o jízdu jiným způsobem," vysvětluje Boullier.

McLaren před Grand Prix Monaka povolal Vandoornea do Wokingu a tam Belgičan absolvoval důkladné pohovory se skupinou inženýrů, aby si ujasnili vzájemné představy. Výsledek byl znát - Stoffel se v Monaku probojoval až do Q3, ovšem další snahu zhatila nehoda v druhé sekci zatáček u bazénu. V závodě to vypadalo na první bod, ovšem nakonec doplatil v Sainte Dévote na agresivní manévr Péreze při restartu závodu po safety caru.

"Během posledních týdnů jsem s týmem tvrdě pracoval na zlepšení vztahů a vytěžil z vozu přesně to, co potřebuji. Udělal jsem krok dobrým směrem. Výsledek z kvalifikace v Monaku byl mimořádně povzbudivý, samozřejmě nikoli ona havárie, ale ve všech částech jsme se pohybovali na pátém až sedmém místě a rozhodně jsme to mohli zopakovat i v Q3.

Je to otázka stálého vývoje. Jsem v F1 pořád nováčkem a stále buduji svůj vztah s inženýry, snažím se pochopit, co musím s vozem udělat, aby byl rychlý. Jsem na dobré cestě," zhodnotil sám sebe Vandoorne.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 1 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy